Ģimenes studija

Siliņu ģimenē top smalkie mandeļmiltu cepumi - makarūni

Ģimenes studija

"Veselībnieks” - izveidota datorspēle skolēniem par veselīgu dzīvesveidu

Par tēviem - savu vecāku kļūdu apzināšanās un vēlme nepieļaut tās

Sabiedrībā joprojām valda stereotipi par tēva lomu ģimenē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Laika gaitā mainās vīriešu un sieviešu loma sabiedrībā - sieviešu tiesības sabiedrībā ir ļoti aizsargātas, vīrieši ir zaudētāji. Mūsdienu vīriešu loma ģimenē ir citāda, nekā tā bija padomju laikā, tēvs ģimenē vairs nav palīgs sievai.

Latvijas Radio raidījumā “Ģimenes studija” saruna ar tēviem.

Izrāde “Par tēviem” ir stāsts par vīriešu paaudzi, kas neprata veidot un būt attiecībās ar saviem bērniem. Šie bērni nu ir izauguši un kļūst par vecākiem šobrīd, mēģinot apzināties iepriekšējās paaudzes kļūdas un nepieļaut tās, audzinot savus bērnus.

Elmārs Seņkovs izrādē “Par tēviem”  runā par kļūdām, ko iepriekšējā paaudze pieļāvusi, bet secinājums – tās nebija kļūdas, jo jāsaprot, kādā laikā cilvēki dzīvoja. Bērns daudzas lietas nesaprot, tikai pieaugušā dzīvē var saprast un piedot.

Sieviešu tiesības sabiedrībā ir ļoti aizsargātas, vīrieši ir zaudētāji.

Sociālantropologs Klāvs Sedlenieks uzsver, ka nevajag pārspīlēt padomju laika negatīvo ietekmi. Nevar piekrist viedoklim, ka valsts uzņēmās tēva lomu. Tomēr tēvi bija nostumti no ģimenes, nostumti no mātes un bērna.

Joprojām ir uzskats, ka tēvs palīdz māmiņai.

Nav tā, ka paaudzes – padomju laika un mūsdienu - ļoti atšķirtos, šie procesi notiek lēni. Joprojām sabiedrībai šķiet, ka ir iespējams, ka tēvs aizbrauc peļņā uz Angliju, māte paliek ar bērniem Latvijā;

ja māte aizbrauc un bērni paliek Latvijā ar tēvu, to pavada neizpratne.

No vīriešiem tiek prasīts ļoti daudz – nodrošināt ģimenes un rūpēties. Joprojām, šķirot laulību, bērni visbiežāk paliek pie mātes, tas ir iesīkstējis uzskats.

Labāk būtu, ja šķirtā ģimenē laika sadalījums bērnu aprūpē būtu vienāds abiem vecākiem.

Padomju laikā alkoholisms ir liels, nes līdzi dažādas sociālas problēmas. Pētījumi liecina, ka padomju laikā alkoholisms tika saistīts ar vīrišķību – tas bija veids, kā demonstrēt vīrišķību un varonību, tas bija arī kopības rašanas fenomens.

Vēl šo laiku iezīmē jūtu slēpšana un sauklis ”vīrieši neraud”.

Tradicionālās vīrišķības izpratnē jūtu izrādīšana nav vīriešu arsenālā, vīriešiem ir citas rūpes. Emociju pasaule ir sieviešu kompetence. Šī tradīcija ir dziļa, bet šodien pasaule ir mainījusies. Tie ir uzskati, to nav noteikusi daba. Iepriekšējie pieņēmumi un uzskati šodien nav aktuāli.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti