Psiholoģe: Ja īstie vecāki konfliktē, bērnam grūti pieņemt patēvu vai pamāti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Ja bērns nepieņem patēvu vai pamāti, tad vispirms tas ir jautājums par pieaugušo iepriekšējām attiecībām. Ja šķiroties nav nokārtotas vecāku attiecības, jaunajās bērns var kļūt par vidutāju un vainot patēvu vai pamāti faktā, ka īstie vecāki vairs nedzīvo kopā.

Bērnam neveidojas labas attiecības ar pamāti vai patēvu

Visbiežāk atbildi uz jautājumu – "kāpēc bērnam neveidojas labas attiecības ar pamāti/patēvu?" jāmeklē pieaugušo nenokārtotajās savstarpējās attiecībās – to speciālisti sauc par būtiskāko iemeslu. Protams, iespējamas arī nesaskaņas, viedokļu dažādība un nesaderība, kas liedz izveidot labas attiecības.

Lai saprastu, kāpēc bērns nepieņem vecāku jaunās attiecības,

jāanalizē situācija, kādā nonācis bērns – vai dzīvi abi viņa vecāki, kādas ir/bija īsto vecāku attiecības,

uzskata psiholoģe Inese Putniece.

Nespēja cieņpilni izšķirties ir ļoti liela mūsu sabiedrības problēma. Vecāki šķiroties spējīgi rīkoties ļoti zemiski, pat iesaistīt bērnus savu nenokārtoto attiecību lietā un pat atriebības plānos.

“Ja bērna īstajiem vecākiem ir sliktas attiecības, viņi pat netieši bērnam nodod kādu ziņu, pat emociju līmenī. Bieži, bērnam dzirdot, tiek izteikti komentāri par otru vecāku, sadzīviskās situācijās pastarpināti nodod ziņu bērnam, ka otrs rīkojies slikti, dažreiz to dara apzināti, jo pieaugušie nespēj atrisināt savus konfliktus vai sacenšas savā starpā par bērna uzmanību. Negatīvais aug ātri. Jo vecāki vairāk bērnu iesaista sava konfliktā, jo vairāk agresijas,” pauž Inese Putniece.

Ja īstie vecāki konfliktē, bērns nevar izveidot labas un cieņpilnas attiecības ar patēvu vai pamāti. Bērns grib, lai viņa vecāki ir mīļi, lai viņi dzīvo kopā.

Naidīgās attiecībās nevar būvēt jaunas un cieņpilnas.

Īpaši sarežģīti tas ir pusaudžu vecumā, kad bērns var nepieņemt nekādus sadarbības piedāvājumus, sakot, ka “tu (audžumāte vai audžutēvs) man nekas neesi, tu neko man nevari teikt un aizrādīt.” Un pilnīgi noslēgties un nesadarboties.

Attiecības nedrīkst uzspiest

Vecāki var izdarīt spiedienu uz bērnu, ja viņam neveidojas labas attiecības ar vecāku jauno partneri, tas var būt arī tāpēc, ka vecāki jūtas vainīgi par to, ka viņu jaunās attiecības padara nelaimīgu bērnu.

“Manuprāt, jo vairāk kādam kaut kas tiek uzspiests, jo lielāka pretestība rodas. Ārēja un atklāta vai iekšēji apspiesta, apzināta vai neapzināta, tomēr būs. Jaunākiem bērniņiem un pusaudžiem tā var izpausties protestā, uzvedības problēmās, citiem var parādīties somatiskas sūdzības un simptomātika, citi apspiež jūtas un liedz sev protestēt, saudzējot vecāku, noglabā emocijas dziļumā un reiz tās atrod izeju citā veidā, formā un situācijā, projicējoties uz citu personu. Tātad sekas var būt ļoti dažādas.

Protams, ir arī ļoti laba pieredze, kad ģimenē ienākušais patēvs kļuvis bērniem par īstu tēvu labākajā nozīmē, lai arī sākotnēji bērns protestējis un noraidījis viņu. Atkal teikšu, ka ļoti liela nozīme ir sarunām, komunikācijai un laikam attiecību attīstībai, tāpat arī pieaugušo personības briedumam un inteliģencei, “ bērnu un vecāku attiecību veidošanos skaidro psiholoģe Amanda Zariņa.

Kas jāzina bērnam:

Bērns nav vainīgs, ja vecāki šķiras vai neveiksmīgi kārto savas attiecības.

Kas jāzina vecākiem:

Savu attiecību kārtošanā vecākiem ir pienākums neaizskart bērna tiesības.

Lai bērns pieņemtu patēvu vai pamāti, bērna īstajiem vecākiem jānokārto savas attiecības, lai viņu starpā nav konfliktu un nesaskaņu, jo, vecākiem esot naidīgās attiecībās, bērns nevar būvēt jaunas.

Konteksts:

Publicējam rakstu rubriku par vecāku šķiršanās ietekmi uz bērnu - ja tev ir savs stāsts, dalies ar to, tas var palīdzēt citiem šķiršanos padarīt bērnam mazāk traumējošu.

Ja tev ir savs stāsts, raksti, stāsti, dalies ar mums - [email protected].

Centrālās statistikas pārvaldes datu bāzē pieejamā informācija liecina, ka, piemēram,  2017. gadā noslēgtas 13 150 laulības, šķirtas šajā gadā 5 943 laulības. 215 laulības šķirtas pirmajā kopdzīves gadā, 351 pēc piecu gadu kopdzīves, 229 pēc septiņiem gadiem, 335 pēc 10 gadiem, 299 laulības pēc 35 un vairāk laulībā nodzīvotiem gadiem. Lielākajā daļā no šīm laulībām ir bērni.

Centrālās statistikas pārvaldes dati uzrāda, ka 2019. gada pirmajos trīs mēnešos noslēgtas 1754 laulības, pēc iepriekšējiem datiem var paredzēt, ka daļa no tikko noslēgtajām laulībām tiks šķirtas jau pirmajā kopdzīves gadā, ļoti iespējams, ka ģimenē jau būs bērns.

Šeit minēti tikai oficiāli slēgtu laulību gadījumi, daudzi bērni dzimst nereģistrētās attiecībās.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti