Ģimenes studija

Zeķes par cietu un vīles grauž - bērni ar paaugstinātu sensori fizisko jutīgumu

Ģimenes studija

Ciemojamies Zvanniekos: Iepazīstam kopienas ļaudis un viņu ikdienu

Valsts policijas kampaņa "Supervaronim nepazust" bērnu drošībai

Pirmsskolnieka drošības «reizrēķins» - tikai piecas lietas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Šonedēļ noslēgsies Valsts policijas iniciētā sociālā kampaņa "Supervaronim nepazust". Tās laikā ikviens mazs bērns aicināts iemācīties piecas lietas, kas viņu var izglābt, ja gadās nomaldīties, pazust vai nonākt citā ķezā.

Sarunā par drošības jautājumiem, par to, kas pirmsskolas vecuma bērnam noteikti jāiemāca, lai viņš justos droši, Latvijas Radio raidījumā “Ģimenes studija” piedalās Valsts policijas Prevencijas vadības nodaļas priekšnieks Andis Rinkevics, Ogres sākumskolas skolotāja  Maruta Dudkina, FB grupas atsaucīgo māmiņu foruma izveidotāja Indra Ēķe-Začeste.

Andris Rinkevics stāsta, ka ikdienišķās situācijās negadījumi, kad, piemēram, veikalā pazūd bērns, atrisinās paši, jo bērns meklē palīdzību un to saņem. Valsts policijas darbinieki dodas uz mācību iestādēm un skaidro bērniem, kā rīkoties dažādās situācijās – apmaldījies, pazudis, nevar atrast transportu vai ceļu uz mājām.

Bērni zina teoriju, bet svarīgi, kā bērns rīkojas situācijā, kas ir neikdienišķa. Taču svarīgāk par pareizo atbildi ir zināšanas un izpratne par to, lai bērns zina, kā rīkoties, nokļūstot ķibelē.

Mūsdienās reti kurš no galvas zina telefonu numurus, ja bērns nezina vecāku tālruņa numuru, tad vismaz svarīgi zināt glābšanas dienesta tālruņa numuru. Vecāku uzdevums ir regulāri par drošību runāt ar bērnu un rādīt labu piemēru. Jāatceras, ka tad, kad bērns nonāk krīzes situācijā, viss aizmirstas. Lai drošības fakti paliktu atmiņā, nepieciešams laiku pa laikam atkal atgriezties pie šīs informācijas, to aktualizēt.

Indra Ēķe-Začeste stāsta, ka drošības jautājumi aktualizējas pēc traģiskiem notikumiem. Vecāki arī domā citas drošības lietas – kur pierakstīt vārdu, kabatā ielikt vecāku tālruņa numuru un citas drošības un atpazīstamības lietas.

Skolotāja Maruta Dudkina novērojusi, ka tikai teorētiska runāšana bieži nedod labus rezultātus, nepieciešama arī praktiska darbošanās, kas palīdz labāk atcerēties, kā rīkoties, ja bērns nokļuvis ķezā.

Praktiska darbošanās atšķiras arī dažādos vecumposmos.

Bērnu drošības jautājumi ir sarežģīti, īpaši, kā noturēt bērnu redzeslokā lielos pasākumos vai publiskās vietās, kur ir daudz cilvēku. Anda Rinkevica pieredze rāda, ka bieži mazi bērni lielos publiskos pasākumos pazūd un apmaldās. Ir iecerēts lielos pasākumos bērniem izsniegt aproces, uz kurām var uzrakstīt vecāku telefona numuru.

Skolotāja vecākiem iesaka uzstādīt noteikumus, kurus nedrīkst pārkāpt bērnu drošības dēļ, tāpat kā, piemēram, ievēro sporta spēļu noteikumus.

Ir svarīgi zināt, ka bērnam informācija var būt pārāk apjomīga, to krīzes brīdī bērns neatcerēties. Pat pieaugušie atceras apmēram četras lietas. Tāpēc jāakcentē ne vairāk kā trīs vai četras lietas. Bērnam ir skaidri jāiezīmē persona, pie kuras vērsties – policists, apsargs vai cits. Zināms, ka bērni uzticas formai, tas ir drošības garants.

Ir dažādas metodes bērna drošības uzlabošanai, tai skaitā dažādas tehnoloģijas, kuras ir ieteicamas, lai noteiktu bērna atrašanās vietu un būtu iespējams atvieglot sazināšanos ar bērnu.

Sociālā kampaņā "Supervaronim nepazust” aicina bērnam iemācīt:

  • Ko darīt, ja esi nokļuvis ķezā?
  • Kāds ir palīdzības tālruņa numurs?
  • Kur ir tavas mājas?
  • Kā sauc tavus vecākus?
  • Kāds ir vecāku telefona numurs?

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti