Sajust saikni ar dabu: ciemos Dabas mājā Zviedrijā. Trīs bērnu mammas pieredze

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Zviedrijā dabas aizsardzības kopiena uzsver, ka jāaug jaunai paaudzei – tādai, kas apzinās, ka dabā visi organismi savstarpēji mijiedarbojas.Nevis, lai dotos dabā, bet lai izjustu sevi kā daļu no tās. Šī mērķa sasniegšanai Zviedrijas Dabas aizsardzības aģentūra visā valstī uztur vairāk nekā 20 apmeklētāju centrus jeb dabas mājas, kuras visas vieno nosaukums “Naturum”.

Apmeklējot to Kārlstadē kopā ar pirmsskolas vecuma bērniem, bija iespēja vērot, kā daba kļūst par ieradumu Zviedrijas kaimiņiem no mazām dienām.

Ieradums zināt dabu

Dabas māja, ko Zviedrijā kopš 1973. gada var atpazīt pēc nosaukuma “Naturum”, ir apmeklētāju centrs dabas izzināšanai. Vietas mērķis ir ne tikai iedvesmot cilvēku dabas izziņai, bet arī daudzveidīgot pieredzi, kas gūstama šai izziņas procesā. Iekļaušanās dabā ir viens no šo apmeklētāju centru pamatnoteikumiem: sākot ar to estētisko iekļaušanos ainavā, beidzot ar materiāliem, kas izmantoti šo centru izbūvei un iekārtošanai. Tam visam jābūt saskaņā ar dabu. 

Kārlstade ir pilsēta, kas izgūlusi pie otrā lielākā Zviedrijas ezera Venerna un kurai nereti piedēvē Zviedrijas saulainākās pilsētas titulu, tā var lepoties ar plašu pastaigu vietu pilsētas robežās pie Marībergas meža. Parks “Mariebergskogen” ir ne tikai rotaļu laukumu pilns, bet kalpo arī kā dabas daudzveidības izziņas vieta. Šis pilsētas parks sevī paslēpis arī pārsteigumu mazajiem dabas pētniekiem - Vērmlandes Dabas māju “Naturum Varmland”.  Šis namiņš, durvis vēris 2002. gadā, ļauj sabiedrībai izzināt dabas un tās iemītnieku daudzveidīgo raksturu.

Par savu apmeklētāju Dabas māja uzskata ikvienu cilvēku, neatkarīgi no tā vecuma. Vieta, kur aizskart var jebko, kas ir redzams. Īpaši par to ir priecīgi visjaunākie apmeklētāji, pat mazākie rāpotāji. Turklāt Dabas mājā atsevišķās vietās izpētes gājienā var nokļūt tikai mazākie apmeklētāji, piemēram, ielīst vilka alā vai pietuvoties ziemas miegā dusošajam ezim vai zalktim.

Ne mazāk svarīgi  ir tas, ka Dabas mājas apmeklējums ikvienam ir par baltu velti. Tā ir iespēja mazajiem dabas izzinātājiem ar ģimenēm turp doties, cik vien bieži sirds kāro: ekspozīcija, mazā lasītava, mini kinoteātris ar dokumentālām filmiņām par dabu un tematiskas nodarbības, pārgājieni un darbnīcas. Bērnu ratu rindas pie Dabas mājas ieejas sestdienas rītā liecina, ka vieta ir iecienīta. Iespējams, arī sezonālās ēdienkartes kafejnīcas dēļ, kas atrodas šai pašā mājā. Būtiskākais – no mazām dienām jaunākie sabiedrības locekļi pierod ne tikai doties dabā, bet arī izzināt to, iepazīstot sugu daudzveidību.

Mazie pētnieki darbībā

Kokā tērptās ēkas stiklotā fasāde spoguļo sevī apkārtējo vidi. Atspulgi stikla logos kalpo kā brīvdabas izstāžu galerija. Vieta, kur esi telpās, bet neizjūti sienas, jo daba ir tepat elpas attālumā.  Ēkas viesmīlību izceļ tās teju iesēdināšana dabai klēpī: aiz loga vējā šūpojas niedres ūdeņos, tālumā aizvijas koka pastaigu laipa līdz skatu tornim, meža pastaigu taku grezno mazā putnu būrīšu arhitektūra veļasmašīnas, ledenes, pastkastītes un citos asprātīgos vizuālos ietērpos, pļavā tālumā ganās savvaļas lopi. Pilsēta, visnotaļ industriāla, ir tepat, taču nepamanāma. Dabas māja maskējas, ieplūstot tuvējā meža siluetā, vienlaikus izceļot pašas dabas mierpilno raksturu.

Nokļūstot iekšpus, bērni pazūd skatam, jo traucas izpētīt ekspozīciju. Darīt viņiem ir daudz ko divos ēkas stāvos. Šūpuļzirdziņa vietā var uzkāpt mugurā milzu piecpunktu bizbizmārītei vai apskaut metru garu sēni. Var paskrubināt nost kokam mizu un ieraudzīt kukaiņu pasauli, kas zem tās mīt. Redzēt mirkli, kā zivju gārnis, panirdams zem ūdens, satver sidrabaino mielastu aiz zvīņainās astes. Vietējos putnus var vērot gan ekspozīcijā, gan interaktīvā veidā atpazīt to balsis, gan ielūkoties tālskatī pa logu. Uzkāpt uz koka baļķu plosta ar buru, ielūrēt zemūdens pasaulē caur īpašu stikla aci. Apskatāma arī iespaidīga zivju parāde – dabiskā izmērā, īstenās krāsās, akvārijā sastingušas pozē vērotājiem. Ir iespēja arī pabarot līdaku, izzinot tās ēdienkartes īpatnības. Šeit zivīm ir balsis: īpašs tablo ar iespēju atskaņot zivju saziņas notis. Likt uzziedēt ūdensrozei, sakārtojot tās baltās ziedlapas pareizā secībā. Pabužināt brūno lāci, papaijājot īstenu tā kažoku vēdlodziņā, vai ielūkoties tam vēderā, ieraugot tā ēdienkarti vizuālā veidolā. Ielūkoties bebra arhitektūrā, aci pret aci satiekot šīs mītnes saimnieku.

Turpat apskatāmi gan aszobja žokļi, gan maza pudelīte ar iespēju paostīt bebra uzlējumu. Noskaidrot meža iemītnieku pēdu rakstus, izejot to atjautības labirintu. Laikapstākļu un gadalaiku ratā var izpētīt gadalaiku ritējumu. Izzināt lielo  meža zvēru mītnes vietas izgaismotā Zviedrijas kartē. Tiem, kas lasa, ir iespēja piesēst uz celma pie kokā iestrādāta ekrāna un pavadīt kādu laiku digitālās izglītojošās spēlēs. Svarīgākais – visu drīkst aizskart, viss ir lietojams un taustāms, klausāms, pat sasmaržojams. Iepazīstot dabu, ne tikai mazinās bailes no tās, bet arī nostiprinās tās attiecības, ko varam saukt par draudzību.

Atvadoties veikaliņā dabas draugi var iegādāties kādu no putnu būrīšiem, kurus izkrāsot pēc sirds patikas, vai kādu no miniatūrām kukaiņu viesnīcām, vai kokgriezumos veidotus dažādu sugu putnus, kabatas formāta tālskati ekspedīcijām dabā vai kādu citu tikpat praktisku, izglītojošu un gaumīgu suvenīru. Arī tur ir padomāts par lietu sasaisti ar dabu, par materiāliem, no kā tās izgatavotas, un par to lietošanas mērķiem.

Zaļais padoms!

Ciemojoties Zviedrijā un vēloties apmeklēt kādu no Dabas mājām, ieteicams ielūkoties kartē un atrast to Dabas māju, kas ir pa ceļam. Tā ir iespēja lēnāk izpētīt ieplānoto maršrutu. Turklāt katra no Dabas mājām ir atšķirīga, jo to ekspozīciju veido konkrētās atrašanās vietas floras un faunas īpatnības. Plašāka informācija par Kārlstades Dabas māju “Naturum Varmland” pieejama šeit, bet pārējās dabas mājas atrodamas tiešsaistes kartēs, ievadot vārdu “Naturum”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti