«Saredzi! Sadzirdi! Sajūti! Sagaršo!» – aicina uz tradicionālajiem pasaku svētkiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Džūkstes Pasaku muzejā 28. augustā notiks tradicionālie Pasaku svētki “Saredzi! Sadzirdi! Sajūti! Sagaršo!”, kas tiek atzīmēti par godu Ansam Lerhim-Puškaitim (1859–1903), kas tautā  zināms kā latviešu rakstnieks, folklorists, skolotājs, dārznieks, sabiedriskais darbinieks un arī pētnieks, paziņojumā presei informēja muzeja pārstāvji.

Svētki notiks 28. augustā no pulksten 10.00 līdz 17.00 Džūkstes Pasaku muzejā (Tukuma novads, Džūkstes pagasts, Lanciņu skola).

Pasaku svētki ir diena, ko aizraujoši un izzinoši pavadīt ģimenes lokā pirms jaunā mācību gada sākuma. Šajā dienā ir iespēja Džūkstes Pasaku muzeja dārzā, brīvdabas ekspozīcijā “Pa Pasaku tēva pēdām” piedalīties orientēšanās spēlē, kurā iekļauti vairāk nekā 20 pieturas punkti. Par pamatu ņemta Ansa Lerha-Puškaiša vēstītājfolklora, jo teikas un pasakas viņš izmantoja savā darbā, lai attīstītu bērnu iztēli un domāšanu, veidotu latvisko vērtību sistēmu. Spēlē jāspēj saskatīt Puškaiša laika liecības dārzkopībā, rakstniecībā, kā arī dabas daudzveidībā, vienlaikus smeļoties spēku un iedvesmu aktivitāšu vietās. Orientēšanās spēles karti varēs saņemt Džūkstes Pasaku muzeja kasē, iegādājoties muzeja biļeti. Spēlei ir nepieciešams mobilais telefons, rakstāmpiederums, laika apstākļiem atbilstošs apģērbs. 

Brīvdabas ekspozīcija “Pa Pasaku tēva pēdām” ir veltīta folkloristam Ansam Lerhim-Puškaitim, viņa atstātajam mantojumam – kultūrvēsturiskajam un kultūrvides un latvisko vērtību izpratnei, ko caurvij folklorista dzīvesstāsts un viņa devums folklorā. Ekspozīcijā akcentētas ēkas, kas  ir valsts nozīmes vēstures piemineklis un dārzs, kuru 1883. gadā izveidojis un kopis Anss Lerhis-Puškaitis, kas ir savdabīgs  augu daudzveidībā.

Pasaku dārza labiekārtošana  un brīvdabas ekspozīcija ir tapusi ar Tukuma novada domes atbalstu simtgades programmas “Tukuma novads ceļā uz Latvijas valsts simtgadi” ietvaros.

Džūkstes Pasaku muzejs atrodas bijušās Lancenieku skolas ēkā, kurā no 1882. gada janvāra līdz 1903. gada martam dzīvoja un strādāja skolotājs, folklorists Anss Lerhis-Puškaitis. Muzejā skatāma ekspozīcija “Anss Lerhis-Puškaitis un pasakas”, kurā ietilpst viņa kabinets, viesistaba un klases telpa un izstāde “Lāča bērni”. Tajā Ansa Lerha-Puškaiša skolnieka Luda Bērziņa (1870–1965) pierakstītās tautas šūpuļdziesmas “Aijā žūžū, lāča bērni” attēlotas 16 ilustrācijās, ko darinājis viņa dēls Ansis Bērziņš. Tautas dziesmu par lāča bērniem Ludis Bērziņš pirmo reizi publicēja 1926. gadā, un mūsdienās tā joprojām ir vispopulārākā miega dziesmiņa.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti