Rīta Panorāma

72 gadus veca zviedru klimata aktīviste ar velo ieradusies Ēģiptē

Rīta Panorāma

Laika ziņas

Izveido spēli bērniem ar uzvedības traucējumiem

Rotaļām un mācībām izveido spēli bērniem ar uzvedības traucējumiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) maģistrantūras studente Arnita Graumane izstrādājusi prototipu spēlei, kas nāk talkā bērniem ar uzvedības traucējumiem. Tā varētu būt ļoti noderīga arī pieaugušiem cilvēkiem, kas pārcietuši smagas traumas vai, piemēram, insultu.

Arnita Graumane Rīgas Tehniskajā universitātē maģistrantūrā studē dizaina inženieriju. Augstskolas Dizaina fabrikā viņa radījusi iekārtas "Gaismotājs" prototipu. Tā ir spēle bērniem. Ideja radīt kaut ko tādu Arnitai radusies pēc tam, kad bērnu paliatīvās aprūpes biedrība "Duka" studentus aicināja izstrādāt jauna veida rotaļu ierīci.

"Viņi nāca ar priekšlikumu piedāvāt kādas inovācijas bērniem, kas būtu noderīgas rotaļu, mācību procesā. Tā pirmā mana vīzija bija, ka gaisma un krāsa varētu būt rīki un kā tos ietērpt. Līdz nonācu pie šāda gaismekļa, kurā tika apdomāts, kā iesaistīt bērnus darbībā," stāsta Graumane.

Kopā ar Rīgas Tehniskās universitātes inženieriem un speciālistiem, Arnita strādā pie bērniem draudzīgas un viegli dezinficējamas ierīces izveides, kas nākotnē varētu būt noderīga mācību procesā, palīdzot bērniem ar uzvedības traucējumiem.

Darbojoties ar šo gaismekli, bērni var attīstīt koordināciju, sīko motoriku. Tajā pašā laikā tas ir kā psihoemocionāls fons, jo gaisma un krāsa uz mums noteikti iedarbojas, skaidroja Graumane.

Arnita spriež, ka "Gaismotājs" varētu nākt talkā ne tikai bērniem ar uzvedības traucējumiem. To var izmantot jebkurš mācību procesā, apgūstot krāsas un formas. "Gaismotājs", iespējams, nākotnē kalpos kā palīgs arī pieaugušajiem, kuri pārcietuši smagas traumas vai insultu.

Šobrīd izstrādāts ierīces prototips. Līdz brīdim, kad šāda iekārta nonāks veikalu plauktos, vēl esot tāls ceļš ejams.

Graumane: "Vēl pamatīgs darbs ir priekšā. Mājā ir jāiedzīvina krāsains apgaismojums. Iecere ir, ka liekot dažādus krāsainos modulīšus, arī attiecīgas krāsas apgaismojums ieslēdzas. Gaismu programmēšana vēl ir priekšā."

Arnita plāno "Gaismotāju" aprīkot ar ergonomiskiem rokturiem, lai bērniem un citiem sasirgušajiem būtu tos vieglāk satvert. Prototipu Arnitai izdevies izveidot, jo viņa iesaistījusies universitātes Produktu attīstības programmā. Tajā attīstīt viņas ideju palīdzējuši mentori un citi augstskolas speciālisti.

"Arnita pie mums atnāca ar tādu mazu modelīti, kādu viņa grib šo spēli paliatīvās aprūpes bērniem. Nebija ne nosaukuma, ne tā, kā viņa varētu izskatīties lielāka. Pats mājās tu vari uztaisīt kaut ko maziņu, bet, lai uztaisītu lielu, jēdzīgu prototipu, ir vajadzīgs finansiāls atbalsts, ko mūsu programma piešķir grantu veidā," stāstīja RTU Dizaina fabrikas vadītāja Roberta Vītola.

Programmas ietvaros studentiem tiek piedāvāta iespēja attīstīt savas idejas un apgūt uzņēmēja spējas, rezultātā radot reālu produktu, kas nākotnē var nonākt tirdzniecībā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti