4. studija

Šoks: divas apbedīšanas firmas sakaujas par līķi

4. studija

Kā rīkoties, ja pircējs dārgā veikalā nejauši sabojā preci?

Zils un rozā... Vai bērnu modē nekas nemainās?

Puiku un meiteņu krāsas - joprojām neizravējama tradīcija Latvijā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Zila puikām un rozā krāsa meitenēm joprojām ir aktuāla vecāku izvēle mazuļu apģērba, ratu un citu bērnu preču izvēlē, tomēr jāsecina, ka šī tradīcija sāk pieļaut krāsu variācijas, tā skaidro “4.studija”.

Rīgas Dzemdību nama pārstāve Jana Priedniece pauž, ka Dzemdību namā vecmātes un ārsti vienmēr priecājas par jebkuru mazuli, nekādi neietekmējot bērna apģērbu izvēli, bet bērna dzimumu Dzemdību namā norāda ar īpašām aprocēm: “Mums ir šādas identifikācijas aproces, ko saņem katrs jaundzimušais. Šajā gadījumā gan – rozā ir meitenēm un zilā ir puikām. Uz šīm aprocēm tiek uzlikta virsū informācija par bērniņa mammu, par to, kad viņš ir dzimis un, ja gadījumā ir dvīnīši, tad tiek uzrakstīts arī, kurš bija pirmais, kurš bija otrais.”

Pie Rīgas Dzemdību nama ļoti labi var noprast, kurš atbraucis pakaļ puisītim, kurš – meitenītei. Automašīnu, kas ieradusies pakaļ jaundzimušai meitiņai, rotā rozā baloni, bet jaunā tēta mašīna, kurš no dzemdību nama sagaida jaundzimušo dēlu, ir ar ziliem baloniem rotāta.

Pie Dzemdību nama uzrunāto vecāku domas ir dažādas – gan uzskata, ka krāsu atšķirības bērnu dzimumiem pastāv un tiek ievērotas, gan to neievēro.

Uzrunātais Deivids saka: “Nodalīt nav jēgas. Ko gribu, to daru.”

Olga atzīst, ka apģērba un krāsu izvēli lielā mērā ietekmē veikalu piedāvājums. Viņasprāt, tieši tur klāstam vajadzētu kļūt raibākam. 

“Mums ir tā, - ir rozā, ir zils un ir arī tās neitrālās krāsas. Pārsvarā ir baltas, arī tādas bēšīgas, kas ir neitrāli, kas der abiem dzimumiem,” bērnu apģērbu krāsas skaidro klientu konsultante bērnu preču veikalā Arta Gailīte.

Viņa apgalvo, ka piedāvājums veidots, balstoties uz pircēju vēlmēm: “Tas ir tā kā likums – ja tas ir rozā, tad tas ir meitenēm, ja tas ir zils, tad tas ir puikām. Un viss. Tas ir ļoti, ļoti joprojām aktuāli. Ratiem, man liekas, tas nav tik ļoti izteikti, bet uz apģērbu tas ir ļoti izteikti.”

Modes dizainere Signe Volkoviča uzskata, ka krāsu stereotipi palīdz izvairīties no pārpratumiem, kad kāds varētu sajaukt bērnu dzimumus pirmajos dzīves mēnešos. Jo zils zēniem un rozā meitenēm – tas sabiedrībā jau iegājies kā likums.

“Es domāju, ka pirmajos bērna vecuma posmos varbūt vajadzētu tās krāsas nedaudz izvēlēties. Ne gluži puisīti ģērbt visu rozā. Bet bišķiņ tā kā pieturēties tiem stereotipiem, bet nevajadzētu ieiet galējībās - ka tikai zilā vai tikai sarkanā un rozā. Vajag ļaut vaļu tādai kreativitātei. Noteikti saku, ka nav meiteņu un puišu krāsas mūsdienās. Īstenībā var teikt, ka šobrīd, mūsdienās, visas krāsas ir piemērojamas gan puišiem, gan meitenēm.”

Jāsecina, ka rīdziniekiem par krāsu izvēli atkarībā no bērnu dzimuma ir atšķirīgs viedoklis. Taču rozā un zilā krāsa joprojām ir aktuāls risinājums tiem, kuri vēlas izvairīties no pārpratumiem un skaidri norādīt sava bērna dzimumu arī citiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti