Ģimenes studija

Muzikālā Križēvicu ģimene no Vecmilgrāvja un viņu "Križevic-band"

Ģimenes studija

Latvijas Jauno ārstu asociācija aicina atjaunot veselības mācību skolās

Skolēnu brīvpusdienu jautājums nokļuvis viedokļu krustugunīs

Skolēnu ēdinātāji aicina pārskatīt ēdināšanas izmaksas un uztura normas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Brīvpusdienu jautājums nokļuvis viedokļu krustugunīs, jo būtiski cēlušās cenas un ēdinātāji vairs nespēj nodrošināt pakalpojumu par līdzšinējām izmaksām, savukārt jaunajos apvienotajos novados jāvienojas par vienotu atbalstu ģimenēm. Latvijas Radio raidījumā “Ģimenes studija” saruna par nepieciešamajām izmaiņām ēdināšanas pakalpojumu sniegšanā mācību iestādēs.

"Šis ir svarīgs brīdis, lai pašvaldības un valsts izšķirtos, kā šo jautājumu tālāk risināt. 1,42 eiro ir jau astoņus gadus nemainīga summa ēdināšanas izmaksām vienai dienai, šī summa nav pārskatīta no 2014. gada. Situācija ir mainīga, bet par šādu summu ir tikai izdzīvošana. Būtu nepieciešami vismaz divi eiro dienā ēdināšanai," akcentē  Izglītības iestāžu ēdinātāju asociācijas pārstāvis Jānis Meija.

Preiļu novada domes priekšsēdētāja vietniece Anita Brakovska pauž, ka novada dome pārskatīja brīvpusdienu jautājumus – bērnudārzos bērniem no 1,5–5 gadiem pusdienas finansē vecāki, daudzbērnu ģimenēm, trūcīgām ģimenēm 50% no izdevumiem par ēdināšanu finansē pašvaldība. No 5.–12. klasei ir brīvpusdienas.

Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta komitejas vadītāja Iveta Ratinīka ("Latvijas attīstībai") pauž, ka bērnu ēdināšanas pakalpojumam Rīgā tērē 25 miljonus eiro gadā, valsts palīdz ar finansējumu 1.–4. klases skolēniem. Skolēnu ēdināšanai ideāli būtu bufetes princips vai izvēles piedāvājums.

"Ir jāsaprot, cik daudz no 1,42 eiro par pusdienām tiek tērēts darbinieku algām. Rīga virzās uz diviem eiro skolā, četriem eiro bērnudārzā, vecāku līdzfinansējums līdz 50% (izņemot 1.–4. klases skolēnus), maznodrošinātie un daudzbērnu ģimenes saņems 100% finansējumu. Veselības ministrijai jāpārskata uztura normas, jāveido tās elastīgākas, lai var bērnu pieradināt pie daudzveidīgāka ēdiena," skaidro Ratinīka.

"Šis ir mirklis, kad skolu ēdināšanas sistēma japārskata visas jomās. Jāzina prasības, no tām var veidot aprēķinu – cik maksā," norāda Meija. Ja valsts uzliek nosacījumus, valstij ir jāpiedalās ar finansējumu. Jāskatās uz labajiem piemēriem, piemēram, Igaunijas pieredzi.

KONTEKSTS:

Ēdinātāji jau iepriekš norādījuši, ka inflācijas dēļ kļūst aizvien sarežģītāk nodrošināt skolēnu pusdienas, jo minimālā summa skolēna pusdienām ir 1,42 eiro, kas nav mainījusies astoņus gadus.

Skolēniem Rīgas izglītības iestādēs ēdināšana patlaban ir bez maksas.

Rīgā no 1. septembra plānots palielināt maksu par ēdināšanu izglītības iestādēs. Izmaksu pieaugumu ir iecerēts segt daļēji no pašvaldības budžeta un daļēji ar 5.–12. klašu audzēkņu vecāku līdzmaksājumu 50% apmērā no ēdināšanas pakalpojuma cenas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti