Pirmklasniekam nepieciešamās datorprasmes attālinātām mācībām. Speciālistu ieteikumi bērniem un vecākiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Gatavojoties mācībām attālināti, bērnam svarīgākās ir pašas pamatprasmes – ieslēgt datoru, sameklēt uzdotos mājasdarbus, rakstīt uz klaviatūras. Vecākiem savukārt vērts laikus padomāt par bērna drošību interneta vidē un sagatavot datoru vai viedierīci drošam mācību procesam.

ĪSUMĀ:

  • Pedagogi novērojuši, ka mazākie bērni neprot darboties tiešsaistē, jo viņiem ir galvenokārt spēļu spēlēšanas pieredze.
  • Datorprasmju apguvi pirmklasniekiem iesaka sākt ar nepieciešamo dienas rutīnu:  iemācīties tiešsaistē apskatīt nepieciešamo informāciju – mājas darbus, uzdevumus, stundu sarakstu.
  • Vecākiem jānodrošina skolēns ar nepieciešamo aprīkojumu ērtam darbam, jāiekārto atbilstīga darba vide.
  • Bērns jāiepazīstina ar drošību internetā.

Laika līdz jaunajam mācību gadam atlicis pavisam nedaudz. Joprojām pastāv bažas par to, vai mācības visu semestri varēs noritēt klātienē, vai skolēniem būs jāmācās no mājām. Attālinātās mācības it īpaši ietekmē pirmklasniekus, kuriem jāapgūst ļoti daudz jaunu zināšanu un iemaņu sev neierastā veidā – sēžot pie datora. Lai mācības noritētu vieglāk, ir vērts laikus pievērst uzmanību topošā pirmklasnieka datorprasmēm. Pirmo klašu skolotāja Kristīne Kebbe uzsver: “Vecākiem it kā liekas, ka bērns ir ļoti gudrs un māk ar datoru darboties,

bet tādas tiešām elementāras lietas, kas nav saistītas ar spēlītēm, pirmklasnieki vēl bieži nemāk.”

Bērna apmācību datora lietošanā skolotāja iesaka sākt ar pašu vienkāršāko – iemācīt ieslēgt datoru, ieiet savā e-klasē, atvērt savu profilu un apskatīties mājasdarbus. Šīs vienkāršās iemaņas jau ir vērtīgas un ievērojami atvieglos bērna dzīvi situācijā, ja vecākiem nav iespējas visu laiku būt mājās un palīdzēt. Skolotāja arī norāda, ka ļoti svarīgi ir, lai bērns prot pietiekami labi lasīt, jo no datorprasmēm nav jēgas, ja pirmklasnieks nespēj izlasīt, ko skolotāja uzdevusi. Būtiskas ir arī bērna iemaņas rakstīt ar datora klaviatūru, kaut pašus vienkāršākos vārdus, jo tās būs nepieciešamas un palīdzēs bērnam komunicēt ar skolotāju un klasesbiedriem.

Attālinātās mācības gan nenozīmē tikai pilnīgi jaunas iemaņas, tāpēc vecākiem nevajadzētu koncentrēties tikai uz datorprasmēm, bet runāt arī par, piemēram, pacietīgu un pieklājīgu izturēšanos stundās. “Tāpat kā klātienē, arī attālinātajās stundās bērnam jāiemāca, ka vispirms jāpagaida, kad klasesbiedrs vai skolotāja beidz runāt, ka nedrīkst pārtraukt. Mācīties uzklausīt, paklausīties, ko citi runā,” stāsta skolotāja.

Valsts izglītības satura centra (VISC) īstenotā projekta “Kompetenču pieeja mācību saturā” (Skola2030) vecākā eksperte Arita Lauka norāda: “Attālinātu mācību gadījumā svarīga ir arī prasme koncentrēt uzmanību, prasme klausīties runātāju un uztvert teikto. Tieši šīs vispārējās prasmes noderēs gadījumā, ja pirmklasnieka mācības notiks attālināti.”

Tāpat eksperte iesaka vecākiem rūpīgi pārdomāt, kā rīkosies, ja pirmklasniekam būs attālināts mācību process – vai ģimenei ir nepieciešamās ierīces jeb tās būs jāsagādā ar skolas vai pašvaldības atbalstu, kurš un kā varēs mazo skolēnu nepieciešamības gadījumā atbalstīt. kur bērns varēs mācīties mājās. Svarīgi iekārtot vietu, kur bērnam netraucēti mācīties, īpaši piedomājot par galdu, krēslu un pietiekamu apgaismojumu.

“Arī vecākiem šī būs mācību pieredze, jo, iespējams, vajadzēs apgūt kādu līdz šim nelietotu programmu vai lietotni. Ja pirmklasniekam plānots iegādāties tālruni, to var jau vasaras laikā pakāpeniski apgūt, pārrunājot drošības noteikumus tā lietošanā. Ja ģimenei ir dators, vecāki kopā ar topošo pirmklasnieku var to ieslēgt un izpētīt – drukāt, zīmēt, tomēr apgūt kādu programmu nav nepieciešams, jo skolas lieto atšķirīgas programmas un veido savu darbības sistēmu,” padomos dalās Lauka.

Tāpat nedrīkst aizmirst arī riskus, kas saistīti ar bērna drošību internetā. “Gatavojoties jaunajam mācību gadam, ir vērts laikus padomāt par skolēna datora vai viedierīces sagatavošanu. Ņemot vērā aizvadītā gada pieredzi, drošībai interneta vidē ir jābūt prioritātei,” komentē Maija Katkovska, Latvijas Drošāka interneta centra Drossinternets.lv vadītāja.

Drossinternets.lv eksperti par to, kā laikus parūpēties par bērna drošību, vecākiem ir sagatavojuši piecus ieteikumus, kas attiecināmi ne tikai uz mācību procesu, bet arī ikdienu.

  1. Pirmais solis ir ierīces sagatavošana drošam darba procesam. Skolēnam datorā ieteicams izveidot atsevišķu lietotāja kontu, kas palīdzēs ierobežot iespēju piekļūt vecumam neatbilstošai informācijai. Tas ir īpaši svarīgi, ja datoru izmanto arī vecāki un tam nav uzstādīti vecuma ierobežojumi. Kā izveidot lietotāja kontu datoram ar ''Windows'' operētājsistēmu, var uzzināt šeit. ''Apple ierīču'' īpašnieki par ''Apple ID'' izveidi bērnam vairāk var uzzināt šeit.
  2. Otrais solis ir režīma “Droša meklēšana” aktivizēšana meklētājprogrammas, piemēram, ''Google'', iestatījumos. Tas palīdzēs izfiltrēt attēlu, videoklipu un tīmekļa vietņu meklēšanas rezultātus no bērna vecumam neatbilstošas informācijas. Lai arī šis rīks nav 100% precīzs, tas efektīvi cīnīsies ar pornogrāfiju meklēšanas rezultātos.  Plašāka informācija par ''Google'' iestatījumiem pieejama šeit.
  3. Trešais solis ir ''YouTube'' “Ierobežotā režīma” ieslēgšana, kas ierobežos iespēju, ka bērns saskarsies ar vardarbīga satura video. Informācija, kā to paveikt, ir pieejama šeit.
  4. Ceturtais solis ir nevēlamu reklāmu noņemšana. Vecumam neatbilstošas un nevēlamas reklāmas tiek rādītas, lietojot internetu un ''Google'' pakalpojumus, piemēram, ''YouTube'', ''Chrome'' u.tml. Informācija, par to, kā bloķēt nevēlamas reklāmas, pieejama šeit.
  5. Piektais solis ir “ekrāna laika” izvērtēšana, lai tas būtu atbilstošs bērna vecumam un briedumam, lai tas būtu atbilstošs bērna veselībai un labsajūtai un lai tiešsaistē pavadītais laiks netraucētu gulēt, mācīties, sportot, uzņemt pilnvērtīgas maltītes.

Tāpat Drossinternets.lv eksperti uzsver, ka no riskiem internetā bērns vislabāk varēs izvairīties, ja viņš būs zinošs un piesardzīgs. Ir svarīgi pārrunāt ar savu bērnu drošu uzvedību internetā un atgādināt par situācijām, kurās bērnam noteikti ir jāvēršas pie vecākiem pēc padoma vai palīdzības.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti