Labrīt

Saikne ar vecākiem pandēmijas laikā skolām svarīga. Intervija ar Gati Pastaru

Labrīt

Valdis Zatlers: Lielākā problēma valdības darbā - bieža lēmumu maiņa, neskaidrojot mērķi

Pūcīte Ucipuci tagad reizi mēnesī stāstīs stāstus arī pati savā žurnālā

Sācis iznākt žurnāls pašiem mazākajiem lasītājiem - «Ucipuci»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 9 mēnešiem.

Bērniem domāto žurnālu klāstā Latvijā izteikti dominē ārzemju izdevumi, bet visai liels retums ir pašu mājās tapuši, oriģināli bērnu žurnāli. Uzskatot, ka tādi ir ļoti vajadzīgi, idevniecība "Iddea" jau ilgāku laiku strādā šajā nišā, un šogad diviem agrāk iznākušiem žurnāliem piepulcējusi vēl divus jaunus. Septembrī sāka iznākt žurnāls puikām un meitenēm "Lielais detektīvs", bet šonedēļ – žurnāls pašiem mazākajiem lasītājiem – "Ucipuci".

Tas ir krāsains, mīļš un labestīgs izdevums bērniem no trīs gadu vecuma, un tā redaktore ir populāru bērnu un pieaugušo grāmatu autore, rakstniece Zane Zusta.

Ucipuci ir rotaļu pūcīte, ko bērni jau iemīļojuši no Zanes Zustas grāmatām. Pirmā no tām – "Ucipuci meklē mājas" – klajā nāca pirms pieciem gadiem, nedaudz vēlāk tai piepulcējās otrā - "Ucipuci domā ārpus kastes". Interesanti, ka pūcītes stāsts priecē bērnus ne tikai Latvijā, bet arī Lietuvā, Ķīnā un Maķedonijā.

Liepājas Leļļu teātrī par Ucipuci pavasarī iestudēta izrāde Ģirta Šoļa režijā. Tāpat tapusi audioludziņa, ko ierunājušas Latvijas Radio leģendas Sandra Glāzupa un Gunārs Jākobsons.

Līdzās visam minētajam, tagad Ucipuci reizi mēnesī stāstīs stāstus arī pati savā žurnālā. Tieši tāpat kā grāmatas ir pamācošas un interaktīvas, tāds ir arī žurnāls. Mazajam lasītājam tas palīdzēs attīstīt dažādas svarīgas prasmes – burtot, domāt, krāsot, līmēt, griezt, arī būt uzmanīgam un pazīt savas emocijas, kas, veidojot žurnālu redaktorei Zanei Zustai bijis ļoti svarīgi.

"Ļoti svarīgi man pašai šķiet attīstīt šo emocionālo pusi bērnam. Piemēram, mācīt saprast, kā es jūtos, vai es esmu priecīgs vai bēdīgs. Ārzemju izdevumos parasti nav šīs emociju sadaļas. Bet man tas liekas ļoti būtiski – mācīt darboties ne tikai ar rociņām, bet arī ar sirsniņu," saka Zusta. 

Katrā lapā ir arī Ucipuci kāds padoms rosinājums vai uzdevums. "Es zinu, ka bērni ļoti nopietni to uztver. Ja Ucipuci rosina iedot mammai buču, tad viņiem tiešām šķiet, ka tas ir uzdevums, kas ir jāizpilda. Viņi Ucipuci ņem ļoti nopietni. Turklāt ļoti svarīgs moments ir tas, ka žurnāls viennozīmīgi ir jāpilda kopā ar mammu, tēti, vecmāmiņu vai kādu citu pieaugušo. Jo, protams, ka bērnam ir jāizlasa priekšā un ir jāizlasa interesanti, lai viņu ieinteresētu, jo tas, cik ļoti bērnam patiks žurnāls, būs atkarīgs arī no vecāku iesaistes. Žurnāla beigās ir stāsts, kuru saceru es, arī balstoties uz tādām vērtībām kā palīdzēšana, mīlestība, draudzība. Žurnālā ir arī atvērums lielajiem brāļiem un māsām, lai arī viņiem tiek kāds prieciņš," skaidro Zusta.

Izdevniecība "Iddea" ar nelielu intervālu šogad laidusi klajā pat divus jaunus bērniem domātus žurnālus. Šomēnes ''Ucipuci'' pašiem mazākajiem, bet septembrī "Lielais detektīvs" piecus līdz 10 gadus veciem bērniem, kurā caur detektīvu uzdevumiem tiek rosināta interese par visdažādākajām tēmām, tādējādi izlīdsvarojot izklaidējošo un izglītojošo momentu.

"Tēmas ir visdažādākās. Tajos divdesmit detektīvstāstos mēs ieliekam gan uzdevumus par mākslu, par kultūru, par mašīnām, par tirdzniecību, par daudz ko citu, tur ir visas tēmas, kādas vien bērns pasaulē sāk iepazīt. To pievienoto vērtību mēs ieliekam kā uzdevumā, tā stāstā," stāsta izdevēja un žurnāla "Lielais detektīvs" idejas autore Māra Lazdāne-Avota.

Māra Lazdāne- Avota kopumā ar bērnu žurnālu izdošanu nodarbojas jau gandrīz 20 gadu, un ir lieciniece visām šīs jomas izmaiņām. Proti, ar katru gadu raksti kļūst aizvien īsāki un īsāki, bilžu kļūst arvien vairāk un vairāk, tāpat arvien vairāk žurnālos parādās interaktīvās lietas un dažādi uzdevumi. Lai arī Latvijā ir milzīgs ārvalstu izdevumu klāsts, viņa ir pārliecināta, ka mūsu bērniem ļoti svarīgs ir arī tieši vietējais saturs.

"Lai ir tā piesaiste vietai, kur mēs dzīvojam. Ne tikai piesaiste tādā fiziskā veidā, ka mēs stāstām par cilvēkiem un lietām, kas notiek šeit, bet arī – mana pārliecība ir – ka, dzīvojot šeit, mēs arī domājam kaut kā savādāk, un ne vienmēr tie adaptētie uzdevumi ir tie, kas palīdz bērnam, kas dzīvo šeit, šajā laikā, šajā vietā attīstīties un augt tieši tā, kā varbūt es kā vecāks gribētu," norāda Lazdāne- Avota.

Vecāki arī ļoti novērtē vietējo oriģinālo saturu, jo interese par abiem jaunajiem žurnāliem "Ucipuci" un "Lielais detektīvs" ir patiešām liela. Žurnālu veidotāji saņem gan atzinīgas atsauksmes, gan arī ieteikumus, ko vēl iekļaut un uzlabot žurnālos, un šī atgriezeniskā saite laba satura tapšanā ir ļoti būtiska.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti