Ģimenes studija

Bērniem svarīgi jau pirmsskolā mācīt būt iejūtīgiem pret citiem

Ģimenes studija

Tiekamies ar Ģermaņu ģimeni - kaislīgiem ziemas mīļotājiem

Ģimeņu modeļi ir dažādi: reālais un nepieciešamais atbalsts vienam vecākam ar bērniem

Profesore: Ģimenes stabilitātei svarīgas ir attiecības, ne ģimenes forma

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Speciālisti uzskata, ka ģimenes kļūst stabilākas, ja fokusējas uz attiecībām, ne formu. Ģimenes definīciju ir grūti izveidot, tā vairāk nepieciešama normatīviem aktiem un politiskiem lēmumiem, jaunākos laikos tam nav cieša sakara ar realitāti, pasaule ir daudz sarežģītāka par modeli, ko politiķi  piedāvā.

Pirms pieciem gadiem Eiropas demogrāfijas ziņojumā tika norādīts, ka grūti iegūt salīdzināmus datus par ģimenēm Eiropā, jo ģimenes ir dažādas. Augstais viena vecāka ģimenes īpatsvars Latvijā ir tāpēc, ka par viena vecāka ģimenes uzskaita arī laulātus pārus, kur viens no vecākiem pastāvīgi dzīvo ārzemēs. Viena dzimuma vecāku ģimenēs ieskaitīti arī viena dzimuma vecāku pāri. Definīcija nav viegli veidojama, jo, veidojot ģimenes, neviens neizmanto definīciju, situāciju raksturo Latvijas Universitātes asociētā profesore, sociālantropoloģe Aivita Putniņa.

Latvijas Universitātes docents filozofs Artis Svece uzsver, ka nepieciešamība definēt, kas ir ģimene, ir saistībā ar likumdošanu. Ir izvirzīti trīs kritēriji – asinsradniecība, saimniecība kā ģimene, ģimene paredz arī emocionālo sasaisti (piemēram, adoptējot bērnu, runā par ģimenes nodrošināšanu – tā nav asinsradniecība vai saimniecība, bet emocionāla sasaiste). Centrālā statistikas pārvalde par ģimeni neuzskata vecvecākus un bērnu, ja bērnu audzina vecvecāki.

Tēvs–māte–bērni un viendzimuma pāris un bērni tagad tiek apspriesti, bet tā nav reālā situācija. Ir jāpamana, cik mūsdienu pasaulē ģimeniskas attiecības ir daudzveidīgas un sarežģītas, bilst Svece.

Putniņa akcentē, ka pašai ģimenei nav svarīgi, kas viņi ir, kas veido ģimeni. 21.g sākumā Rietumu pasaulē ģimene nozīmē savstarpēju atbalstu, kopīgu laiku un telpu, kopīgi vai viena partnera bērni, radinieki, adoptēti bērni. Ģimeni var paplašināt dažādos veidos. Nesaprašanās ir tad, kad grib veidot kategorijas, tās svarīgas politiskā, normatīvā regulējumā, statistikā (piemēram, Zolitūdes traģēdijas lietā, kur palīdzība pienācās ģimenēm, par ģimeni neuzskatīja kopdzīvi, kurā audzināja partneres bērnu, tāpēc nevarēja saņemt palīdzību). Politiķiem jābalstās empīriski pamatotos pētījumos, ne sociālā burbuļa saturā.

Atsaucoties uz aktuālo jautājumu, ko Saeimā rosinājusi Nacionālā apvienība, aicinot veikt grozījumus Satversmē, lai noteiktu, ka ģimene ir savienība strp vīrieti un sievieti, Artis Svece vērtē, ka šī politiskā diskusija diez vai ir saistīta ar vēlmi saprast un iedziļināties ģimenēs.

Svece uzsver, ka diskusijas par to, kas ir ģimene, nav, lai palīdzētu, – tās ir politiskas. Ja tās ir tāpēc, lai izslēgtu viendzimuma ģimenes, tas ir diskriminējoši. Pasaule ir daudz sarežģītāka par šo modeli, ko politiski piedāvā. To vajadzētu apzināties, ne tikai lai nodrošinātu sociālos pabalstus, bet arī padomātu, kāda mēs esam sabiedrība.

Putniņa uzsver, ka mūsu valsts atbalsta sistēma koncentrējas uz divu vecāku ģimenēm.

Pasaules pētījumi liecina, ka ģimenes kļūst stabilākas, ja fokusējas uz attiecībām, ne formu, tas jāmāca arī bērniem. Ģimene mainās, bērnu audzināšanas paņēmieni mainās, ģimenes definīcijas un saturs mainās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti