Ģimenes studija

Aizpildīt sevī bezsakņu sajūtu jeb pieaugušie bērni meklē savus vecākus

Ģimenes studija

Pieaugusi bērnu agresija skolā: palīdzēt var, izprotot agresijas iemeslus

Pandēmijas laiks saasinājis arī jauniešu atkarības no alkohola un narkotikām problēmas

Raidījums: Jaunieši lieto, pērk un pārdod atkarību veicinošas vielas; sekas būs redzamas vēlāk

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Pandēmijas laiks ietekmējis jauniešu dzīvi dažādās jomās, bet daudzās no tām sekas būs redzamas tikai pēc laika. Tā tas ir arī ar atkarību izraisošu vielu lietošanu, speciālisti pauž raidījumā “Ģimenes studija”. Dati liecina, ka jauniešu vidū ir samazinājusies alkohola un narkotisko vielu lietošana, tomēr tikai laiks rādīs, kā ir patiesībā, iespējams, ka jaunieši nav nonākuši mediķu, pedagogu un tiesībsargājošo iestāžu redzes lokā.

Vai situācija ar atkarību pusaudžu vidū pandēmijas laikā pasliktinās, par to vēl grūti spriest, uzskata sertificēts narkologs Mārtiņš Ennītis, jo sekas parādās vēlāk.

Dažādi ierobežojumi, vēl arī izmaiņas skolas sistēmā ļoti ietekmē bērnus. “Pusaudžiem var tikai aplaudēt, ka viņi ar to tiek galā,” uzsver narkologs un bērnu psihiatrijas rezidents Ļevs Poluņins.

Grūti atšķirt, vai garastāvokļa maiņas noved pie vielu lietošanas vai otrādi. Vielas strauji izmaina pašsajūtu; ja vēlas ietekmēt savu pašsajūtu un uzvedību, tad izmanto vielas,

to lietošanu raksturo Poluņins.

Valsts policijas Prevencijas vadības nodaļas priekšnieks Andis Rinkevics arī apstiprina, ka grūti pateikt, kāda ir objektīvā situācija ar atkarību izraisošu vielu lietošanu jauniešu vidū. Attiecībā uz narkotiskajām vielām – pandēmijas laikā ir samazinājies to patēriņš, tāpat arī alkohola lietošana, jo ir notikušas izmaiņas sociālajos ieradumos un vidē. Ir bijušas slēgtas dažādas vietas, jauniešu pulcēšanās kontrolēta, tāpēc nebija iespēja vielas lietot tik daudz. Atbildi uz jautājumu – kādi ir bijuši lietošanas paradumi, redzēs pēc laika. Ja nepieaugs pacientu skaits ar atkarībām, tad, iespējams, "mēs šos cilvēkus tagad neredzam", viņi nav nonākuši skolu un tiesībsargājošo iestāžu redzes lokā.

Jauniešiem populārākās vielas ir marihuāna, pērk arī dažādas tabletes, uzsver Rinkevics.

Jaunieši viens otru iesaista pirkšanas un pārdošanas procesā, vielas bieži nodod mācību iestādēs,

pauž Andis Rinkevics.

Arī nenarkotiskas vielas tiek lietotas, tās var pasliktināt cilvēka veselību – piemēram, alkohols, nikotīns, skaidro Ļevs Poluņins.

Bieži ģimenē bērns redz, ka pieaugušie izmanto dažādas vielas, lai mainītu savu pašsajūtu, to izmēģina. Arī skolas vides ietekme ir liela, arī vielas katru ietekmē citādi.

Ja jautātu par atkarībām pusaudzim, tad smēķētājs nedomātu, ka vēlāk būs atkarīgs no cigaretēm, bet parasti tā tomēr notiek – nikotīna devas ir lielākas un biežākas, skaidro Ļevs Poluņins.

Centru "Open" veidotājs Edijs Klaišis vērtē, ka "tirgus" ir pilns ar ķīmiskiem draņķiem.

"Jaunieši domā, ka pīpē marihuānu, bet tas ir kaut kas prātam neaptverams, zemas kvalitātes marihuāna, kas izmērcēta kaut kādā ķīmijā. To pat nevar iedomāties, kādas var būt sekas, ja kaut ko tādu  regulāri pīpē," skaidro Edijs Klaišis.

Viņš uzskata, ka narkotiku problēma būs vienmēr. Viņu uztrauc, ka arvien jaunāki pusaudži aktīvi lieto dažādas ķīmiskās vielas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti