Rīta Panorāma

Telefonintervija ar Intu Palkavnieci

Rīta Panorāma

Intervija ar Kristīni Lomanovsku

Skola 2030: vecāku viedokļi par jauno saturu - dažādi

«Skola 2030»: Vecāki jauno satura reformu atbalsta, tomēr vēlas vairāk skaidrojumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Kompetenču satura reforma maina vecāku lomu skolēnu dzīvē; vecāku vērtējumi par vērienīgajām pārmaiņām izglītības sistēmā dalās, jau programmā iesaistīta bērnudārznieka mamma to novērtē kā vērtīgu, bet vidusskolēna mamma uzskata, ka ir pārāk maz skaidrojumu par reformu, pauž raidījumā "Rīta panorāma".

Lai gan kompetenču saturu pa īstam ievieš vien šogad, ir vairāk nekā 100 izglītības iestāžu, kas mācīt moderni izmēģina jau trešo gadu. Tomēr vecāku izpratne par pārmaiņām bieži vien ir nepietiekama. To sižeta veidātāji secina, mēģinot sarunai uzrunāt vairākus vecākus, kuru bērni mācās gan bērnudārzā, gan skolā.

Ilze Plauča ir mamma 1. klases skolēnam, bet meita apmeklē sagatavošanas grupiņu bērnudārzā. Pirmsskolā abi apguvuši jauno kompetenču saturu. Mamma Ilze Plauža skaidro, ka to, ko bērni dara dārziņā, to var manīt pēc jautājumiem, ko viņi dara. “Man puikam patīk visādus eksperimentus taisīt, un dārziņš ir ievirzījis uz to, ka mums mājās ir visādi eksperimenti, visu viņš pēta un skatās.”

Nonākot 1. klasē, Ilzes dēls sūdzējies, ka skolas solā nodarbības ir garlaicīgākas nekā bērnudārzā, jo konkrētajā skolā jauno saturu pagaidām vēl neievieš. Dēls esot pirmklasniekam neraksturīgi pieaudzis, un tas, pēc mammas domām, ir, pateicoties kompetenču nodarbībām bērnudārzā.

Ilze Plauča novērojusi, ka dēls ir ļoti drosmīgs uzdot jautājumus, ja viņš kaut ko nezina vai nesaprot. Tāpat viņš ir iemācījies dārziņā stāstīt par to, kas viņam ir aktuāli. ''Tas, kas man šajā programmā liekas ļoti svarīgi, ka tā ir virzīta uz to, lai palīdzētu bērnam pieaugt, palīdzētu tā kā orientēties un saprast, kas viņam ir svarīgs. Vecāki drīzāk ir kā atbalsts,'' spriež mamma.

Tomēr ne visiem vecākiem viss ir skaidrs. Līgai Brūverei meita mācās vidusskolā, bet jaunākā atvase – pamatskolā. Abu izglītības iestādes nav starp tām 100 pilotskolām, kuras jaunajam saturam ir vairāk vai mazāk gatavas.

“Es teiktu, ka ļoti maz ir skaidrots. Es tikai nojaušu, ka šī sistēma ir skolēnam draudzīga ar to, ka vajadzētu būt interesantāk, skolotājam vajadzētu būt interesantākam mācību procesam,” pauž divu bērnu mamam Līga Brūvere.

Līgas meita gan izvēlējusies skolu Jelgavā, kas vidusskolā jau patlaban piedāvā izvēlēties, vai vairāk mācīties ekonomiku un matemātiku, valodas un sociālās zinātnes vai dabas zinības. No nākamā gada šāda izvēle būs jāpiedāvā visām vidusskolām. Taču mamma saredz riskus, vai 16-gadīgs pusaudzis patiesi zina, ar ko vēlas saistīt savu nākotni?

Līgas meitas skolā bija karjeras konsultants, viņi varēja iet un konsultēties, bet tas nebija obligāts pasākums. Tas bija pēc pašu izvēles.

Kopumā gan mamma uzsver, ka vecāki pārmaiņas atbalstot un sagaidītu, ka par tām vairāk vecāku sapulcēs informētu arī skolas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti