Ģimenes studija

Baložu ģimene - "ar vienu kāju" Rīgā, "ar otru" – dzimtajā Vecpiebalgā

Ģimenes studija

Bērniem domāto žurnālu piedāvājums Latvijā

"Niķu nav" jeb galvenie mazo bērnu audzināšanas principi, attiecības veidojot harmoniskas

Psiholoģe: Niķi nepastāv, pieaugušajiem jāmācās izprast bērnu uzvedība

Līdz trīs gadu vecumam bērnam raksturīga arvien pieaugoša interese par apkārtējo pasauli un aktīva tās izpēte, vienlaikus pieaugot arī vēlmei visu noteikt pašam, kas vecākiem var nest arvien jaunus izaicinājumus. Bērnu uzvedības izpausmes bieži tiek sauktas par niķiem, bet psiholoģe uzskata, ka pieaugušajiem jāmeklē bērnu uzvedības cēloņi.

"Ģimenes studija" podkāstā:

  • Savā lietotnē meklē - Ģimenes studija.

Garums - 50 min; jaunas epizodes katru darba dienu.

Kā ļaut mazajiem paust savu gribu, neieslīgstot neauglīgās cīņās par varu, – šos un citus jautājumus un arī atbildes uz tiem grāmatā "Niķu nav" ir apkopojusi psiholoģe Vita Kalniņa.

"Ģimenes studijā" runā par galvenajiem mazo bērnu audzināšanas principiem, lai vecāku un bērnu attiecības veidotos harmoniskas, interesējoties, vai tiešām bērniem līdz trīs gadu vecumam nav niķu.

"Tas ir laiks, kad mēs dzirdam par daudzām bērnu uzvedības izpausmēm, ka tie jau ir niķi. Mēs dzirdam to gan no vecākiem, gan vecvecākiem, gan bērnudārzu audzinātājām, gan cilvēkiem no ielas," vērtē Vita Kalniņa. "Skaidrojums – vai, tas jau niķis, tas nav jāņem nopietni, vai no tā bērns ir kaut kā jāatradina vai jāuztrenē, lai nav niķi, – tas neatbilst bērna vajadzībām tajā vecumā. Bērni ir pelnījuši, lai mēs patulkojam, kā viņiem klājās, lai mēs tos nesauktu par niķiem."

Vita Kalniņa min, ka

vairākas problēmas, ar kurām cilvēki pieaugušā vecumā vēršas pie psihoterapeita, ir veidojušās jau mazotnē.

Trīs bērnu tētis Kaspars Vendelis vērtē, ka maziem bērniem niķi izpaužas emocijās, bet "arī pieaugušajiem ir niķi, tikai esam iemācījušies tos apslāpēt".

"Līdz noteiktam vecumam bērni nav iemācījušies emocionālo inteliģenci, un arī trīs gadu vecumā tas nav jāmāk, bet svarīgs uzdevums ir runāt ar viņiem par šīm emocijām," atzīst Kaspars Vendelis.

Vita Kalniņa bilst, ka negribētu, lai grāmata biedē vecākus ar domu, ko tik visu esam izdarījuši nepareizi.

"Mans mērķis ir palīdzēt visiem saprasties labāk, palīdzēt vecākiem labāk saprast savus bērnus, arī sabiedrībai labāk saprast vecākus viņu vajadzībās,"

norāda Vita Kalniņa.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt