Skolēnus aicina pieteikties konkursam «Bebr[a]s». Pārbaudi prāta asumu un loģisko domāšanu!

Atklāta pieteikšanās pasaulē lielākajam loģiskās un algoritmiskās domāšanas konkursam ''Bebr[a]s'', aicinot 5.–12. klašu skolēnus – gan kopā ar klasi, gan individuāli – reģistrēt dalību līdz 2021. gada 3. novembrim, paziņojumā presei informēja tā organizatori Latvijā, informācijas tehnoloģiju (IT) uzņēmumu grupa "Visma".

Konkurss notiks jau 18. reizi, un plānots, ka tajā attālināti piedalīsies vairāk nekā 20 000 Latvijas skolēnu, bet vēl vairāk nekā 50 valstīs visā pasaulē kopā gandrīz 3 miljoni viņu līdzaudžu. Konkursa 1. kārta norisināsies no 8. līdz 28. novembrim, tajā iesaistoties vismaz 300 Latvijas skolām. Līdzšinējā pieredze liecina, ka vairums no konkursa dalībniekiem pārstāv tieši Latvijas reģionu skolas – pagājušā gada konkursā tie bija 68%.

Arī šogad ''Bebr[a]s'' norisināsies divās kārtās. Šobrīd reģistrācija atvērta 5.–12. klašu skolēniem, kuri vēlas pārbaudīt savas spējas loģikas un algoritmisko uzdevumu risināšanā. Lai reģistrētos, līdz 3. novembrim jādodas uz konkursa oficiālo mājaslapu www.visma.lv/bebrs, kur bez maksas iespējas reģistrēties dalībai. Skolēnu reģistrāciju var veikt viņu skolotāji, kas ir īpaši ērti, ja konkursā plāno piedalīties visa klase. Skolēni aicināti reģistrēties arī individuālai dalībai, ja skola, klase konkursā neiesaistās kopīgi. Pēc reģistrēšanās sev ērtākajā laikā no 8. līdz 28.novembrim no saviem datoriem jāpieslēdzas konkursa sistēmai un jāizpilda uzdevumi. Uzdevumus var pildīt tikai vienu reizi, tam atvēlot 35 minūtes. Konkursa 1. kārtā šajā laikā skolēniem jāpagūst atrisināt 15 uzdevumi. Pēc 28. novembra tiks apzināti konkursa 1. kārtas rezultāti, un 20 spēcīgākie skolēni no katras grupas tiks aicināti janvārī piedalīties finālā.

Dalībai konkursā ''Bebr[a]s'' ir aicināts ikviens skolēns, kurš vēlas pārbaudīt savu prāta asumu un loģisko domāšanu matemātikā un informātikā. Atšķirībā no mācību olimpiādēm, lai piedalītos konkursā ''Bebr[a]s'', nav nepieciešamas specifiskas zināšanas – vien loģiskā un algoritmiskā domāšana. Skolotāji šo konkursu var izmantot kā palīgu, gatavojot mācību plānu. Lai gatavotos dalībai konkursam, skolotājiem ir pieejami treniņu materiāli.

“''Bebr[a]s'' pasaulē ir ieguvis lielu popularitāti – tajā piedalās jau 52 valstis. Uzdevumi ir veidoti tā, lai katram dalībniekam kāds no tiem ir “pa zobam” un reizē lielākās daļas no tiem atrisināšana nebūtu gluži triviāla,” konkursa nozīmi un Latvijas skolēnu dalību uzsver tā aizsācējs mūsu valstī, Latvijas Universitātes Matemātikas un informātikas institūta (LUMII) pētnieks Mārtiņš Opmanis.

“Konkurss ''Bebr[a]s'' ir lieliska tradīcija, ko no Baltijas pārņēmusi visa pasaule. Piedaloties šajā konkursā, skolēniem ir iespēja atklāt, ka matemātika var būt aizraujoša spēle. Tajā pašā laikā šī spēle ir ceļa sākums pretī radošai un piepildītai karjerai. Arī manu ģimeni pozitīvi ietekmējis šis konkurss – meitas interesi par IT nozari pamodināja tieši ''Bebr[a]s'',” gandarīts ir Latvijas Universitātes profesors Vjačeslavs Kaščejevs.

Augstākā dalības aktivitāte reģionu skolās

2021. gada sākumā “Visma” jau trešo gadu "Latvijas skolu indeksā" apkopoja tās 100 Latvijas aktīvākās skolas, kas, piedaloties konkursā ''Bebr[a]s'', veicina savu audzēkņu interesi par informātiku un datorzinātnēm, ieguldot papildu darbu loģiskās un algoritmiskās domāšanas attīstīšanā.

2020. gadā aktīvāko skolu pieciniekā pirmo vietu ieņēma skolas, kurās vairāk nekā 90% 5.–12. klašu audzēkņu piedalījās konkursā ''Bebr[a]s''. Godpilno pirmo vietu jau trešo gadu ieņēma Silenes pamatskola (''Bebr[a]s'' konkursā piedalījās 100% skolēnu), otro vietu – Andreja Upīša Skrīveru vidusskola (piedalījās 99% skolēnu), 3. un 4. vietu Krāslavas ģimnāzija un Krotes Kronvaldu Ata pamatskola (piedalījās 98% skolēnu), bet 5. vietu ieguva Austrumlatvijas Tehnoloģiju vidusskola (piedalījās 95% skolēnu).

Par loģiskās un algoritmiskās domāšanas konkursu ''Bebr[a]s''

Loģiskās un algoritmiskās domāšanas konkurss ''Bebr[a]s'' 2004. gadā aizsākās Lietuvā, kur tam pamatus lika Viļņas Universitātes profesore Valentīna Dagiene. Viņas mērķis bija rast veidu, kā veicināt skolēnu interesi par informātikas apguvi. Konkursa nosaukums ''Bebr[a]s'' ("bebrs" lietuviešu valodā) ir simbols centībai un neatlaidībai, ko iemieso šis dzīvnieks. Jau konkursa pirmajos gados tas kļuva par starptautisku fenomenu, un gadu no gada konkursa vēriens ievērojamie pieaug. Latvijā pirmais konkursa idejai noticēja un par to iedegās Latvijas Universitātes Matemātikas un informātikas institūta (LUMII) pētnieks Mārtiņš Opmanis, kurš sāka konkursa organizēšanu 2005. gadā. Pēc tam rūpes par konkursa organizēšanu uzņēmās Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas skolotāja Elma Rudzīte. Būtisku ieguldījumu konkursa sistēmas izveidošanā sniedzis arī viņas skolnieks, nu jau pieredzējušais programmētājs Mārtiņš Balodis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti