Ģimenes studija

Izglītības iespējas bērniem ar speciālām vajadzībām

Ģimenes studija

Bērnu pieskatīšana vasarā un vecvecāku pieredze iesaistoties

Vai bērnu un talantu salīdzināšana ir pieņemama?

Psiholoģe par bērnu skaistumkonkursiem: Salīdzinājums negatīvi ietekmē pašvērtējumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Konkurss “Mini Miss/Misters Latvija “ ne tikai raisījis plašas diskusijas par bērnu skaistuma un talantu salīdzināšanu, Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija (VBTAI) sākusi pārbaudi par šo konkursu. Likums nosaka, ka bērna ārējais izskats nevar tikt salīdzināts; konkurss, kurā nevērtē bērnu talantus – to, ko bērns apguvis, ir nelikumīgs.

“Mini Miss/Misters Latvija “ ir konkurss meitenēm un zēniem no 3 līdz 12 gadiem. Konkursa “Mini Miss/Misters Latvija “ rīkotāja Kristīne Lindenblate radio raidījumā "Ģimenes studija" pauž, ka meiteņu konkurss ir noslēdzies, atsaucība bijusi milzīga, īpaši priecīgi bija vecāki, kuri sagatavoja fotogrāfijas un videomateriālus,.

Konkursa nosacījumi nosaka, ka bērnam kopā ar vecākiem jāpiesakās konkursam, aizpildot anketu, iesūtot foto. Konkursa organizētāji vecākiem nosūta visu informāciju startēšanai konkursā, vecāki izlemj par piedalīšanos vai nepiedalīšanos konkursā. “Neviena no konkursa dalībniecēm netika noraidīta no organizatoru puses, atteikties no konkursa var tikai vecāki,“ pauž Lindenblate.

Dalībniecēm ir jāiesūta trīs foto – nacionālais tēls, pasaku tēls, princešu tēls, par šiem foto var balsot sociālajos tīklos. Dalībniekiem onlainā arī jādemonstrē kāds savs talants.

VBTAI sākusi pārbaudi par skaistumkonkursu, jo likums aizliedz konkursus, kuros vērtē bērnu ārējo skaistumu. Iepazīstoties “Facebook” ar informāciju par konkursu, balsošanu par konkursa dalībniekiem, nekur nebija prasība rādīt savu talantu. Bērnu tiesību aizsardzības likums nosaka aizliegt bērna iesaisti konkursos, kuros vērtē tikai ārējos kritērijus. Ir uzsākta administratīvā pārkāpuma procedūra, vērtējot konkursa norisi, pauž Tiesībsarga biroja Bērnu tiesību nodaļas jurists Agris Skudra.

Centra "Dardedze" klīniskā psiholoģe Daina Dziļuma uzteic, ka sabiedrība aizsāk sarunu par šādiem konkursiem, kur pamatā vērtē to, ko bērns pats nevar mainīt.

Šādi konkursi ir pretrunā bērnu emocionālajām vajadzībām. Pasākumi, kuros ir bērnu līdzdalības principi, ir tuvāk bērna dabiskajām izpausmēm un izskatam.

Pirmsskolas vecuma bērna pašvērtējums vēl tikai veidojas, bērns novēro, ka ir labākas vai sliktākas prasmes. Svarīgi, ko dara pieaugušie, – salīdzina bērnus vai uzsver to, kas bērnam vislabāk izdodas. Ārējs vērtējums ietekmē bērna pašvērtējuma veidošanos. Biežāk sastopamā grūtība pieaugušo dzīvē ir – “es neesmu pietiekami labs”. Tie bieži ir cilvēki, kuri ir ilgstoši atradušies salīdzinājumu vidē, izjūtas var izveidoties ļoti neadekvātas.

Agris Skudra akcentē, ka ārējam izskatam vispār nevajadzētu būt vērtēšanas kritērijam bērnu konkursā.

 “Es likumu neesmu pārkāpusi,” uzsver konkursa rīkotāja Kristīne Lindenblate. “Konkursā nav neviens kritērijs, kur  vērtētu skaistumu.”

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti