Ģimenes studija

Sandra Stabinge kopā ar bērniem gatavo veģetāras vakariņas

Ģimenes studija

Latviešu animācijas filmas uzrunā mazo skatītāju sirdis un prātus arī ārpus Latvijas

Vecāku sarunas ar bērniem par seksualitāti

Psiholoģe: Seksualitāte un intīmie jautājumi ir lielākais pasaules noslēpums

Mammai un tētim jābūt gataviem, ka jautājumus par savu ķermeni un seksualitāti bērns var uzdot jebkurā brīdī un visnegaidītākajās situācijās, tāpēc jābūt gataviem runāt ar bērnu un jāsaprot, kur gūt informāciju, kādam zināšanu kopumam jābūt vecāku bagāžā.

Kā runāt ar bērniem par seksu un seksualitāti – saruna Latvijas Radio raidījumā “Ģimenes studija”.

Seksualitāte un intīmie jautājumi ir lielākais pasaules noslēpums, kolektīvākais noslēpums, kāds vien bijis visās pasaules kultūrās. Bieži nav pat leksikas, lai par to runātu, pauž psiholoģe Kristīne Balode.

Tādas, kādas ir katra cilvēka refleksijas seksualitātes jomā, būs refleksijas ar bērniem. Seksualitāte ir kas ļoti personīgs, tāpēc grūti iztēloties, kā par to runāt, nepieciešams briedums, vārdu krājums un drosme runāt. Bieži gaidās, kad paši un bērni būs gatavi runāt par intīmiem jautājumiem, piedzīvo laiku, kad vairs nav jārunā, bērni izauguši.

Vecākiem ir svarīgi apzināties informācijas robežas, ir  svarīgi bērnam nepateikt pārāk daudz, saprast, kādas ir bērna zināšanas un kādām zināšanām bērns ir gatavs. Vecāki dažreiz satraucas, ka informācija bērnu varētu traumēt, būt par ātru.

Bērni seksuālās uzvedības kultūru mācās no pieaugušajiem. Attieksme var būt pozitīva un palīdzoša, arī var izkropļot bērna priekšstatu par seksualitāti.

Ko darīt ar bailēm no pareizās atbildes nezināšanas? Pārkāpt mulsumu un sākt runāt jau no bērna mazotnes, jo sarežģītāk, ja ar bērnu nav runāts līdz pusaudžu vecumam. Nevar iedegt sveces un sākt ar bērnu pirmo sarunu par ķermeni un seksualitāti pusaudžu vecumā.

Jau maziem bērniem rodas jautājumi par ķermeni un seksualitāti. Svarīgi bērnam no maza vecuma mācīt pārstāvēt savu viedokli un viedokļa brīvību. Nevar bērnus izolēt no seksuālās vides, tā ir visapkārt, tāpēc būtiski nebaidīties ar bērnu runāt un atbildēt uz bērna jautājumiem.

Vecākiem un bērniem ir jāvairo zināšanas par savu ķermeni, un svarīgi, ja vecāki var iedot bērniem pamatattieksmi par seksuālo izglītību un ķermeni.

No mazām dienām ģimenē ar bērniem veidot uzticības pilnas attiecības, kurās iespējams uzdot jautājumus un saņemt atbildes, ir ļoti svarīgs faktors, lai bērns izaugtu par stipru personību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vecāki un bērni
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti