Ģimenes studija

Laiks ir steidzīgs un saplānots, bet rotaļām arvien ir būtiska nozīme bērna dzīvē

Ģimenes studija

Bērnu uzvedība publiskās vietās: sabiedrības reakcija un pieņemto normu maiņa

Puiku sasniegumi mācībās: šī brīža skolu sistēma rada negodīgu konkurenci

Psihoterapeits: Pusaudži attīstās dažādi, skolu sistēma zēnus iedzen negodīgā konkurencē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Zēnu mācību sasniegumi skolā mēdz atšķirties no meiteņu, tam par iemeslu ir bioloģiskās un psiholoģiskās vecuma atšķirības starp dzimumiem un tam nepielāgotā izglītības sistēma, kurā strādā daudz sieviešu, arī mācību saturā līdz šim šīs atšķirības neņēma vērā.

Pētījumi rāda, ka meiteņu stiprās puses ir valoda, detaļas un nianses, zēnu stiprās puses ir kritiskā domāšana un balstīšanās uz būtību (būtību parasti pārbaudes darbos vai testos nemēra), tā  abu dzimumu uztveres un izpausmju nianses raksturo Rīgas Tehniskās universitātes Inženierzinātņu vidusskolas direktors Aleksandrs Vorobjovs, uzsverot, ka “talantīgi skolēni parasti ir ļoti talantīgi visā”.

Zēniem un meitenēm ir atšķirīgi nobriešanas ātrumi un attīstība, veids, kā nobriest smadzenes. Valodas prasme meitenēm nobriest ātrāk (meitenes ātrāk uztver lasītu tekstu), zēniem ieteicams lasīt priekšā. Skolas neņem vērā atšķirību dažādības, bet atšķirības ir lielas – gan bioloģiskā, gan psiholoģiskā plānā, pauž psihoterapeits Nils Sakss Konstantinovs. “Skolu sistēma liek ilgu laiku sēdēt mierā, zēni to nevar, tas viņus iedzen negodīgā konkurencē.”

Jau 9. klasē zēniem izkrist no skolas aprites ir par 12% lielāka iespēja, situāciju raksturo psihoterapeits, norādot arī uz citu problēmu izglītības sistēmā – pēc Otrā pasaules kara Eiropā un Latvijā skolu izglītība kļuva par sieviešu zonu. Bērniem ir svarīgi redzēt abu dzimumu pieaugušos. Cilvēkiem nāk par labu balanss, bet skolas ir ļoti disproporcionālas.

Tāpat skolēnus dala pēc vecuma, bet pusaudži attīstās dažādi – disproporcija var būt pat trīs gadu robežās.

Mums ir jādod vienādas iespējas abu dzimumu bērniem, bet nevaram pievērt acis uz atšķirībām. Neņemot to vērā, redzam, ka zēni netiek līdzi un viņiem ir mazākas dzīves iespējas vēlāk, pēc skolas beigšanas ( piemēram, cietumnieku vidū ir 95% vīrieši).

Aleksandrs Vorobjovs uzsver, ka skolā uzskata – meitenes ir kārtīgas, bet zēni traucē kārtību, bet tas ir veids, kā zēni izpauž sevi. “Zēniem nepieciešams izgrūstīties skolas pagalmā,” norāda psihoterapeits.

Pētījumi rāda, ka pusaudžiem stresa mazināšanai mācības būtu jāsāk stundu vai divas vēlāk, bet nav cerības, ka mainīs izglītības sistēma. Liela daļa skolēnu iziet šai sistēmai cauri, bet nepieciešams fokusēties uz tiem pusaudžiem, kuri ar šo sistēmu netiek galā.

Tēvs raidījumā raksta, ka viņa meitu izglītības kvalitāti ietekmē klases zēni, jo viņiem jāpievērš ļoti liela uzmanība, tāpēc izglītības kvalitāte klasē kopumā cieš. Nils Sakss Konstantinovs piekrīt, ka reālā skolas vidē tā notiek, uzsverot, ka būtu nepieciešams kādas izmaiņas sistēmā, jo vienāds vecums nenosaka, ka bērni ir vienādā attīstības līmenī, pieaugušie netiekas un nestrādā kopā, ņemot vērā viņu dzimšanas gadu, bet bērniem to liek darīt. Tāpat zēniem nevajag ļaut uzsākt mācības skolā agrāk, tas nedod labus rezultātus.

Zane Oliņa uzsver, ka “Skola2030” saturā ir vairāk laika atvēlēts tam, lai skolā iegūtu ne tikai teorētiskas zināšanas, bet varētu pieaugt kā cilvēks, attiecībā uz zēniem tie ir nozīmīgi jautājumi.

Kur vislabāk uzzināt, kas ir vīrietis? Tikai runājot ar vīrieti, īpaši aktuāli tas ir pusaudžu vidē. Labā ziņa, uzsver Nils Sakss Konstantinovs, ka šim vīrietim nav jābūt tēvam, tas var būt sporta treneris, radinieks vai skolotājs.

Aleksandra Vorobjova vēlējums skolotājiem un vecākiem ir rudens brīvlaikā veltīt brīdi, lai iedziļinātos zēnu un meiteņu atšķirību jautājumiem, kas palīdzēs zēniem gudrāk palīdzēt.

Nils Sakss Konstantinovs vecākiem atgādina, ka nepieciešams kritiski izturēties pret to, ka kāds cits kritizē jūsu dēla uzvedību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti