Rīta Panorāma

Skype intervija ar Ingmāru Pūķi

Rīta Panorāma

Pirmais "Osokina Mini Festivāls @152"

Skype intervija ar Nilu Saksu Konstantinovu

Psihoterapeits: Pusaudzim dators nav tikai ierīce, tas ir arī draugi un iekļaušanās vienaudžu vidē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Lai arī veselības tematikai veltīto laiku bieži aizņem Covid-19 pandēmija, nekur nav pazudis jautājums par „digitālo veselību” – sevišķi bērniem un pusaudžiem, kuri arī internetā (tāpat kā uz ielas vai skolā) var nonākt dažādās bīstamās situācijās. Attālināto mācību laikā šis risks ir pat palielinājies, vecākiem jāmācās novērtēt apdraudējumu un pamanīt neveselīgas izmaiņas bērna uzvedībā, raidījumā “Rīta panorāma” aicina Pusaudžu psihoterapijas centra vadītājs Nils Sakss Konstantinovs.

Digitālā vide atspoguļo, kāda ir sabiedrība kopumā. Šobrīd digitālā vide prasa daudz laika, tāpēc ir izaicinājums, kā salāgot laiku digitālajai videi un reālajai.

Vecākiem ir vairāk satraukuma, bet šis laiks ļāva arī saprast digitālās vides noderīgumu. Vērts pievērst uzmanību tam, ka šis laiks veidojis jaunus paradumus digitālajā vidē, bet vecākiem jāseko, lai šie paradumi nebūtu aktuāli pārāk ilgi, lai bērns satiktos arī ar cilvēkiem reālajā vidē, situāciju raksturo Nils Sakss Konstantinovs.

Uzvedības pārmaiņas, kurām jāpievērš uzmanība:

Bērniem un pusaudžiem, kuriem ir grūtības, ir tendence vairāk “pielipt” datoram. Bērniem ir paaugstināts niķīgums, agresija, uzvedība, kas nav raksturīga, bet viņi ar prieku pavada laiku pie datora.

Pusaudžiem jāuzmanās no nonākšanas apšaubāmās situācijās digitālajā vidē. Tāpēc vecākiem būtu jāuztur labas un atklātas attiecības ar pusaudžiem, lai pusaudzis atklāti varētu stāstīt par savām problēmām.  

Pusaudzim privātā telpa ir svarīga. Internets ir vieta, kur var veikt eksperimentus.

Labi ļaut pusaudzim dzīvot savā vaļā, bet uzturēt pietiekami drošas attiecības, lai zinātu, ka tad, kad viņam būs lielas nepatikšanas, varēs vērsties pie vecākiem pēc palīdzības.

Dažreiz vecāki, lai izvairītos no dažāda veida nepatikšanām, konfliktiem vai arī sodot pusaudzi, liedz tam viedierīces. Psihoterapeits šādās situācijās aicina vecākus atcerēties, ka dators nav tikai ierīce, tas ir arī draugi, iekļaušanās klases kolektīvā, iespēja darīt to, kas patīk; to atņemšana nenāks pusaudzim par labu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti