Ģimenes studija

Studiju un studējošo kreditēšanas sistēma. Kas būtu jāmaina?

Ģimenes studija

Vardarbība skolā: skolēni vēršas pret skolotājiem

Sarunas ar bērniem - viens no būtiskākajiem labu attiecību elementiem ģimenē

Sarunas ar bērniem - labu attiecību un uzticēšanās pamats ģimenē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Vecāku un bērnu sarunāšanās prasmes attīstība sākas jau no bērna mazotnes. Sarunāšanās pamatā ir uzticība, ieklausīšanās un atbildība vienam par otru. Ja bērns ar vecākiem nevar atklāti runāt, var veidoties aizvainojums, bailes un neaizsargātība, pauž raidījumā “Ģimenes studija”.

Pavasarī Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija (VBTAI) izsludināja eseju konkursu skolēniem “Ko es vēlētos pateikt saviem vecākiem”*. Mērķis – noskaidrot, ko viņi vēlētos paust saviem vecākiem, taču dažādu iemeslu dēļ tas nav izdevies vai nav iespējams.

Komunikācijas pamatā ir pieaugušo un bērnu sadarbība un saskaņa. Vecākiem grūtākais saskarē ar bērnu var būt tas, ka ar bērnu runā citādi nekā pieaugušais ar pieaugušo. Sarunā ar bērnu vecākiem ir papildus atbalstoša funkcija, jāraugās, lai sarunai būtu līdzsvars, lai nav pārāk daudz pamācoša.

Antra Birzule ir trīs bērnu mamma. Viņa uzskata, ka saruna sākas ar vecāku ieklausīšanos, arī tad, kad bērns tikai dudina un lalina, tieši tad vecāki mācās bērnā ieklausīties, atsaukties.

Bērni ne vienmēr ir atklāti, bet jāatceras, ka arī pieaugušie ne vienmēr ir atklāti. Svarīgi arī, vai vecāki bērnam ir īstajā brīdī pieejami komunikācijai.

Būtiski ir klausīties bērnu, bet nelikt bērnam runāt ar vecākiem tikai tad, kad vecāki to vēlas.

Cieņa pret sarunas biedru visos vecumos ir pamata princips sarunai ar bērnu, skaidro klīniskā psiholoģe Kristīne Dūdiņa.

Bērni negrib runāt grūtākās situācijās vai tad, ja pārrunājamas sarežģītākas emocijas, tad jāpagaida, kad bērns pats ir gatavs runāt.

Vecākiem jāmāk atkāpties, novelkot līnijas. Jāvērtē, vai sarunā bērns vēlas, lai kāds cits risina viņa jautājumus un problēmas. Vecāki var izvērtēt un mudināt bērnu pašam tikt galā ar lietām, kuras bērns pats var atrisināt.

Ja bērns stāsta notikumus, vecākiem var rasties sajūta, ka jāsteidz bērna lietas risināt. Sarunā bērnam pats svarīgākais ir uzklausīšana un klātesamība.

VBTAI Ģimeņu ar bērniem atbalsta departamenta direktora vietniece Anda Sauļūna pauž, ka eseju konkursā “Ko es nevaru pateikt saviem vecākiem” ir saņemti skaudri stāsti un arī mīlestības pilni stāsti par piedošanu, atvainošanos un pateicību vecākiem.

Reizēm bērni vecākiem nevar izstāstīt kādu pāridarījumu un aizvainojumu, bet arī ir grūti vecākiem pateikt, ka mīl mammu un tēti.

* Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas eseju konkurss skolēniem "Ko es vēlētos pateikt saviem vecākiem" tika organizēts, lai dotu iespēju skolēniem izteikt savu viedokli par attiecībām ar ģimeni un tuviniekiem, ieskicējot gan pozitīvos, gan negatīvos aspektus un ļaujot formulēt domas un atziņas, kuras klātienē bieži vien izteikt ir ārkārtīgi grūti vai pat neiespējami.

Eseju konkursā piedalījās vairāk nekā 200 skolēnu no visas Latvijas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti