Lai izziņas piedzīvojumos varētu iesaistīties ikviens interesents, veicinātu bērnu lasītprasmi un palīdzētu iepazīt mūsdienu latviešu bērnu grāmatas un autorus, LSM.LV pēc katras no “Literatūre/Sākumskola” epizodēm dalīsies ar publikācijām, kurās atradīsiet katram raidījumam radītu metodisko materiālu ar uzdevumiem vecākiem un bērniem.
Raidījums par literatūru bērniem
"Literatūre/Sākumskola" ir izglītojoša spēle sākumskolas bērniem par 12 mūsdienu latviešu autoru darbiem.
Raidījuma viesi kopā ar Martu Selecku un Gustavu Terzenu lasīs darbus, tiksies ar autoriem un pildīs dažādus uzdevumus, kas palīdz izprast darba saturu.
Raidījums būs skatāma LTV1 ēterā svētdienu rītos pulksten 9.15.
Dzejoļu krājumi bērnu veselības tematikā
15 dzejoļu krājums “Līze Analīze un citi slimnīcas skaitāmpanti” piedāvā pozitīvo “mākslas terapiju”. Pētot bilžu grāmatu, klausoties vai pašiem lasot dzejoļus, grāmata palīdz bērniem mazināt bailes no slimošanas un ārstēšanās. Tāpat tā stiprina bērnu, vecāku un ārstu savstarpējo kontaktu. Zanderes dzejoļi šajā grāmatā sākas ar bērna saslimšanu, tālāk, raugoties uz notiekošo no pozitīva un jautra skatupunkta, tie izved cauri dažādām analīzēm, procedūrām un ārstēšanām. Kad bērns ir izveseļojies un jau atkal nonācis mājās, spēlējoties ar mazo māsiņu, viņš ārsta lomā jau iejūtas pats.
Savukārt dzejoļu krājumā “Bērns, kas neiekrita” bērnu veselības tēmas kontekstā atrodami dzejoļi, kas māca bērnus uzmanīties un pievērst uzmanību drošībai, traumām un bīstamām situācijām ikdienā. No “Līzes Analīzes” uz “Bērns, kas neiekrita” grāmatiņu atceļojusi ļaunā lauma Trauma, taču šajā grāmatā viņai pretī stājas labā lauma, kura tic, ka bērni spēj no briesmām izvairīties. Izmantojot dažādas vārdu spēles, bērni dodas pārbaudījumā, kur uzglūn briesmoņi, un ir jāizvairās no dažādām nekrietnībām. Tajā pašā laikā dzejoļu skanīgumus veido formulas, kas iegulst bērnu prātos un palīdz identificēt bīstamās situācijas pašiem.
No dakteriem nebaidās Salaspils 1. vidusskolā!
“Kad es biju pavisam maziņš, es salauzu kāju un ārstējos slimnīcā. Man bija ļoti bail no visiem dakteriem un špricēm. Es visu laiku bēdājos. Bet, ja man būtu toreiz tik jauka grāmatiņa, kas visu labi izskaidro, es noteikti to laiku pavadītu slimnīcā daudz priecīgākā noskaņojumā un ātrāk kļūtu vesels!” tā par izlasīto stāsta 2. klases skolnieks Klāvs.
Par veselības tematikā iepazītajām grāmatiņām priecājas arī 2. klases skolnieks Jānis: “Man vislabāk patika dzejolis “Kad jādzer zāles”, jo tur bija daudzas atskaņas. Man patika, kā autore ir aprakstījusi iesnas. Man tas likās ļoti smieklīgi!”
Kad jādzer zāles (fragments no grāmatas)
Kad jādzer zāles, nav kur sprukt,
tad nav kur slēpties, nav kur mukt –
kas zāles iedzert aizmirsīs,
to Šņupis Jupis atradīs!
Vai būsi apsedzies vai pliks,
aiz kājas ķers un maisā liks!
Kas muti ver un zāles dzer,
to Šņupis Jupis nenoķer.
Viens, divi, trīs,
vesels būsi drīz!
Par rakstnieci
Inese Zandere ir publicējusi kopumā sešus dzejas krājumus un vienu prozas grāmatu pieaugušajiem un vairāk nekā 30 dzejas un prozas grāmatas bērniem. Dzejniece darbojas Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padomē (IBBY Latvia) un lasīšanas veicināšanas programmās. 2004. gadā dibinājusi bērnu literatūras izdevniecību “Liels un mazs” un ir tās galvenā redaktore.
Starp Zanderes aizrautīgākajiem lasītājiem ir daudz bērnu, viņas vairākkārt apbalvotais dzejoļu krājums “Iekšiņa un āriņa” (2002) piedzīvojis četrus atkārtotus izdevumus. Eksperti nominējuši vairākas Zanderes grāmatas Starptautiskajai Jāņa Baltvilka balvai bērnu literatūrā. Šo balvu viņa saņēmusi par grāmatām “Māsa un brālis” un “Ja tu esi sivēns”(2007). Četras Zanderes grāmatas iekļautas IBBY starptautiskajā Goda sarakstā, viņa nominēta starptautiskajām Astridas Lindgrēnes un Hansa Kristiana Andersena balvām bērnu literatūrā. Par dzejoļu krājumu bērniem “Līze Analīze un citi slimnīcas skaitāmpanti” 2013. gadā saņēmusi Latvijas Literatūras gada balvu un Bērnu žūrijas balvu. Šī grāmata iznākusi arī igauņu, angļu un spāņu valodā. Igauniski izdoti arī “Lupatiņi” un bilžu grāmata “Zirgā”, angliski – “Trīs draugi vienas upes krastā”, arābiski – “Lupatiņi” un “Zirgā”, bet lietuviski – vēsturiskais stāsts skolas vecuma bērniem “Puika ar suni”.
Inese Zandere saņēmusi LR Kultūras ministrijas balvu “Trīs brāļi” nominācijā „Kultūra indivīda izaugsmei” par sasniegumiem bērnu literatūras žanrā (2007) un Triju Zvaigžņu ordeni (2008).
Stājamies pretī negantajām laumām un traumām!
“Literatūre/Sākumskola” izziņas piedzīvojumā šoreiz devās Salaspils 1. vidusskolas 2. klases skolēni, kuri kopā ar ''literatūristiem'' Martu un Gustavu spēlējās dakteros un mācījās dakterēt sasirgušu dzejoli. Bērni stājās pretī negantajai laumai un traumām, kā rezultātā iepazinās arī ar labo laumu Inesi Zanderi. Gluži kā grāmatā, arī šajā piedzīvojumā bērni satika dakterus, kuri mudināja mazos salaspiliešus uz ārstēšanos raudzīties ar pozitīvu un vieglu skatījumu.
Aicinām bērnus iepazīties ar veselības tematiku, pildot raidījuma epizodes metodiskā materiāla darba lapas. Radošos uzdevumus par drošību un ārstēšanās tēmām sagatavojusi rakstniece Inese Zandere kopā ar metodiķi Aelitu Andrejevu. Materiālā izmantotas mākslinieka Reiņa Pētersona ilustrāciju motīvs, ko papildinājusi māksliniece Lāsma Olte. Metodiskais materiāls izmantojams kā palīglīdzeklis mācībām skolām, kā arī vecākiem un bērniem.
LSM.LV piedzīvojumus turpināsim, kad ar rakstnieces Rasas Bugavičutes-Pēces grāmatu “Mans vārds ir Klimpa, un man patīk viss” tiksim ievilināti teātra un drāmas aizkulisēs. Esiet gatavi nākamajiem uzdevumiem!
Raksta pirmpublikācija Lsm.lv 2021. gada 25. aprīlī.