Ģimenes studija

Cepam piparkūkas kopā ar Kapseļu ielas bērniem

Ģimenes studija

Droša guļvieta zīdainim: vai gulēšana kopā ar vecākiem tiešām ir bīstama

Īpašais laiks, ko veltīt sev, bērnam, partnerim un ģimenei - kā to īstenot ikdienā

Psihoterapeite: Vecākiem jāizbrīvē dienā vismaz 10 minūtes nedalīta laika veltīt bērnam

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Aizvien biežāk ģimenes attiecību speciālisti runā par īpašā laika nozīmi – cik vērtīgs īpašais laiks katram no vecākiem ar katru no bērniem, cik svarīgs laiks partneriem vienam otram un cik vajadzīgs ir laiks kopā visai ģimenei un dzimtai. Īpašais laiks nozīmē nedalītu uzmanību;  pasaules pētījumi liecina, ka aizņemtajā laikā īpašais laiks vecākiem un bērnam nesasniedz pat vienu minūti, raidījumā “Ģimenes studija” stāsta speciālisti.

Īpašais laiks nozīmē nedalītu uzmanību. Vēlēšanās būt kopā, būt otra tuvumā, būt saklausītam – tas attiecas uz bērniem un vecākiem, uz ģimeni.

Runājot par bērniem – tas nozīmē 10 minūtes dienā, kur ir pilnīgs kontakts ar bērnu, kur bērns ir vadošais, šajā laikā nav ne vakariņu gatavošana, ne telefona, ne kā cita blakus, skaidro sistēmiskā ģimenes psihoterapijas speciāliste Nansija Lībiete.

Pasaulē ir veikti pētījumi, kur secināts, ka dažreiz bērnam un vecākiem pat viena minūte nedalīta laika dienā nesanāk, situāciju raksturo Nansija Lībiete.

Jēdziens “nedalīta uzmanība” ir sarežģīts, jo ir katram savs ritms, vecums. Ja laulātie kopā saistīti darbā vai projektā, to nevar uzskatīt par kvalitatīvi kopā pavadītu laiku, jo tas ir darbs, pauž četru bērnu tēvs Reinis Ceplis.

Piecu bērnu mamma Sindija Meluškāne pauž, ka laiks, ko pavada kopā ar bērniem, atšķiras gan no dzīves ritma, gan vecāku un bērnu ikdienas pienākumiem. Mainīgajā laikā ir kāda tradīcija, kura nemainās Sindijas ģimenē - vienmēr visi kopā vakariņo.   

“Bērns savu uzmanību paņems”, kādā intervijā psihoterapeite teikusi Sindijai.

Bieži dzird, ka nav laika, tāpēc ir kritiski jāizvērtē, kur tiek tērēts laiks, iespējams, ir kādi laika zagļi, kas prasa mainīt paradumus, stāsta Nansija Lībiete. Atteikties no sociālo tīklu izmantošanas ir kļuvis populāri pēdējā laikā, jo bieži, izmantojot sociālos tīklus, laiks paiet nemanot, un tas nav pavadīts lietderīgi.

Vecākiem ir grūti spēlēties ar bērniem bērnu spēles – spēlēties ar lellēm, likt klučus, puzles vai citas. Sindija Meluškāne uzsver, ka spēlēšanās ar bērnu ir investīcija bērnā.

Visa ģimene kopā var spēlēt spēles, lielisks kopā būšanas laiks ir vakariņu gatavošana.

Pēc darba vecāki mēdz būt ļoti noguruši, ja bērns vēlas būt kopā ar vecākiem, viņiem uzmanīgi jāizvērtē atteikums bērnam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti