Dienas ziņas

Ierobežos uzturēšanās atļauju saņemšanu Krievijas pilsoņiem

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Profesionālajā izglītībā brīvās vietas cer aizpildīt rudenī

Profesionālās izglītības iestādēs brīvās vietas cer aizpildīt rudenī

Vakar, 15. augustā, noslēdzās termiņš, kad vajadzētu būt nokomplektētām grupām tehnikumos, profesionālajās vidusskolās un koledžās. Grūtāk klājas ar audzēkņu piesaisti mācībām laukos, piemēram, Zilupē Rēzeknes tehnikums jaunus audzēkņus šogad vispār neuzņem. Laukos cer, ka audzēkņu rindas papildinās tie jaunieši, kas būs vīlušies pilsētas dzīvē, arī vidusskolēni, kuriem nebūs izdevies iestāties augstākajās izglītības iestādēs.

Pirms sešiem gadiem uz Vidzemes un Latgales robežas lauku ciemā Barkavā esošo profesionālo vidusskolu apvienoja ar Jēkabpils Agrobiznesa koledžu, solot, ka šeit būs iespēja iegūt arī 1. līmeņa profesionālo augstāko izglītību. Šogad šeit tādas iespējas nav un arī Jēkabpilī studentus vairs neuzņem vispār. Izvirzot par prioritāti profesionālo vidējo izglītību, skolā turpinās mācīt pārsvarā tos, kas vēlas apgūt profesiju pēc 9. klases beigšanas.

Jēkabpils Agrobiznesa koledžas Barkavas struktūrvienības vadītāja vietniece Raivita Sondore skaidroja, ka jaunieši šogad vairāk grib kļūt par viesnīcu pakalpojumu speciālistiem. "Tas nekas, ka ir bijusi pandēmija, šī izglītības programma un speciālisti ir pieprasīti. Vēl ir liela interese par izglītības programmu "Būvdarbi". Par augkopjiem ir mazāka interese."

Lielākā daļa grupu jau nokomplektētas, bet dažas – ne pilnībā.

Skolā nesatraucas, ka vēl trūkst dažu audzēkņu dažās izglītības programmās, cerot, ka jaunieši vēl pieteiksies, jo izvēlēsies mācīties savā vidē lauku skolā.

Barkavā atzīst, ka šogad audzēkņu skaits sarucis, taču tas tāpēc, ka šogad izlaiduma grupas esot bijušas lielas. Tikmēr Rēzeknes tehnikumā vērtē, ka audzēkņu skaits mainās maz. Piemēram, šogad izveidota jauna programma "Mehatronika", bet vairs netiek uzņemti jauni audzēkņi "Auto mehāniķa" programmā. Šovasar lielākā interese ir par programmēšanas, datorsistēmu tehniķa, elektriķa, pavāra programmām.

Rēzeknes tehnikuma direktores vietniece Nellija Guda pauda, ka tehnikumā mācīties izvēlas arī jaunieši pēc vidusskolas. "Varbūt viņi nāk nedaudz vēlāk, augusta mēnesī, jo viņi mēģina iestāsies augstākajās izglītības iestādēs. Un daži, kuriem nav paveicies, viņi meklē iespējas arī iegūt profesiju."

Tiesa, jauni audzēkņi šogad gan vairs vispār netiek uzņemti Rēzeknes tehnikuma mācību vietā Zilupē. Vietējie lielākoties izvēlas mācīties iestāžu lauku filiālēs. Daugavpils Būvniecības tehnikumam tādas ir trīs, bet lielākā – Dagdā.

"Tur parasti mācās bērni, kuriem ir grūtāk pabeigt vidusskolu. Bet viņi ir pavāra palīgi un konditora palīgi, un teikšu, ka ļoti veiksmīgi pabeidz. Ļoti liela motivācija ir tā, ka viņiem nav tālu jābrauc, uz vietas ir arī dienesta viesnīca. No mums līdz Dagdai ir 80 kilometru," skaidroja Daugavpils Būvniecības tehnikuma direktore Ināra Ostrovska.

Daugavpils Būvniecības tehnikums ik gadu uzņem vairāk nekā 700 audzēkņu, un tā ir viena no lielākajām profesionālās izglītības iestādēm Latvijā. Uzņemamo skaitu savā pārraudzībā esošajās iestādēs nosaka Izglītības un zinātnes ministrija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt