Dienas ziņas

Zinātnieki liek pamatus nākotnes pārtikai

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Jūras ērgļi jau perē

Putni tiešraides kamerās: Jūras ērgļi jau perē pirmo olu

Putnu balsīs jau ieskanas pavasara meldiņi, un daži jau perē. Ziemeļkurzemē, kāda jūras ērgļa ligzdā, ko var vērot tiešraidē, jau iedēta pirmā ola. Kā stāsta ornitologi, jūras ērgļi ligzdošanu sāk agri, lai varētu izaudzināt putnēnus, jo perēšanas laiks ir ilgs un arī mazuļi ligzdā pavada vairāk nekā divus mēnešus, līdz viņi iemācās lidot.

Tas nekas, ka ir sniegs un mīnus grādi. Jūras ērgļi var ligzdot arī februārī, kad vēl dziļa ziema – stāsta Latvijas Dabas fonda pārstāvji, kuri novietojuši tiešraides kameru pie kādas ligzdas Ziemeļkurzemē. Otrdien, 20.martā, ērgļu māte izdēja pirmo olu.

“Mēs varam sagaidīt vēl kādu olu. Lielos perējumos var būt trīs olas. Vairumā gadījumu tomēr tās ir divas. Olas tiek dētas ar dažu dienu intervālu. Līdz ar to šķiļas ar dažu dienu intervālu. Un ligzdā viens mazulis būs mazāks, otrs – lielāks, un šis perēšanas laiks ir 38 dienas,” stāsta Latvijas Dabas fonda pārstāvis, ornitologs Jānis Ķuze.

Pirmais cālis varētu šķilties 26.aprīli.

Ērgļu mātīte tagad reti atstās ligzdu. Par to, lai viņa būtu paēdusi, gādās tēviņš. Šoreiz tas saķēris nelielas zivis.

“Tēviņš ik pa laikam nomainīs. Tēviņš piegādās mātītei barību. Tad, kad izšķilsies mazulis, pirmajās dzīves nedēļās māte visu laiku pavadīs pie ligzdas, sildot un sargājot mazuli. Tēviņš piegādās barību gan mātītei, gan putnēnam. Bet vēlāk, mazulim kļūstot lielākam un pastāvīgākam, barības sagādāšanā iesaistīties arī mātīte,” stāsta Ķuze.

Šie jūras ērgli ir vismaz sešus gadus veci, bet to nevar precīzi pateikt, jo abi putni nav gredzenoti. Ligzdošanas teritoriju Kurzemes ziemeļdaļā ornitologi zina jau piecus gadus. Ligzda uzbūvēta vecā osī.

Pagaidām olas vēl nav otram jūras ērgļu pārim – Mildai un Raimim, ko arī var vērot tiešraidē no Durbes. Ornitologi saka, lai vērotāji nezaudē cerību. Vēl esot laiks, jo olu var izdēt pat aprīļa sākumā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Vecāki un bērni
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti