Ģimenes studija

Diagnosticējošais darbs tiešsaistē: Vai 3.klases skolēni tam gatavi

Ģimenes studija

Skolas un vecāku atbalsts skolēniem uzņēmējdarbības uzsākšanai

Azartspēļu atkarība. Pieredzes stāsti un ieteikumi palīdzības meklējumiem

Psiholoģe: Azartspēļu atkarīgie meklē vieglu dzīvi un pozitīvas emocijas

Latvijā daudz cilvēku cieš no azartspēļu atkarības, katrs no viņiem par līdzatkarīgajiem padara vēl kādus četrus cilvēkus. Palīdzība nav iespējama, ja atkarīgais ir nolieguma fāzē; ja atkarību atzīst, ir plašas palīdzības iespējas, tās uzrāda labus rezultātus, tāpat darbojas pašatteikšanās reģistrs, kurā var pieteikties, skaidro raidījumā “Ģimenes studija”.

Psiholoģes Aelita Vagale mēnesī saņem apmēram divu līdz četru cilvēku palīdzības lūgumus azartspēļu atkarības jautājumos.

Atkarību iemesli ir bioloģiski, to ietekmē vides faktori un personība. Impulsa kontroles traucējumi ir vainojami atkarības veidošanā – tie veido uzvedību, tie var iet pa priekšu domām, kam pieaugušo vecumā vajadzētu regulēties, bet tā var nenotikt; vide māca, ko darīt ar šiem impulsiem, kā rīkoties.

Impulsu traucējumus varam apzināties, bet ne līdz galam ietekmēt. Ir arī personības ar atkarības ietekmi – vēlmi darīt viegli, nepiepūloties, piespiežot pogu.

Līdzīgais atkarībās ir emocijas, tajās gribas atgriezties. Ja reālajā vidē ir pietiekami daudz pozitīvu emociju, tad nav nepieciešamības pēc spēlēm. Spēlē ir kontroles zudums – zūd apņemšanās. Tāpat svarīgs ir atkarības noliegums, kas liedz saprast situāciju.

Bijušais atkarīgais spēlmanis raidījumā skaidro atkarības laika sajūtas - spēļu zāle ir drošības saliņa un ilūziju pasaule, kur neviens neko nesagaida un nav prasību. Nespēja tikt galā ar emocijām un sajūtām reālajā dzīvē, bet tās neeksistē spēļu zālē. Atkarības laikā dzīvē nekas neinteresē un domas par kontroli neeksistē, ikdienas dzīve pakārtota spēlei. “Anonīmo spēlētāju sadraudzība” ir vieta, kur var meklēt palīdzību.

Dzimums nav dominējošais faktors atkarībām. Sievietes retāk meklē palīdzību, jo ir izteiktāka kauna un vainas sajūta. Iespēja saņemt palīdzību ir ļoti plaša; atkarība ir slimība, tāpēc palīdzībai jābūt terapeitiskai. Visiem neder viena palīdzība, bet pirmais ir atkarības atzīšana. Ne vienmēr, bet aiz atkarības slēpjas kāda medicīnas problēma.

Cilvēks gatavs mainīties tad, kad negatīvās sekas pārsniedz pozitīvos ieguvumus, pauž Aelita Vagale.

Pētījumi pierāda, ka pieejamība ir viens no atkarības veidotājiem, mums ir ļoti daudz spēļu zāļu.

Katrs atkarīgais ietekmē vismaz četrus līdzcilvēkus.

Palīdzības lēmuma pieņemšanā bieži pirmais solis jāsper līdzatkarīgajam.

Ja atkarīgais nenoliedz problēmu, ir plašas iespējas saņemt palīdzību. Raidījuma viesis Jānis uzskata, ka tad, kad bija atkarīgs, viņam nevarēja palīdzēt, jo atkarību noliedza. Izmisumā Jānis mēģināja izdarīt pašnāvību. Sākotnēji atkarību mēģināja ārstēt mātes dēļ, vēlāk bija recedīvs un labi rezultāti bija tad, kad no atkarības centās atbrīvoties sevis dēļ.

No 1.janvāra ir iespējams pievienoties pašatteikšanās reģistram,

visā mūsu valsts teritorijā tad netiek ielaists nevienā spēļu zālē, tāpat spēlēšana ir liegta interneta vidē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt