Ģimenes studija

Meitu audzināšana un ikdienas rūpes ir līdzvērtīga atbildība. Stāsta Zane un Sandis Meieri

Ģimenes studija

Vai drīkst nespēlēties ar bērnu? Vecāku un speciālistu atbildē - jā

Atbrīvojumam no eksāmeniem nepieciešams speciālista vai ārstu konsīlija atzinums

Profesore: Atbrīvojumi no eksāmeniem ir padomju mantojums; risinājums ir atbalsta pasākumi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Šogad mainīta kārtība, kā skolēni atbrīvojami no eksāmeniem un citiem pārbaudes darbiem – atbrīvojumu var dot tikai speciālisti, ne ģimenes ārsts, kā bija iepriekš. Latvijas Radio raidījumā "Ģimenes studija" speciālisti pauž, ka atbrīvojumu vietā skolēniem būtu eksāmenā jāizmanto atbalsta pasākumi, kas jau tagad ir pieejami.

Masveida atbrīvojumi no eksāmena kārtošanas ir kliedzoša situācija, tā pagājušā mācību gada nogalē pauda bijusī izglītības un zinātnes ministre Anita Muižniece. Fakti tiešām bija kliedzoši – no centralizēto eksāmenu kārtošanas bija atbrīvots katrs desmitais skolēns, un bija pat kāda izglītības iestāde, kurā 90% skolēnu drīkstēja nekārtot obligātos noslēguma pārbaudes darbus.

Līdz šim no eksāmeniem varēja atbrīvot visus jauniešus, kuri varēja iesniegt ģimenes ārsta apstiprinājumu. Jaunieši, kuri ir atbrīvoti, vēlāk raksta iesniegumus, lai atļauj kādu eksāmenu kārtot, tas lika saprast, ka situācija jāmaina. Šis ir pirmais mācību gads, kad ģimenes ārsts nevar dot slēdzienu par bērna veselību (no 27. janvāra), skaidroja Valsts izglītības satura centra Vispārējās izglītības pārbaudījumu nodaļas vadītājs Kaspars Špūle.

"Bērni, kuri saņem atbrīvojumu no eksāmena, pārsvarā ir ar psihiskiem, mentāliem, kognitīviem traucējumiem, tie ir bērni, kuri jau ir ārstu redzes lokā, ir saņēmuši jau dažādas speciālistu konsultācijas," situāciju raksturo klīnikas "Vesels bērns" vadītāja Ilze Zariņa.

"Pacienti, kuri vēlējās atbrīvojumus no eksāmeniem, tika nosūtīti pie speciālistiem, 70% nedevās pie speciālistiem, pazuda. Veselības sistēmu jaunā kārtība ļoti noslogos. Konsīlijs ir ne mazāk kā trīs ārstu apspriede, tas ir laikietilpīgs pasākums, grūti īstenojama.

Manā praksē ir vairāki gadījumi, kad pacienti nāk ar lielām šokolādēm un lielām acīm, sakot, ka nevar iet uz eksāmenu,"

ar pieredzi dalās ģimenes ārste no Liepājas Linda Reicle.

"Ģimenes studija"

"Ģimenes studija"

Izgaismo pieredzi un viedokļus par aktuālām ģimenes attiecību, veselības un izglītības tēmām.

Klausies podkāstā sev ērtā laikā un šādās lietotnēs - Spotify, Apple, Google . Jauna epizode katru darba dienu. Epizodes garums 50 minūtes.

"Ir vesels kontingents – bērni ar diagnozēm. Varētu tiem, kuriem ir diagnozes, ļaut rakstīt zīmes. Pacientus, kuriem nav diagnozes, sūta pie speciālistiem. Šobrīd nav speciālistu pieejamība," pauda Zariņa.

Rīgas Rīnūžu vidusskolas direktors Deniss Kļukins uzskata, ka tikai šajā mācību gadā būs redzama īstā statistika. Pēdējos gados atbrīvojumu skaits krietni samazinājies, jo ir lielāka ģimenes ārstu kontrole.

Špūle arī akcentēja, ka vecāki bieži nav informēti par pieejamajiem atbalsta pasākumiem eksāmenā – atsevišķa telpa, ilgāks eksāmena laiks, psihologa klātbūtne un citi.

"Atbrīvojumi no eksāmeniem ir mantojums no padomju laikiem. Loģisks risinājums ir atbalsta pasākumi – ja skolēns mācās programmā ar atbalsta pasākumiem, tad, kārtojot eksāmenu, var tāpat saņemt atbalstu.

Ja mācību saturs nav pietiekami apgūts, tad eksāmenā skolēnam paasinās emocionālie stāvokļi, tāpēc ārsti grib pasargāt skolēnus," uzskata LU Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultātes profesore, vadošā pētniece Dita Nīmante.

Zariņa pauda, ka jāmainās arī izglītības sistēmai: "Mēs īstenojam iekļaujošo izglītību, bet viss nedarbojas labi. Piemēram, pērn eksāmena grafiks bija ļoti noslogots."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti