Ģimenes studija

Prakses iespējas studentiem: uzņēmēju atsaucība, studējošo sagatavotība

Ģimenes studija

Ticēt pat neticamajam. Aivas Aumales un Jāņa Belinska stāsts par dēlu nākšanu pasaulē

Vai tētis var būt greizsirdīgs uz savu bērnu?

Psihoterapeits: Bērnu audzināšanā tētim un mammai jābūt ar vienlīdz lielu varu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Mazuļa ienākšana ģimenē, protams, ir brīnišķīgs notikums, tomēr ģimenes ikdiena pilnībā mainās un bērna vecāki to izdzīvo atšķirīgi. Nereti vīrietim līdzās priekam, mīlestībai un citām pozitīvām jūtām pamostas arī dusmas un greizsirdība, ka gandrīz visu laiku sieviete velta mazulim. Speciālisti Latvijas Radio raidījumā “Ģimenes studija” akcentē, ka bērnam ir nepieciešama nedalīta abu vecāku uzmanība; kaut arī mūsu sabiedrībā tēva iesaiste bērnu audzināšanā ir kas jauns, tā ir aktīvi jāveicina un jāsniedz tēviem palīdzība, ja tāda nepieciešama.

"Ģimenes studija"

"Ģimenes studija"

Izgaismo pieredzi un viedokļus par aktuālām ģimenes attiecību, veselības un izglītības tēmām.

Klausies podkāstā sev ērtā laikā un šādās lietotnēs - Spotify, Apple, Google . Jauna epizode katru darba dienu. Epizodes garums 50 minūtes.

Biedrības "Tēvi" nodarbību organizators un vadītājs, VIP treneris, divu bērnu tēvs Lauris Bokišs uzsver jaunā tēta mulsuma sajūtu pēc bērna piedzimšanas. Vīrišķā brieduma trūkums var jauno tēti aizvest pa destruktīvu ceļu.

Greizsirdības problēma ir gan tēviem, gan mātēm, akcentē psihiatrs, psihoterapeits Andris Veselovskis. Vispirms nepieciešams saņemt pietiekami daudz zināšanu. Tad kādā brīdī var kļūt par radītājiem un dot, – dot gandarījumu un prieku. Ja tētis ir izaudzis līdz tētim, tad tēta statuss viņu stiprina. Var palīdzēt dēlam izaugt un stiprināt sievu. Bieži sievietēm un vīriem ir pēcdzemdību depresijas.

Ja resursu ir par maz, tad, ienākot ģimenē bērnam, to mazumiņu atdod bērnam un ģimenē ienāk baiļu sajūta, depresija. Tādās ģimenēs eskalējas negatīva dinamika.

Tēva stiprums atkarīgs no tā, kāda ģenētika, ko viņš saņēmis no saviem vecākiem, ko saņēmis no skolotājiem, vienaudžiem, darba vietas, attiecībām ar partneri.

Ja jaunie vecāki ir gatavi, ka būs grūtas situācijas līdz ar bērna ienākšanu ģimenē, ja ir kādi iepriekš sarunāti palīgi – psihoterapeiti, dūlas, vecāki, māmiņu klubs, tas ir palīdzoši.

Biedrības “Tēvi” veiktajā pētījumā tika secināts, ka vīri bieži ģimenē ir asistenti, kurus neielaiž sistēmā “bērni un māte”.

Daudz ir iespējams iemācīties, gatavoties bērnu ienākšanai ģimenē. Viens no aspektiem ir  tēva beznosacījuma mīlestība pret bērnu. Pirmajā dzīves gadā par bērnu primārās rūpes uzņemas mamma.

Visas emocionālās klātbūtnes tēvs ir spējīgs dot bērnam, izņemot krūtszīdīšanu, akcentē Lauris Bokišs.

Ģimenē tētim un mammai jābūt ar vienlīdz lielu varu, nevar būt tā, ka kādu nostumj malā. Ja saite bērns-mamma pieaug, tad tētis var justies lieks. Tētim ir jāņem sava vara ģimenē, tas ļauj iesaistīties un dod gandarījumu. Būšana ar bērnu ir milzīgs ieguvums un spēka treniņš tēviem, pauž Veselovskis.

Tēta līdzdalība paaugstina ģimenes un bērna veselību. Tēva iesaiste bērnu audzināšanā ir kas jauns sabiedrībā, tā ir aktīvi jāveicina un jāapgūst.

Mazu bērnu audzināšanā no atvaļinājuma nav ne miņas, tas ir dienests, – Lauris Bokišs komentē izplatīto uzskatu, ka māte ar bērnu ir mājās, atpūšas, bet tēvs darbā ir noguris.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti