Runāt ar bērnu par seksualitāti ir vecāku atbildība. Mācies atbildēt uz bērna jautājumiem!

Ģimene ir pirmā vieta, kur bērns var uzdot jautājumus un saņemt atbildes, arī atbildes par intīmiem jautājumiem. Bieži vecāki paši bērnībā atbildes uz saviem jautājumiem nav saņēmuši, tāpēc paši ar saviem bērniem šādai sarunai nav gatavi.

Palīgs vecākiem sarunai ar bērnu

Portāla "Lsm.lv" sadaļā vecākiem un bērniem turpmāk publicēsim rakstu sēriju ar padomiem, kā vecākiem ar bērniem runāt par ķermeni, intīmiem jautājumiem, seksualitāti.

Rakstu sērija būs izkārtota ļoti saprotami un ērti izmantojama. Mēs aprakstīsim bērnu iespējamos jautājumus un padomus vecākiem, kā ar bērnu par to runāt dažādos bērna vecumos. Mēs publicēsim arī izprintējamus materiālus, kas vecākiem varētu palīdzēt sarunā ar bērnu. Tāpat būs dažādas ģimenes situācijas, kurās ar bērnu vecākiem var nākties runāt par dažādām tēmām, kurām nepieciešama īpaša sagatavošanās – par vecāku attiecībām, šķiršanos, jaunām attiecībām, par to, ka ģimenē būs brālītis vai māsiņa, un citām tēmām.

Kad sākām šo projektu, speciālisti īpaši uzsvēra, ka vecāki, kuri paši nav piedzīvojuši šādas sarunas ar saviem vecākiem bērnībā, varētu nebūt gatavi sarunai ar bērnu, tāpēc ievadā par vecāku gatavību runāt ar bērnu par personīgiem un intīmiem jautājumiem un iespēju saņemt zināšanas un palīdzību, ja nepieciešams.

Vecāku bērnības pieredze

Jau no mazotnes bērnam ir dažādi jautājumi, uz kuriem viņš vēlas saņemt atbildes, visbiežāk no vecākiem. Bieži vecāki neprot šīs atbildes dot vai domā, ka bērna interese ir pārspīlēta, bērns nav gatavs šādām zināšanām. Vēl vairāk, ir vecāki, kuri uzskata, ka šādas zināšanas varētu bērnā izraisīt neveselīgu interesi un šādi bērns tiks hiperstimulēts seksuālajā jomā.

"Ja bērnam ir jautājums, atbilde uz to jāsniedz," uzskata psiholoģe Inese Putniece.

Ir aplami domāt, ka kādā jaukā vakarā, kad bērnam būs 12 vai 13 gadi, tad gan visa ģimene tā smuki apsēdīsies pie galda un teiks: "Nu, dēls, mums ar tevi ir tā nopietni jāparunā par to, kur rodas bērni!"

Pirmkārt, ja vecāki atbildi neprata sniegt četrgadniekam, tad nepratīs arī pusaudzim; otrkārt, ņemot vērā bērna un vecāku psiholoģiju, šāda pirmā saruna nevar notikt, jo ir ļoti novēlota vai būs nekvalitatīva. Šādā sarunā bērns burkšķēs, ka visu jau zina, kaut, visticamāk, nezina.

Kāpēc vecākiem var būt grūtības atbildēt uz bērnu jautājumiem par seksualitāti?

Vecāki, kuriem pašiem nav pieredzes, ka ar viņiem kāds atklāti runājis par seksuālām un intīmām tēmām, bieži paši baidās ar saviem bērniem par šīm tēmām runāt, un pēc tam paši jūtas vainīgi, ka neprot ar bērniem par to runāt.

"Visa sākums bērna seksuālajai audzināšanai ir vecāku pieredze," uzskata psiholoģe Dace Vaišļa.

"Par seksu runā ļoti daudz. Slavenās filmas "Sekss un lielpilsēta" milzu popularitātei ir saprotams izskaidrojums – tur brīvi un nepiespiesti runā par attiecībām un seksu, ko, iespējams, nedara un nav spējīgs darīt filmas skatītājs."

Glābiņš – internets? Maldi

Bieži uzskata – kādas sarunas? – tās vairs nav nepieciešamas ne ģimenē, ne skolā, jo pastāv taču visuvarenais internets, kurš atbildēs uz jebkuru jautājumu.

"Ja mēs uzskatām, ka mūsdienās jau viss ir pieejams internetā, tad tie ir lieli maldi, jo, meklējot atbildes internetā, nepieciešama informācijas strukturēšanas prasme, bērnam nav zināšanu, tāpēc nevar strukturēt informāciju, " uzskata Inese Putniece.

Ja bērnam ir kāda neskaidra lieta, visbiežāk tās ir fizioloģiskas izmaiņas pieaugot, bērns var būt panikā, jo nesaprot, kas ar viņu notiek. Ir maldīgi domāt, ka internets šo neinformētības paniku spēs atrisināt.

Tāpat, ja bērns ko nezina, jautā vecākiem, bet vecāki arī nespēj vai neprot atbildēt, tad biežāk dzirdamā atbilde ir – "Tu taču ej skolā, jautā skolotājam!".

Šādu bērnu pavadīs bezpalīdzība.

Inese Putniece uzsver nepieciešamību runāt ar bērnu tad, kad viņam ir jautājums radies. "Skolā visbiežāk māca pēc programmas, bērni pēc programmas neattīstās."

Ja vecāki nezina atbildi, tā arī bērnam jāsaka, un vecākiem jācenšas atrast atbildi – grāmatās, internetā, ir iespējas konsultēties ar skolu psihologu vai zvanīt uz krīžu telefonu.

Rakstu sērija – palīgs vecākiem, atbildot bērniem uz jautājumiem par ķermeni, intīmiem jautājumiem un seksualitāti, – turpināsies.

 

Raksta pirmpublikācija LSM.lv 2018. gada 9. oktobrī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti