Ģimenes studija

Interešu izglītība: ko darīt, ja bērns nevēlas apmeklēt nevienu pulciņu?

Ģimenes studija

Savs štābiņš, mājiņa vai paslēptuve: svarīga vieta, kur bērnam pabūt vienam

Bērna kopšanas atvaļinājums tētim: vai tam jābūt garākam

Raidījums: Mūsu tēvi bērnu kopšanas atvaļinājumu izmanto kūtri

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Likumdošana nosaka, ka bērnu kopšanas atvaļinājumu pusotru gadu var izmantot mamma vai tētis, to var dalīt pēc abu vecāku vēlmēm. Šobrīd Latvijā bērnu kopšanas atvaļinājumu izmanto 6% tēvu. Skandināvijas valstīs ar likumu noteikts, ka bērnu kopšanas atvaļinājumu vecākiem ir jādala, pauž raidījumā “Ģimenes studija”.

Tētis Emīls Mednis pusotru gadu izmantoja bērnu kopšanas atvaļinājumu:  ”Es apzināti gāju uz to – gribēju būt iesaistīts bērna kopšanā un audzināšanā.”

Arī biedrības "Tēvi" valdes loceklis un nodarbību vadītājs, divu meitu tētis Gatis Smidrovskis pirms meitas dzimšanas ļoti vēlējās būt kopā ar bērnu, to arī realizēja – pirmos trīs mēnešos bija kopā ar savām meitenēm.

Katram tētim būtu jāizbauda gan bērnu kopšanas atvaļinājums, gan jāpiedalās dzemdībās.

Bieži ģimene izvēlas, ka bērnu pieskata mamma, jo tas saistīts ar bērna zīdīšanu. Biedrības "Tēvi" vadītāja Elīna Kļaviņa uzsver, ka zīdīšanas sākumā mammas klātbūtne ir nepieciešama, bet, ja bērns ir lielāks, tad var salāgot darbu ar zīdīšanu.

Šobrīd Latvijas likumdošana nosaka, ka ir iespējams abiem vecākiem dalīt pusotra gada apmaksāto bērnu kopšanas atvaļinājumu tā, kā pusēm tas ir izdevīgi.

Paternitātes pabalstu 10 dienas pēc bērna dzimšanas izmanto vairāk nekā puse tēvu. Bērnu kopšanas atvaļinājumu izmanto 6% tēvu.

Atis Dimants dzīvoja Norvēģijā, ir divu bērnu tēvs, viņš raidījumā skaidro, ka valsts likumdošana nosaka – bērnu kopšanas atvaļinājums jāsadala starp vecākiem, lai abiem vecākiem būtu iespēja būt kopā ar bērnu. Liels ieguvums ģimenē no šāda valsts likuma ir emocionālās saites nostiprināšanās un vienlīdzība ģimenē. Ir jābūt ļoti īpašiem apstākļiem, lai tēvs to nedarītu; 95% vecāki šo dalīto laiku izmanto. Diskusijas ir tikai par to, cik tieši ilgu laiku jāpaliek tēvam kopā ar bērniem.

Jurģis Skudra stāsta par Somijā pieredzēto – tēviem ir līdz deviņām nedēļām bērna kopšanas atvaļinājums. Dzimšanas brīdī vismaz trīs nedēļas parasti tēvs ir kopā ar mammu un bērnu, pārējo izmanto vēlāk. Ieguvums – bērna acīs abi vecāki ir vienlīdz tuvi. Tā ir sabiedrības kultūra – ģimene un bērni ir pirmajā vietā. Tēva atvaļinājuma apmaksa ir mazāka – apmēram 60 līdz 70% no algas.

Šāda attieksme liecina par sabiedrības emocionālo veselību, tas ir ieguvums sabiedrībā ilgtermiņā – Somijas un Norvēģijas pieredzi raksturo Elīna Kļaviņa.

Ja tēvi ar tādu pašu kaisli iesaistītos bērnu audzināšanā, kā iesaistās karjerā, mūsu sabiedrība būtu citāda, situāciju Latvijā analizē Emīls Mednis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti