Radošas nodarbības par procesiem dabā. Liepājā dabas zinību skolotāji izmanto Sajūtu somas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Liepājā dabas zinību skolotāji izmanto Sajūtu somas. Sajūtu somas ir no Igaunijas pārņemt iedeja, kā radošāk mācīt par procesiem dabā, izmantojot dažādas maņas – redzi, dzirdi, tausti, ožu. Sajūtu somas skolotājiem ir pieejamas Zinātnes un izglītības centra Dabas mājā, kas atrodas pie Liepājas ezera. Mūsu Kurzemes korespondente kopā ar skolotāju un bērniem pētīja somas saturu un piedalījās vienā no šādām nodarbībām.

Radošas nodarbības par procesiem dabā. Liepājā dabas zinību skolotāji izmanto Sajūtu somas
00:00 / 04:50
Lejuplādēt

Soma mazliet atgādina lidojošo šķīvīti, kad runājam par neatpazītiem citu planētu pārstāvjiem, taču stāsts nav par citplanētiešiem, bet gan par to, kas aug un dzīvo uz mūsu planētas. Dabas mājas pārstāve Sniedze Više stāsta, ka Sajūtu somas nav pašu izgudrojums, bet ideja aizgūta no Igaunijas Vides pārvaldes. Latvijā to izdevies ieviest Kurzemes plānošanas reģionam. Kurzemē somas atrodamas vairākās vietās, bet Liepājā dabas mājā esot priviliģēta iespēja un tur atrodas trīs dažādas Sajūtu somas.

„Mums ir somas par trīs ekosistēmām – tā ir piekraste, mežs un purvs. Soma paredzēta vides gidiem, skolotājiem vai entuziastam, kas dodas dabā ar kādu grupu. Piemērota cilvēkiem ar invaliditāti, dzirdes un redzes traucējumiem, caur dažādām maņām var piedzīvot dabu.

Augšpusē galvenajā kabatā, kur ir metodiskie norādījumi skolotājiem, ir dažādas kartītes, kā var lietot sajūtu somu un kartītes. Somā ir bezvadu skaļrunis, tumbiņa, uz kartiņām ir QR kodi, var atskaņot, piemēram, rudās lapsas saucienus.

Kartītēs tekstu var sataustīt, ar dzīvnieku formu, ir arī braila rakstā dzīvnieka vai auga nosaukums.”

Pirmo reizi sajūtu somu izmanto Liepājas Centra sākumskolas dabas zinību skolotāja 4.-6. klasēm Indra Bite. Pats somas saturs ir ļoti labs, saka skolotāja, taču vērtīgāk būtu strādāt mazākās grupās.

„Klases lielums ir mīnuss. Tagad, vadot šo stundu, sapratu, ka somu labāk pat izpētīt iekštelpās, jo ārā ir troksnis, visi grib darboties. Pati soma ir ļoti laba, jo tur ir taustāmais materiāls, ko bērni var apčamdīt, aptaustīt, klāt ir arī fotogrāfija, kurā ir apraksts par dzīvnieku.

Protams, ka sajūtu somā ir putnu olas, putnu grāmata, ieži, ko vēl neizmantojām, jo mums bija tēma – dzīvnieki un augi, kā arī barības ķēde.”

Bērni ar attēliem veido barības ķēdi, kopa ar skolotāju apspriež sajūtu somas augu, abinieku, putnu un dzīvnieku attēlus.

Tā atraktīvā veidā bērni uzskatāmi var redzēt, kādi procesi notiek dabā. Zinātnes un izglītības centra Dabas mājā skolotāji kļūst par Dabas vēstnešiem. Īstenot Sajūtu somas nodarbības Dabas mājas apkaimē pirmskolas izglītības iestādēm būs iespēja divas reizes nedēļā. Liepājas pirmsskolas izglītības iestādēm pašvaldība nodrošina arī bezmaksas transporta pakalpojumus, lai nokļūtu līdz dabas mājai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti