Mežezeri, Getliņi, Dzintari, Rūķi ir strauji augoši privātmāju ciemati, kas atrodas netālu no Salaspils. Šeit lielākoties mīt ģimenes ar bērniem, kuriem katru dienu ir jānokļūst skolā. Kā raidījumam "4. studija" pastāstīja skolēnu vecāki, līdz šim Salaspils pašvaldība nodrošinājusi autobusu, kas nogādāja bērnus uz skolu un mājās, bet šobrīd dome no skolas autobusa atteikusies.
Bērniem tiek piedāvāts izmantot sabiedrisko transportu, taču tas apstājas vien pāris pieturās, līdz kurām jāmēro bīstams un tumšs ceļš.
"Šaura taka, abās pusēs ar krūmiem, līdz pieturai konkrēti no šīs vietas ir vēl kādi 500 metri ejami," raidījumam stāstīja Marika Mure-Astahova, parādot ceļu, pa kuru viņas septiņgadīgajai meitai būtu jādodas, lai nokļūtu pieturā.
Līdz šim mācību gadam kursējošais mazais busiņš vienmēr bijis pilns ar bērniem, tādēļ dīvains šķiet pašvaldības lēmums to atcelt, jo vecāki domā, ka par skolēnu pārvadāšanas neizdevīgumu te nevarētu būt runa.
"Salaspils pašvaldība šobrīd, lai risinātu šo situāciju, ir it kā atpirkusi no privātpersonai piederoša īpašuma apmēram trīs metrus platu taku, taču problēma ir tajā, ka šī taka nekādā veidā nav apgaismota. Ziemā ir skaidrs, ka būs sniegs un tā būs aizsnigusi. Jautājot domei, vai viņi ir gatavi veikt kaut kādus uzlabojumus – apgaismot šo taku vai ziemā tīrīt sniegu – domes atbilde diemžēl bija – nē," zināja stāstīt Marika.
Cita skolēna mamma Karīna Krūkle pauda: "Mums bija sapulce. Sapulce bija cirks. Es tā uzskatu, jo atklāti pateikt cilvēkiem, ka jūs esat stulbi... tā arī teica, – stulbi, – jo jums nav ne finansiālas izglītības, ne ekonomiskās izglītības, tāpēc jūs nevarat izrēķināt, kas ko maksā. Viņi arī atklāti pateica, ka viņi nepirktu tādās vietās dzīvojamās ēkas un nedzīvotu te. Bet mēs pirkām māju te tad, kad bija labs novads, labi cilvēki pie varas."
Vecāki ir ne pa jokam sašutuši, jo par skolēnu autobusa atcelšanu iepriekš informēti netika; uzzinājuši vien dažas dienas pirms skolas sākuma.
Viņi norādīja, ka būtu pat maksājuši paši, ja tikai zinātu, ka domei šāds plāns.
Katrā no ciematiem, kas ir ārpus pilsētas teritorijas, problēmas ir atšķirīgas: neizgaismoti celiņi; dubļi rudeņos un gar ceļa malām sastumtas sniega kupenas un ledus ziemā; nedroša vide – iešana caur mežu vai lielceļa šķērsošanu. Taču visas atrisinātu viens vienīgs skolēnu autobuss, kas bērnus konkrētos laikos droši savāktu no katra ciemata, kas atrodas cits citam blakus.
"Maziem bērniem iet blakus smagajām automašīnām īsti arī nav droši. Drošības aspekts ir tas, ko visi vecāki uzsver, – ka primārais ir drošība. Izmantojot šo sabiedrisko autobusu, īsti nav iespējams nodrošināt drošību," skaidroja skolēna tētis Jānis Jaško.
Arī autobusa kursēšanas saraksts nav saskaņots ar skolas stundu sarakstu, tāpēc bērniem nākas gaidīt transportu pieturās; arī tādās, kas ir bez nojumītes un apgaismojuma.
To novērojusi arī kāda Salaspils iedzīvotāja: "Cik reižu, kad no Salaspils savācu bērnus, viņi pie veikala stāv? Cik tad ilgi gaidīs autobusu? Labi, kad ir silts, bet tagad?"
Uzrunātā Salaspils novada pašvaldība laiku intervijai neatrada un atbildi "4. studijai" sniedza rakstiski: "Salaspils novada pašvaldība, vienojieties ar pārvadātājiem AS "Nordeka" un SIA "Galss Buss", ir panākusi maršruta 6317 ("Rīga-Salaspils" no galapunkta "Miera iela" līdz uzņēmumam "Ezerkauliņi") pagarināšanu, tādējādi nodrošinot lielākam skaitam skolēnu nokļūšanu uz skolu un atpakaļ. Šajā mācību gadā skolēnu pārvadāšanai ar sabiedrisko transportu pašvaldība ir atvēlējusi 35 tūkstošus eiro. Domes saistošie noteikumi paredz, ka pašvaldība nodrošina autobusu skolēniem, kuru dzīvesvietas atrodas tālāk par trim kilometriem no sabiedriskā transporta pieturas vai tuvākās izglītības iestādes. Turklāt skolēni, kuru dzīvesvieta ir Saulkalne, Doles sala, Acone, Cekule, Piķurgas, Rūķi, TEC-2 un citās tālākas vietas, var saņemt bezmaksas braukšanas kartes, lai darba dienās nokļūtu uz skolu un atpakaļ."
Tiesa gan, atbilde sniegta, izkopējot ziņu no Salaspils pašvaldības mājaslapas, ko vietējie iedzīvotāji uzskata par maldinošu un situāciju neatrisinošu.