Ģimenes studija

Pilns vēders un siltas telpas: situācija ar brīvpusdienām un apkuri skolās

Ģimenes studija

Salāgot savu darba dzīvi ar bērnkopību. Tētu pieredzes stāsti

Ļaut bērniem ilgāk palikt bērniem un palīdzēt perfekcionistiem sevi saudzēt

Psihoterapeits: Iepriekš bērniem trūka tuvības ar vecākiem, tagad brīvības

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Bieži vien pie bērna pārslodzes mācību gada laika ir vainojamas pašu vecāku ambīcijas. Vecāki nereti bērnus mudina uz sacensību ar citiem, dara darbus bērnu vietā. Tāpat mūsdienās vecāki ar bērniem kopā pavada daudz laika, bet tas mazina bērnu patstāvību, Latvijas Radio raidījumā "Ģimenes studija" pauda Rīgas Stradiņa universitātes docētājs, psihoterapeits Artūrs Miksons un vietnes "Uzvedība.lv" veidotāja Līga Bērziņa.

Slodze bērniem ir atšķirīga dažādos vecuma posmos. Svarīgi, kā uz šo slodzi skatās vecāki, – ja viss fokuss ir uz bērnu, vecāki savu dzīvi noliek malā, tad vecāki "sāk skaldīt matus", izveidojas kroplīga sajūta, ka vecāki grib, lai bērns konstanti būtu priecīgs un motivēts. Svarīgi izvērtēt bērna raksturu un vajadzības, skaidroja Miksons.

Uzvediba.lv veidotāja Līga Bērziņa akcentēja, ka jādomā par kvalitatīvu slodzi: "Mīļie vecāki, nelieciet bērnus uz sacensību trases!" Bērns var būt pārguris un nemotivēts no pārpūles un arī no nekā nedarīšanas. Iespējams, ka slodze ir jākāpina, ne jāsamazina.

Skolā ir salīdzinājumi par daudzām tēmām, kopsummā tādi salīdzinājumi neko nepasaka par bērnu. Vecāki baidās, ka var ko nokavēt bērna attīstībā. Vecākiem rodas vainas sajūta, ka ko var nokavēt un palaist garām. Brīžam ir par daudz uzmanības bērniem. Tur, kur sabiedrība aizgājusi ar doto iespēju mazāk strādāt un būt mājās ar bērnu, tagad svārsts ir aizgājis uz otru pusi. Vecāki vēlas savā dzīvē nokavētās ambīcijas ielikt bērnā, vecāks dzenās pēc perfektuma, kuru pats nav ieguvis. To darot, vecāki iegūst to pašu – iepriekš, piemēram, bērnam trūka konstantas tuvības, tagad tā ir, bet nav bērnam brīvības, stāstīja Miksons.

Jo zemāka vecāku pašvērtība un mazāks kontakts ar realitāti, jo vairāk vecāki mēģinās justies labāk caur bērnu.

"Ģimenes studija"

"Ģimenes studija"

Izgaismo pieredzi un viedokļus par aktuālām ģimenes attiecību, veselības un izglītības tēmām.

Klausies podkāstā sev ērtā laikā un šādās lietotnēs - Spotify, Apple, Google . Jauna epizode katru darba dienu. Epizodes garums 50 minūtes.

Bīstamākais, ka bērns sāk darīt lietas, kuras ir ārpus viņa spējām. Sākumā skriešana pēc sasniegumiem ir eiforiska, vēlāk tā ir izdegoša – bērni koncentrējas uz ārējo sniegumu – kā tas izskatīsies. Tā ir nelaimīga dzīve – slazds. Sākuma punkts tādai dzīvei sākas no pieaugušiem – vecāku ekspektācijas, nākotnes iezīmēšana un citas lietas, pauda Bērziņa.

Miksons: "Gadījumos, kad vecāki satraucas par bērnu pārslodzi, ļoti bieži ir saruna par vecākiem – vai vecāki prot novērtēt savu slodzi, ja viņi nespēj novērtēt bērna slodzi. Tad vecāku motivācijas sistēma nestrādā bērnam."

Bērniem ir svarīgi zināt, ka pieaugušie nav perfekti, svarīgi parādīt bērnam ne tikai veiksmes, bet to, kā līdz veiksmei nonāk.

"Tāpat svarīgi vecākiem – neglābiet bērnus! Ja izdarīsim 80% bērna vietā, viņi būs par 80% vājāki. Ja bērni neredz mēģinājumu un kļūdu ceļu, ir grūti uzsākt ko no jauna," ieteica Bērziņa.

Svarīgi saprast bērna uzvedību, lai izmantotu bērna unikālās īpašības, bērns būtu laimīgs, skola un vecāki nesalauztu bērnus. Lai katrs bērns atrod savas laimes formulu, kuru definē pats!

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti