Psihoterapeite: Neizprotot vecāku šķiršanās iemeslus, bērns var vainot sevi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Vecāku šķiršanās faktu mazākiem bērniem ir sarežģīti izprast, tāpēc var gadīties, ka bērns vaino sevi, uzskatot, ka nav bijis pietiekami labs, lai vecāki gribētu dzīvot kopā. Šādas domas bērnam var rasties, ja vecāki neizprot savas rīcības sekas, praktizējot sliktu attiecību modeli šķiroties.

Bērns līdz 10 gadu vecumam visas vecāku attiecību problēmas tieši uztver, vaino sevi, uzskata sevi par atbildīgu, definējot – “Es esmu slikts”, pauž psiholoģe Inese Putniece. Arī tad, ja konfliktējoši vecāki cenšas ieturēt distanci starp bērnu un savām nesaskaņām. Nerunājot par tiem, kuru konflikti ir atklāti, pat vardarbība.

Bērns var nesaprast radušos situāciju – divi viņam vistuvākie cilvēki nevar vairs saprasties tik ļoti, ka šķiras, bērns savas izpratnes robežās meklē atbildes. Liels emocionāls slogs bērnam ir vecāku nesaskaņas jautājumā par bērna dzīvesvietu, vēlme ar dažādām metodēm panākt, lai bērns dzīvo pie konkrētā vecāka.

Kā pamanīt, ka bērns vaino sevi vecāku nesaskaņās?

Psihoterapeite Inese Putniece skaidro, ka empatizējoši vecāki pamanīs bērna vainas izjūtas un pratīs paskaidrot, ka abi vecāki, neskatoties uz savām nesaskaņām, turpina viņu mīlēt. Vecāki vairs nebūs laulāts pāris, nebūs vīrs un sieva, bet nepārstās būt bērnam tētis un mamma, nepārstās rūpēties par bērnu.

Tas radīs drošības sajūtu, ka vecāki arī turpmāk bērnam būs paši tuvākie cilvēki.

Cik daudz stāstīt par nesaskaņām bērnam?

Tas ir atkarīgs no vecāku empātijas un bērnu vecuma. Labāk nestāstīt konfliktu detaļas, tās bērnam var būt pārāk emocionāls pārdzīvojums. Šajos stāstos vecākiem jāsaprot, ka stāsts ir par otru bērnam tuvāko un mīļāko cilvēku. Vecākiem jāatceras, ka tās ir viņu, ne bērna emocijas.

Psihoterapeites pieredze rāda, ka vecāki bieži savās savstarpējās sliktajās attiecībās

nezina, ko bērns spējīgs uztvert, ko ne, arī nesaprot, ko bērnam nodara bērnu ietekmēšana, ja vecāki praktizē sliktu attiecību modeli un arī šķiršanās gadījumos.

Normāli būtu, ja, neskatoties uz vecāku sliktajām savstarpējām attiecībām, abi vecāki motivētu bērnu tikties ar otru vecāku, nestāstīt bērnam par otru vecāku negatīvas lietas, jo bērns var nespēt to adekvāti uztvert un vainot sevi.

Neziņa

Tāpat kā vecākiem šķiršanās nes līdzi daudz neziņas par nākotni, arī bērns ar to saskaras – pie kura no vecākiem dzīvos, kurā skolā/bērnudārzā turpmāk mācīsies, dzīvos kopā ar māsu/brāli vai atsevišķi.

Ja vecākiem šķiroties nav skaidru atbilžu uz šiem jautājumiem, tad bērnam vēl jo mazāk ir saprotams, kas notiks nākotnē. Vecākiem pašiem jātiek ar visu skaidrībā un tad jāpasaka bērnam, citādi vecāki maina domas un lēmumus, bērnu tas vēl vairāk mulsina un var būt par iemeslu vainas sajūtas pieaugšanai.

Vecākiem svarīgi zināt:

  • Bērns var vainot sevi, ja jūtas nedroši, jo no vecākiem šķiršanās gadījumā nesaņem pietiekamu informāciju.
  • Nestāstīt bērnam konfliktu detaļas, tas bērnam var būt nesaprotami un traumējoši.
  • Ja vecāku kopdzīve bija neizdevusies, tad vismaz šķiršanās laikā nepraktizēt sliktu attiecību modeli, iesaistot tajā bērnu.
  • Vecākiem bērna labā ir svarīgi motivēt vienam tikties ar bērnu un nestāstīt bērnam negatīvas lietas par otru.
  • Šķiršanās bērnam saistās ar neziņu par nākotni.

Bērnam svarīgi zināt:

  • Šķiršanās ir vecāku lēmums, jo viņi nevar rast risinājumu turpmākai kopdzīvei, tā nav bērna vaina un atbildība.
  • Vecāki šķiras un vairs nebūs sieva un vīrs, bet vienmēr bērnam būs mamma un tētis.
  • Kas mainīsies pēc vecāku šķiršanās bērna dzīvē.

Konteksts:

Publicējam rakstu rubriku par vecāku šķiršanās ietekmi uz bērnu - ja tev ir savs stāsts, dalies ar to, tas var palīdzēt citiem šķiršanos padarīt bērnam mazāk traumējošu.

Ja tev ir savs stāsts, raksti, stāsti, dalies ar mums - [email protected].

Centrālās statistikas pārvaldes datu bāzē pieejamā informācija liecina, ka, piemēram,  2017. gadā noslēgtas 13 150 laulības, šķirtas šajā gadā 5 943 laulības. 215 laulības šķirtas pirmajā kopdzīves gadā, 351 pēc piecu gadu kopdzīves, 229 pēc septiņiem gadiem, 335 pēc 10 gadiem, 299 laulības pēc 35 un vairāk laulībā nodzīvotiem gadiem. Lielākajā daļā no šīm laulībām ir bērni.

Centrālās statistikas pārvaldes dati uzrāda, ka 2019. gada pirmajos trīs mēnešos noslēgtas 1754 laulības, pēc iepriekšējiem datiem var paredzēt, ka daļa no tikko noslēgtajām laulībām tiks šķirtas jau pirmajā kopdzīves gadā, ļoti iespējams, ka ģimenē jau būs bērns.

Šeit minēti tikai oficiāli slēgtu laulību gadījumi, daudzi bērni dzimst nereģistrētās attiecībās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti