Šķiršanās un bērns: Jo precīzāk šķiroties tiek noteiktas pušu tiesības, jo labāk

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Šķirot laulību vai civilattiecības, kurās ir bērns, vecākiem ir ļoti nopietni jādomā par aprūpes tiesībām, nosacījumiem un tiesisko regulējumu, ņemot vērā, ka nākotnē mainīsies bērna intereses un ikdiena, kas var radīt domstarpības vecāku starpā. Vecākiem bieži trūkst zināšanu, kā korekti sastādīt vienošanos par bērna aprūpes tiesībām, raidījumā “Ģimenes studija” pauž speciālisti.

Šogad Notāru dienas veltītas vecāku aprūpes tiesībām pār bērnu, šķirot laulību. Šķirot laulību un saskaroties ar aprūpi par bērniem, vienošanās, kuras likums liek veikt, ir sastādītas nekorekti, formāli, kā rezultātā vēlāk var izcelties strīdi un domstarpības, - ar šādām situācijām nākas saskarties notāriem, raidījumā pauž zvērināta notāre Anta Maldupe-Krūmiņa.

Bērnu intereses vai vecāku tiesības uz saskarsmi - kas ir svarīgākais? Centrālais situācijā ir bērns, un viņa intereses ir pirmajā vietā. Jo precīzāk šķiroties tiek noteiktas tiesības, jo labāk.

Ir nepieciešams ļoti detalizēt noteikt vienošanās, lai vēlāk neatstātu lielāku telpu domstarpībām un strīdiem. Process, kas vienreiz nav smalki izrunāts, var nonāk tiesā, tad atkal viss process jāsāk no gala, jo, šķiroties nebija daudzas lietas ņemtas vērā, tagad tās no jauna aktualizējušās.

Svarīgi, lai vecāki kā tēvs un māte spētu vienoties par bērnu interesēm atbilstošu risinājumu, pauž Tiesībsarga biroja Bērnu tiesību nodaļas vadītāja Laila Grāvere. Ja ir strīds līdz tiesai nonācis, tad ir sūdzības par tiesu, bāriņtiesu, sociālajiem darbiniekiem un bieži bērnu intereses tiek aizmirstas, notiek cīņa. Saskarsmes spriedumi nav izpildāmi, ja nevēlas; tos nepilda, kaut tiesa lēmusi. Ja viens no vecākiem neievēro saskarmes tiesības – liedz vai nevēlas tikties, tad jāvēršas tiesā.

Saskarmes tiesības var palīdzēt īstenot tiesu izpildītājs.

Rīgas bāriņtiesas priekšsēdētāja vietniece Inese Ērgle  iezīmē reālu situāciju - bērns dzīvo pie tēta, vecāki nevar vienoties par saskarsmi. Ir spriedums, ko nevar pieņemt vienas vai otras puses pārstāvis. Ja viena puse kopā ar tiesu izpildītāju dodas pie otra vecāka  - tā ir īsta situācija, kad bērns ir ķīlnieks, kad vecāki savas attiecības risina caur bērnu, jo bērns šādā situācijā var būt klāt vai pēc tam redzēt vecāku reakciju.

Rīgas bāriņtiesas priekšsēdētāja vietniece Inese Ērgle uzskata, ka tiesu izpildītājam būtu jārisina situācija bez bērna iesaistes. Ar bērna interesēm nevajadzētu manipulēt un tās izmantot.

Dalītā aprūpe vecāku šķiršanās gadījumā ir labākais risinājums zvērinātas advokātes, ģimenes tiesību ekspertes Aijas Osmanes pieredzē. Vecāki dažreiz izvēlas dzīvesvietas tuvumā, lai bērnam būtu vieglāk apmeklēt skolu.

Ja šķiet, ka vienam no vecākiem ir veselības problēmas, aizdomas, ka bērns tiek ietekmēts, ir rakstura īpašības, kas ir traucējošas bērnam, jāprasa tiesai veikt ekspertīzi.

Civillikums nosaka, ka nav starpības, vai bērna vecākiem ir reģistrētas vai nereģistrētas attiecības

Uzziņai:

Centrālās statistikas datu bāzē pieejamā informācija liecina, ka, piemēram,  2017. gadā noslēgtas 13 150 laulības, šķirtas šajā gadā 5 943 laulības. 215 laulības šķirtas pirmajā kopdzīves gadā, 351 pēc piecu gadu kopdzīves, 229 pēc septiņiem gadiem, 335 pēc 10 gadiem, 299 laulības pēc 35 un vairāk laulībā nodzīvotiem gadiem. Lielākajā daļā no šīm laulībām ir bērni.

Centrālās statistikas dati uzrāda, ka 2019. gada pirmajos trīs mēnešos noslēgtas 1754 laulības, pēc iepriekšējiem datiem var paredzēt, ka daļa no tikko noslēgtajām laulībām tiks šķirtas jau pirmajā kopdzīves gadā, ļoti iespējams, ka ģimenē jau būs bērns.

Šeit minēti tikai oficiāli slēgtu laulību gadījumi, daudzi bērni dzimst nereģistrētās attiecībās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti