Psiholoģe: Bērnam nepieciešama disciplīna. Visatļautība rada bailes un haosu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Patstāvīgs, par sevi pārliecināts, drošs par saviem spēkiem – kvalitātes, kuras savā bērnā vēlas redzēt vecāki un audzinātāji. Kā to panākt? Psiholoģe iesaka noteikt stingras disciplīnas prasības, audzināt bērnu ar pacietību, uzticoties un rādot labu piemēru, jo bērni mācās no vecāku darbiem.

Vecākiem par bērnu uzvedību

Palīgs vecākiem bērnu audzināšanas un uzvedības jautājumos:

Mēs rakstīsim par: Disciplinēšanas kļūdām; Ķermeņa valodu; Audzināšanas sekvencēm; Sodīšanu;

Sagatavotās tēmas:

Portāls lsm.lv saņēma mammas vēstuli, kurā viņa lūdz padomu patstāvīga, par sevi pārliecināta un droša bērna audzināšanā.

 “Ko darīt, ja gribi audzināt patstāvīgu bērnu, kurš ir par sevi pārliecināts, drošs par saviem spēkiem, bet sāc izjust tā sekas - bērns grib darīt visu pats, ja neļauj, tad ir tracis. Tas mēdz traucēt, kad var kaut ko nopietnu apgāzt vai sevi savainot, grib veikt to, ko vēl nevar veikt, vai ko tādu, kas ir bīstami.

Situācijas var pārrunāt, vienoties, bet ko darīt, kad nav laika ilgiem psiholoģiski izglītojošiem stāstiem un skaidrošanai sarunā ar bērnu?”

Mamma.

Psiholoģe Jolanta Lamstere skaidro, ka bērnu par drošu un par sevi pārliecinātu izaudzināt var, tikai pacietīgi audzinot. Visatļautība nerada bērnā drošības izjūtu un pārliecību, bet gluži pretēji - haosa izjūtu, bailes un pārgalvību, nespēju sevi kontrolēt un regulēt savas emocijas.

Nespēja sadarboties un paklausīt pieaugušo prasībām bērnā rada nedrošību, neiederēšanās izjūtu, nespēju dzīvot sabiedrībā, kur valda noteikti likumi un kārtība. Paklausīgs bērns nenozīmē pakļāvīgs bērns.

Paklausīgs bērns spēj sevi disciplinēt un mērķtiecīgi organizēt, pieņemt noteikumus un realizēt sevi.

Vecākiem nevajadzētu baidīties disciplinēt un mācīt savu bērnu, tas neapdraud bērna patstāvību. Patstāvību apdraud un pakļāvīgu vai agresīvu raksturu veicina vardarbīga un dominējoša bērna pakļaušana un audzināšana ar kritiku un pazemošanu.

Vecāku galvenais uzdevums ir audzināt savu bērnu ar mīlestību un pacietību, darot lietas kopā, uzticot un mācot paveikt dažādus darbiņus un pienākumus mājās, uzņemties rūpes par sevi un citiem atbilstoši savam vecumam un spējām. Tāpēc jau bērniem ir vajadzīgi vecāki, lai tie gan iedrošinātu un atbalstītu, gan izvirzītu izaicinājumus, lai mācītu bērnam uzņemties iniciatīvu un atbildību.

Kā to darīt, ja nav laika un pacietības? Būs grūti dot vienu recepti.

Svarīgi ir atcerēties, ka bērni kopē pieaugušo uzvedību un tikumus un nemaz tik daudz neklausās viņu vārdos, vairāk mācās no vecāku darbiem, pieredzes, attieksmes un tikumiem.

Cenšoties neapslāpēt bērnā darīšanas prieku un ļaujot darīt darbiņus, kuri šķiet mazulim varētu būt par grūtu, svarīgākais ir mācīt to darīt droši. Tas nozīmē, ka bērnam nevajag aizliegt, norādot, ka “tu vēl esi mazs”, “tas tev ir nepaveicams uzdevums” vai “tas ir bīstami”, bet nodrošināt tādus apstākļus, kas mazajam ir droši, piemēram, iedot citu nazi, kurš nav tik ass, un ļaut griezt kaut ko, kas ir vieglāk sagriežams.

Ja bērns izrāda interesi par darbiem, kurus, pēc vecāku domām, viņš nespēs paveikt tik perfekti kā pieaugušais, tad lūdzu apbruņojieties ar pacietību un “pieveriet acis”, ja kaut kas vēl nesanāk tik perfekti. Ar katru nākamo reizi darbiņš izdosies labāk.

Bērns grib būt tikpat svarīgs un noderīgs ģimenes reālajā dzīvē.

Viņam vajag darīt darbus kopā ar vecākiem, bērnam ir vajadzīgi pienākumi un atbildība. Ir aplams uzskats, ka vienīgi kopīgas izklaides kopā ar ģimeni padara bērnus laimīgus. Laiks bērnu audzināšanai, sarunām un skaidrošanai ir jāatrod vienmēr,

jo kāpēc gan mēs visi skrienam uz darbu, cenšamies nopelnīt naudu, ceļamies no rīta, gatavojam ēst, ja ne savu bērnu dēļ? Bērns tikai īsu brīdi ir mazs un tik jūtīgs pret visu, tas jāatceras vecākiem, esot vecāku lomā.

Ja jums ir jautājumi par bērnu audzināšanu, rakstiet mums, mēs meklēsim atbildes - [email protected].

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti