Ģimenes studija

Bērna vēlme spēlēt datorspēles var radīt arī robu vecāku budžetā

Ģimenes studija

Ideālu vecāku nav, bērniem jādod drošības sajūta. Saruna ar Aiju un Jāzepu Dzierkaļiem

Jaunieši savā starpā sarunājas angliski: vai tas ir drauds latviešu valodas attīstībai

Skolotāja par anglicismiem bērnu valodā: pieaugot viņi sāks kontrolēt savu runu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Vērtējot anglicismu ienākšanu bērnu un jauniešu sarunvalodā, jāsaprot, ka valodai ir jāattīstās un jābūt dzīvai, taču jāatrod iespējas aizrādīt un pamācīt, kad tiek pārkāptas robežas, Latvijas Radio raidījumā "Ģimenes studija" vērtēja pamatskolas "Rīdze" latviešu valodas un literatūras skolotāja Evija Vaska. Latviešu valodai ir grūti konkurēt ar saturu angļu valodā, aiz kura stāv daudzi miljoni lietotāju, sprieda literāts Lauris Veips un Pieci.lv balss un Rīgas Valsts 2. ģimnāzijas 11. klases audzēknis Toms Putniņš. 

Arvien biežāk bērnu un jauniešu sarunvalodā parādās anglicismi, un publiskajā telpā izskan viedokļi, ka angļu valodas ietekmes dēļ jaunajai paaudzei latviski jau ir grūti noformulēt viedokli. 

"Tomēr bērni dzīvo reālā vidē, laikā, un viņu laiks ir šis interneta laiks, un arī interneta valoda ir angļu valoda," atzina Vaska.

"Es nedomāju arī, ka mēs šo cīņu izcīnīsim ar lielo slotu rokā, es vairāk paļaujos uz to, ka pieaugot bērni arī sāks kontrolēt savu runu. Ja viņi iemācīsies cienīt cits citu, cilvēku attiecības, viņiem būs vērtību sistēma, viņi iemācīsies arī attieksmi pret valodu, un viņu valoda mainīsies."

"Es domāju, ka tā sakņu apziņa viņiem parādīsies, kaut kādā mirklī tas tomēr notiks, bet pie tā jāstrādā, bet nevis noliedzot un neļaujot un sakot, ka tu dari nepareizi," Vaska piebilda. 

Vienlaikus latviešu valodas skolotāja atzina, ka, brīžos, kad robežas valodas lietojumā tiek pārkāptas, to ir vērtīgi pamanīt un pamācīt, kā būtu pareizi. 

"Valoda ir dzīva, tā nav sastingusi. Es arī vienmēr saku, ka valodai ir jādzīvo, tai ir jāattīstās, un jaunieši ir tie, kas šo valodu veido," viņa uzsvēra. 

"Varbūt reizēm mums skolotājiem ir jāieklausās viņu valodā, lai spētu savas zināšanas pielāgot tam bērnam un jaunietim, kas lieto šo valodu un lietos ilgāk par mani, bet tai pašā laikā jāatrod podziņas, lai tomēr aizrādītu tajā mirklī vai pamācītu, kurā brīdī sarkanās līnijas tiek pārkāptas."

"Ģimenes studija"

"Ģimenes studija"

Izgaismo pieredzi un viedokļus par aktuālām ģimenes attiecību, veselības un izglītības tēmām.

Klausies podkāstā sev ērtā laikā un šādās lietotnēs - Spotify, Apple, Google . Jauna epizode katru darba dienu. Epizodes garums 50 minūtes.

Apgalvojumam, ka jauniešu valoda mainās, viņiem pieaugot, piekrita arī Veips, vienlaikus norādot, ka viens no iemesliem tam, ka angļu valoda arvien vairāk dominē jauniešu starpā, ir tāds, ka tajā tiek patērēta lielākā daļa satura sociālajos tīklos. 

"Es piekrītu Evijai, ka no tā izaug, jo es arī pats vairāk vai mazāk no tā esmu izaudzis. Protams, tie mediji, kas tiek patērēti, visi ir angļu valodā, un grūti tādai mazai valodai konkurēt ar saturu, aiz kura stāv daudzu miljonu kompānijas, kas burtiski cīnās par jaunu cilvēku uzmanību," Veips stāstīja. 

Putniņš norādīja, ka, viņaprāt, latviešu valoda un angļu valoda vismaz savā starpā mijiedarbojas: "Nereti latviešu vārdi tiek aizstāti ar angļu vārdiem, jo tajā mirklī ir sajūta, ka tas izklausīsies labāk, un tiesa, dažreiz nerodas latviešu vārds, ar ko varētu aizstāt."

Vienlaikus jaunietis atzina, ka latviešu valodas un literatūras stundām ir milzīga nozīme:

"Man ļoti patīk tas, ka skolās joprojām māca literāro valodu, un skolotāji nav padevušies jauniešiem, akceptējot to, ka mēs runājam ar anglicismiem, bet saprotot to, ka mēs to varam apspēlēt, varam bīdīt iekšā skanīgo literāro latviešu valodu."

"Tā darbojas tādi divi pretspēki, manā redzējumā – tas informācijas burbulis, kurā mēs atrodamies un iegūstam angļu vārdus, un pretspēks ir latviešu valodas un literatūras stundas skolās, kur iegūstam jaunu informāciju un atrodam zelta vidusceļu," viņš secināja. 

Arī Vaska norādīja, ka latviešu valodai joprojām tiek pievērsta uzmanība: "Es arī ik pa laikam dzirdu jauniešu sarunās iezogamies kādu vecvārdu vai kādu sulīgu vārdu, kurš ir aizmirsies, un tajos mirkļos es arī domāju par to, ka, kamēr būsim, tikmēr stāvēsim, kritīsim par savu valodu, un kāds jau būs, kas to kops."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti