Ģimenes studija

Mājmācība kļūst arvien populārāka. Alternatīvā izglītības modeļa plusi un mīnusi

Ģimenes studija

Mūsdienu tēta lomas un pienākumi ģimenē jeb kāds ir pietiekami labs tētis

Mūsdienīga vecvecāku palīdzība mazbērnu audzināšanā

Psiholoģe: Vecvecāku loma bērnu audzināšanā mūsdienu ģimenē ir mainījusies

Vecvecāku iesaistīšanās mazbērnu audzināšanā ne tikai atslogo vecāku rūpes un veicamos pienākumus, bet ir neizmērojami nozīmīga emocionālā mijiedarbībā ar bērnu, skaidro raidījumā “Ģimenes studija”.

Ģimenes psiholoģijas centra vadītāja, ģimenes psiholoģe Vita Kalniņa uzsver, ka vecvecāku pienesums ģimenei ir milzīga bagātība, nozīmīga ir praktiskā palīdzība, bet īpaši nozīmīga ir emocionālā mijiedarbība ar bērnu. “Noteikti vecvecāki ir palīgs bērnu audzināšanā un emocionāls atbalsts.”

Kopā mācīties audzināt bērnus un mazbērnus

Mūsu senči dzīvoja modelī, kad visa saime dzīvo kopā, un vecvecāki atslogoja jaunos vecākus, pauž psiholoģe. Šobrīd, laikā, kad ģimenes dzīvo atsevišķi, pat dažādās valstīs, situācija ir mainījusies.

Gadās, ka starp vecākiem un vecvecākiem rodas domstarpības, tās rodas situācijās, kad trūkst savstarpējas cieņas starp paaudzēm, bieži vecāki domā, ka viņiem ir tiesības joprojām kontrolēt savu bērnu darbības un izvēles, neņemot vērā, ka viņi jau pieauguši un paši audzina bērnus.

Tāpat ir ģimenes, kurās vecāki neuzticas vecvecākiem bērnu audzināšanas jomā vai starp bērniem un vecākiem nav tuvu attiecību, vai tās ir pat naidīgas.

Psiholoģe uzsver, ka ir normāli, ja viedokļi atšķiras, bet būtu nepieciešama vienošanās par rīcību.

Situācijās, kad starp paaudzēm nevar rast vienošanos, iesaka apmeklēt speciālistus, lai uzklausītu citu viedokli. Tāpat vecvecākiem ieteicams gūt nepieciešamās zināšanas par bērna attīstību un psiholoģiju. Psiholoģijas centrā “Līna” organizē kursus vecvecākiem, šis piedāvājums nāca gan no jaunajiem vecākiem, gan no vecvecākiem.

Dzīves baudīšana pensijas vecumā bez mazbērniem

Raidījuma  klausītāja raksta, ka no saviem bērniem saņem pārmetumus, ka nepietiekami pieskata mazbērnus, bet viņa ir strādājoša vecmāmiņa un darbā nogurst.

Mūsdienās mainījies dzīves ritms, bieži vecvecāki turpina strādāt pilnu darba dienu, velta laiku saviem hobijiem un interesēm. Dažreiz vecvecāki saņem pārmetumus, ka savu brīvo laiku pietiekami nevelta mazbērniem.

Vita Kalniņa uzsver, ka vecvecāki ir pelnījuši atpūtu, ne uzreiz pārlēkt nākamās paaudzes audzināšanā.

Jābūt pateicīgiem un vajag ar pateicību pieņemt vecvecāku palīdzību, bet ne sagaidīt, ka vecvecāki pieskatīs mazbērnus.

Pārmetumiem nav vietas, katram ir sava izvēle un vēlme, kā dzīvot.

Vecvecākiem ir svarīgi padomāt pašiem par sevi, savu dzīvi, attiecībām, draudzenēm un izklaidēm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt