Ģimenes studija

Daudzveidīgais saturs bērniem Latvijas Radio un LSM.lv

Ģimenes studija

Sportiskas aktivitātes bērniem un vecākiem ikdienā arī mājsēdes laikā

Tiekamies ar garīgās veselības veicināšanas programmas veidotājiem un īstenotājiem

Programmas "Garīgās veselības veicināšana skolās” ietvaros sagatavotas rokasgrāmatas pedagogiem un vecākiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Vairākas Eiropas valsti kopīgi veidoja programmu “Garīgās veselības veicināšana skolās” . 2020./2021. mācību gadā Siguldas izglītības iestādēs zinātniski pārbaudīta šī programma. Raidījumā “Ģimenes studija” projektā iesaistītie pētnieki un pedagogi pauda, ka projekta materiāli nākamā gada sākumā būs pieejami izmantošanai skolās un ģimenēs.

Saistībā ar pandēmiju priekšplānā izvirzās “ugunsdzēšanas jautājumi”, pauž Latvijas Universitātes profesore klīniskajā psiholoģijā, projekta "Garīgas veselības veicināšana skolā" vadītāja Baiba Martinsone. Programma “Garīgās veselības veicināšana skolās” ir preventīva. Projektā bija veiktas divas aptaujas, varēja redzēt atšķirības grupām, kuras bija piedalījušās programmā un nebija.

Latvijas Universitātes asociētā profesore šī projekta pētniece Ieva Stokenberga uzsver, ka šis pētījums ir unikāls Latvijas situācijā, jo ar to ir sekots līdzi bērniem attālināto mācību gadam. Skaidri redzams, ka izmaiņas nav būtiskas, nav visaptveroša krituma, bet redzamas tendences un vājie punkti – tie uzmanības fokuss un attiecību prakse.

Pie programmas strādā 11 gadus, lai iedzīvinātu mūsu skolās to, ko citur jau sen dara.

Skola audzina – tas ir zināms, bet bieži audzināšana bija deklaratīva vai caur mācību saturu, bieži par to bērniem nespējot reflektēt, kā tas attiecas uz bērnu.

 

Tāpat kā bērnam rakstīt un lasīt ir jāmāca, tāpat jāmāca emociju prasmes. Ir pierādīts, ka sociāli emocionālās prasmes var iemācīties tāpat kā lasīšanu, rakstīšanu un rēķināšanu. Vislabākie rezultāti ir sagaidāmi tad, ja prasmes jau maziem bērniem tiek mācītas gan izglītības iestādē, gan ģimenē.

Vairākas Eiropas valsti kopīgi veidoja programmu “Garīgās veselības veicināšana skolās”.

Lai uzlabotu šos aspektus radītas rokasgrāmatas ne tikai bērniem un skolotājiem, bet arī vecākiem, kuros aprakstītas reālas darbības, kuras vecāki var veikt, lai uzlabotu attiecības ar saviem bērniem un garīgo veselību ģimenē. Ieteikumi vecākiem, tāpat kā rokasgrāmatas, tiks prezentētas konferencē, taču drīzumā būs pieejamas ikvienam interesentam elektroniskā formātā.

Tāpēc ir izstrādāta programma "Garīgās veselības veicināšana skolās", kura balstās uz trīs vaļiem: sociāli emocionālo prasmju attīstīšanu, dzīvesspēka veicināšanu un uzvedības problēmu mazināšanu.

Siguldas pirmsskolas izglītības iestādes “Pasaciņa” direktore Liene Ābele un Siguldas pilsētas vidusskolas sākumskolas skolotāja Vineta Inberga raidījumā dalījās ar pieredzi programmas aprobācijā – ieguvēji bijuši gan vecāki, gan bērni, ļoti pedagogiem un vecākiem palīdzēja  sagatavotie materiāli.

Kas par programmu “Garīgās veselības veicināšana skolās” jāzina vecākiem?

  • Programma ir paredzēta visiem bērniem un skolēniem no 3 līdz 18 gadu vecumam. Bērnu dārzā un skolā pedagogi regulāri vada īpašas nodarbības/klases stundas bērnu sociāli emocionālo prasmju un dzīvesspēka attīstīšanai, un uzvedības problēmu mazināšanai. Skolotājiem ir rokasgrāmatas ar gataviem nodarbību plāniem.
  • Ir izveidotas arī dažādiem vecumiem atbilstošas bērnu un skolēnu rokasgrāmatas par šīm pašām tēmām, lai mājās kopā ar vecākiem vai patstāvīgi turpinātu skolā apgūto prasmju nostiprināšanu.
  • Viens no programmas materiāliem ir rokasgrāmata vecākiem garīgās veselības veicināšanai ģimenē. Šī viegli lietojamā praktiskā rokasgrāmata sniedz vecākam atbalstu četros galvenajos bērna audzināšanas aspektos: kā izrādīt bērnam mīlestību ikdienā, kā efektīvi pieskatīt un disciplinēt, kā būt labam paraugam savam bērnam un kā vecākam veiksmīgāk sadarboties ar izglītības iestādi. Lasot praktiskos ieteikumus, vecāki var pārbaudīt, ko viņi jau veiksmīgi dara un smelties jaunas idejas garīgās veselības veicināšanai ģimenē.
  • Jums ir tiesības noskaidrot, vai jūsu bērna izglītības iestādē tiek īstenota vai plānota īstenot kāda no sociāli emocionālās mācīšanās vai garīgās veselības veicināšanas programmām. Lai bērni iegūtu no šādām nodarbībām, tās ir jāvada sistemātiski un visā izglītības iestādē.

UZZIŅAI:

Latvijā starptautisko zinātnisko ''Erasmus+'' projektu “Garīgās veselības veicināšana skolās” īsteno Latvijas Universitāte profesores Baibas Martinsones vadībā un partnerībā ar Siguldas novada pašvaldību. Projekta mērķis ir izstrādāt pierādījumos balstītu garīgās veselības veicināšanas programmu izglītības iestādēm un izstrādāt rekomendācijas izglītības politikas veidotājiem. Garīgās veselības veicināšanas pieejas efektivitāte tika pārbaudīta arī Itālijā, Horvātijā, Grieķijā, Portugālē un Rumānijā, kas ir projekta partnervalstis. Programmas saturā ir sociāli emocionālo prasmju attīstīšana, dzīvesspēka veicināšana un aktivitātes emocionālu un uzvedības problēmu riska mazināšanai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti