Problēma jārisina, sākot ar sāpīgāko tēmu, jeb audzināšanas ieteikumi vecākiem krīzes laikā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Krīzes laikā, kad izjaukts ierastais dzīves ritms un jāievēro dažādi ierobežojumi, daudzi izjūt spriedzi. Lai izvairītos no tās, speciālisti iesaka pārkārtot dienas rutīnu, sadalot pienākumus ģimenē, un pārrunāt situāciju. Ja spriedze pieaug, ja paši saviem spēkiem netiek galā, nepieciešama speciālistu palīdzība, to var lūgt Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijai, saņemt Bērnu un pusaudžu uzticības tālruņa 116111 piedāvāto bezmaksas psiholoģisko palīdzību.

Inspekcijas Ģimeņu ar bērniem atbalsta departamenta direktore Amanda Vēja sarunā ar LSM.lv pauž, ka saņemtie zvani liecina par sabiedrības apjukumu un bailēm: “Bērnu bailes un pieaugušo apjukums ir ļoti saprotams šobrīd. Cilvēki ir neziņā un satraukti – kas šis par vīrusu, kā pasargāt savu veselību un tuviniekus. Bērns redz, ka notiek pārmaiņas, nav jāiet uz skolu, arī satraucas.”

Uzticības tālrunī saņemtie zvani ir Covid-19 ēnā. Šobrīd attiecības ir citādas, draugi ir ārpus dzīves, ārpus ierastā dienas ritma. Svarīgi, cik vecāki spēj bērnu disciplinēt, cik izdodas bērnam izskaidrot situācijas norisi un tās nopietnību, uzskata Amanda Vēja.

Vecākiem ir liels izaicinājums emocionāli izturēt laiku kopā ar bērniem, viņu emocijām, reakcijām.

Vecāki zvana satraukumā, ka var beigties viņu resursi, ir satraukti par emocionālo veselību.

Tāpat ir neziņa un neizpratne, apjukums, nesapratne par tālāku rīcību. Vecāki un bērni lūdz palīdzību par mācību, sadzīves, attiecību jautājumiem.

Gan bērni, gan vecāki ir jaunā situācijā, kas var izsaukt arī konfliktu. Iemesls tam ir situācijas maiņa - ilgstoša atrašanās kopā; gan bērni, gan vecāki mācās jaunas lietas, jo visur ir pārmaiņas - mācībās, pulciņos, vecāku un bērnu dienas kārtībā, sadzīvē. Amanda Vēja akcentē, ka svarīgi saprast, ko likt izmaiņu vietā, ko darīt savādāk.

Ieteikums vecākiem un bērniem – runāt par sajūtām, situāciju, izmaiņām un grūtībām. Sarunas palīdz atrisināt daudzas problēmas, ir emocionāls atbalsts citiem ģimenes locekļiem, neļauj samilzt problēmai.

Katram cilvēkam arī ir atšķirīga emocionālā izturība. Emocionālā iztukšotība, izmaiņas darbā, pārkārtošanās, finansiālā situācijas un citi šī laika izaicinājumi prasa lielu emocionālo slodzi.

Amanda Vēja iesaka vispirms saprast, kas šajā situācijā ir visgrūtākais un sarežģītākais,

risināšana jāsāk ar sāpīgāko tēmu; ja neko nemainīs, situācija pastiprināsies.

Ieteikumi ģimenes emocionālai stiprināšanai

Psiholoģe Amanda Zariņa kā svarīgāko iesaka ģimenē izveidot režīmu un noteikumus, tie attiecināmi uz visiem ģimenes locekļiem.

Dienu sāk ar nelielu kopīgu brokastošanu pie rīta tējas/kafijas tases, kad apspriež jau iepriekšējā vakarā izplānotos šīs dienas darbus, norunā, cikos būs pusdienas, kurš uzņemsies palīdzību to gatavošanā, vai vēl labāk, arī mājas pienākumus sadalīt mājās palikušajiem ģimenes locekļiem.

Svarīgi pusdienot kopā vai vakariņot kopā, jo tā rodas iespēj pārrunāt izdarīto, uzzināto, būt vienkārši kopā.

Dienā jāieplāno vairākas pauzes. Mazajiem - diendusa, lielākajiem - kāda aktivitāte.

“Ja neesat karantīnā - dodieties pastaigā, izskrienieties, izvingrojieties, izdauzieties! Ja esat karantīnā - rīkojiet mājās mazus svētkus, tematiskās dienas, pankūku balli, pidžamu dienu, zaļo drēbju dienu, putnu skaitīšanas dienu, zīmēšanas vai veidošanas pēcpusdienu, vārnu skaitīšanas stundu pa balkona logu.... galu galā, izvēdiniet telpas, palaidiet saules zaķīšus...

Lai mums visiem laba veselība un spēja nepakļauties vispārējai panikai; saglabājam mieru, esam atbildīgi!” aicina psiholoģe Amanda Zariņa.

Palīdzības iespējas:

Saziņai ar Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekciju, lai ziņotu par iespējamiem bērnu tiesību pārkāpumiem vai arī saņemtu psiholoģisko palīdzību un atbalstu:

  • lūdz izmantot iestādes centrālo tālruņa numuru 67 359 128;
  • saziņai elektroniski: [email protected]
  • www.latvija.lv (iesniegums iestādei)
  • e-adrese: _DEFAULT@90002056949

Bērnu un pusaudžu uzticības tālrunis 116111 turpina darbu diennakts režīmā.

Tiešsaistes konsultācijas jeb čats darbojas darba dienās no plkst. 12.00 līdz 20.00, tas ir bezmaksas un anonīms (meklē čata lodziņu iestādes mājaslapas www.bti.gov.lv labajā apakšējā stūrī).

Palīdzību un atbalstu iespējams saņemt arī no Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas Konsultatīvās nodaļas.

Turpmāk Konsultatīvās nodaļas vadība, saņemot pirmo informāciju par radušos problēmsituāciju, atbilstoši problēmas aktualitātei novirzīs vecākus vai bērna likumiskos pārstāvjus pie kāda no nodaļas speciālistiem, kas izvērtēs konkrēto situāciju un sniegs nepieciešamās rekomendācijas tās tālākai risināšanai.

Lai saņemtu attālinātu atbalstu, darba dienās no 9.00 līdz 15.00 var zvanīt Konsultatīvās nodaļas vadītājai Ingai Gulbei, mob. 26808563, vai sūtīt ziņu  [email protected].

KONTEKSTS:

 

Lai ierobežotu jaunā koronavīrusa izraisītās slimības Covid-19 izplatīšanos Latvijā, valdība 12. martā nolēma līdz 14. aprīlim Latvijā izsludināt ārkārtējo situāciju, kuras laikā noteikta virkne ierobežojumu, mācības skolās notiek attālināti.

Otrdien, 7. aprīlī, ārkārtējā situācija pagarināta vēl par mēnesi – līdz 12. maijam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti