Ģimenes studija

Vakcīna pret cilvēka papilomas vīrusu jānodrošina arī puišiem

Ģimenes studija

Cerot uz skaistu vasaru un iespējām ceļot. Ciemojamies pie Nīgalu ģimenes

Līdzsvarot ekrānlaika apjomu bērniem. Kā to izdarīt vasarā?

Profesore: Viedierīcēm bērniem jākalpo izzinošiem mērķiem, mazāk izklaidei

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Laiku, ko ieteicams bērnam pavadīt pie viedierīcēm, galvenokārt nosaka izmantotais saturs.  Materiāli ar strauju sižetu maiņu var mazu bērnu negatīvi ietekmēt, ieteicamākas ir izzinošas spēles un citi materiāli. Tomēr pats galvenais – svarīgi, ka bērns pie viedierīcēm strādā jēgpilni, ar izzinošu mērķi, labi, ja kopā ar vecākiem, ne izmanto tās kā laika kavēkli.

Žurnāliste Tīna Sidoroviča piedalījusies LTV filmas “Ekrāni. Ievilkšanas spēks” veidošanā. Pēc filmas uzņemšanas viņa secina, ka “mums nav vadlīniju un lietošanas zināšanu, ja to nav, viss aiziet pašplūsmā, tad redzamas sekas”. Tāpat atklājās, ka nosodījumu saņem vecāki, kuri pārāk daudz vai pārāk maz ļauj bērniem izmantot viedierīces.

Cik ilgi ir ieteicamais pie ekrāniem pavadāmais laiks? Latvijas Universitātes (LU) Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultātes dekāne Linda Daniela pauž, ka šobrīd netiek nosaukti konkrēti viedierīču ierobežojumu laiki, jo materiāli, kurus bērni skatās, ir dažādi.

Materiāli ar strauju sižetu maiņu var bērnu vairāk negatīvi ietekmēt, bet, ja ir atbilstoši uzdevumi, kuri ir izstrādāti atbilstoši bērna uztverei konkrētā vecumposmā, tad var pie viedierīcēm pavadīt ilgāku laiku.

Tagad runā par to, ka no trīs gadu vecumu uz neilgu laiku var izmantot abilstīgus materiālus. “Netiek nosaukts konkrēts laiks, tas jāskatās kontekstā ar bērna vecumu. Noteikti ne ilgāk par 10 minūtēm trīsgadniekam,” skaidro profesore Daniela.

Lieli ieguvumi no viedierīcēm ir, ja izmanto bērna vecumam atbilstīgus materiālus. Materiālu skatīšanās viedierīcēs ir pieaugušo un bērnu sadarbība. Ir lietas, kuras ekrānā var darīt, bet ir labāk likt klučus reālā vidē, ne to darīt spēlēs viedierīcēs, pauž Linda Daniela.

Filmā ģimene uzņēmās nedēļu iztikt bez televizora. Sešgadnieks bija priecīgs, ka ir vairāk laika, ko vadīt kopā ar ģimeni, bet vecākiem bija sarežģītāk un lielāka slodze. Viedierīces bieži liedz bērnam iespēju pašam izdomāt, ko darīt, uzsver Tīna Sidoroviča.

PEP mamma Elīna Kļaviņa uzskata, ka svarīgi, lai ģimenē vecāki var vienoties par viedierīču lietošanas paradumiem pieaugušajiem un bērniem. Tāpat vecākiem būtu jākontrolē bērnam pieejamais saturs; ja bērns redzējis ko vecumam neatbilstošu, to noteikti nepieciešams pārrunāt.

Speciālisti uzsver, ka nepieciešams bērnus virzīt viedierīces izmantot jēgpilni, iesaistot dažadas tēmas, pulciņus, mācoties informācijas meklēšanu. Ģimenei nepieciešams izstrādāt savus viedierīču lietošanas noteikumus, svarīgi plānošanā iesaistīt pusaudžus.

Linda Daniela iesaka izmantot šo laiku, kad bērni ir noguruši no ekrāniem, izdomāt citas aktivitātes visai ģimenei kopā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti