Ģimenes studija

Bērnu aizsardzības sistēma: trūkst datu par vardarbību, trūkst pakalpojumu cietušajiem

Ģimenes studija

Vairāku paaudžu kopā dzīvošanas finansiālie un emocionālajiem aspekti

Brāļu un māsu attiecības pieaugušo vecumā un bērnības pieredze

Psihoterapeite: Bērnības pieredze un vecāku piemērs ietekmē brāļu un māsu attiecības pieaugušo vecumā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Brāļu un māsu attiecības pieaugušo dzīvē lielā mērā nosaka bērnībā redzētais un piedzīvotais. Galvenais attiecību veidošanas pamats ir ģimene – mazotnē bērnam ģimene ir ideālā vieta, tāpēc no šīm attiecībām ļoti ietekmējas savu atteicību veidošanā, tai skaitā attiecību ar brāļiem un māsām.

"Brālis un māsa šodien ir tagadne, un katrai tagadnei ir pagātne. Pēc loģikas tās attiecības, kuras veidojušās līdz šim brīdim no dzimšanas, no kopā būšanas, viennozīmīgi nosaka to galveno situāciju, kādas ir attiecības brāļiem un māsām," ievadot sarunu par brāļu un māsu attiecībām, raidījumā "Ģimenes studija" atzīst Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas ārste psihoterapeite Gunta Andžāne.

Pieaugušo brāļu un māsu attiecības nosaka ne tikai bērnības kopīgā pieredze, to formē arī vecāku ietekme uz bērnu savstarpējām attiecībām mūža garumā. Labas brāļu un māsu attiecības iespējams izveidot, arī satiekoties pieaugušā vecumā. "Arī tad, ja brāļi un māsas viens otru satiek pieaugušā vecumā, tā ir tagadne, idealizēta nākotne, bet tā ir arī pagātne, kāpēc cilvēki līdz šim nav tikušies," turpina Gunta Andžāne.

Bērnu attiecības ir līdzīgas tām, kādas tās ir ģimenē kopumā un un galvenokārt kādas ir attiecībās ar tēti un mammu.

"Pieaugušo attiecības parāda bērniem to, kādām attiecībām jābūt, jo mazotnē ģimene ir tā ideālā vieta un sajūta, ka tā, kā pie mums, notiek ar visiem," skaidro Gunta Andžāne.

Protams, ar laiku tas mainās un, jau nonākot bērnudārzā, bērns saprot, ka ir arī citi attiecību modeļi.

Tāpat Gunta Andžāne atzīst, ka bērnu savstarpējās attiecības ietekmē tas, kā vecāki izturējušies pret bērniem, cik līdzvērtīga – vai tieši pretēji – bijusi vecāku attieksme pret bērniem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti