Rīta Panorāma

Notiek pēdējie Mēness misijas “Artemis 1” sagatavošanas darbi

Rīta Panorāma

Laika ziņas

Mātes Piena bankas darbības pirmie mēneši

Piena bankai ziedoto pienu šobrīd saņem Bērnu slimnīcas pacienti, nākotnē sadarbosies ar citām slimnīcām

Ar ziedotāju atbalstu un Bērnu slimnīcas ieguldījumu kopš šī gada 24. marta arī Latvijā ir pirmā Mātes piena banka. Vēlmi kļūt par piena bankas donorēm izteikušas ap 100 māmiņas. Šobrīd aktīvi strādā ar sešām donorēm un pirmie pieci bērni ir saņēmuši donores ziedoto pienu. Piena banka aicina mammas ziedot pienu, kas ļoti nepieciešams priekšlaicīgi dzimušajiem bērniem.

Mātes piena bankas neonatoloģe Elza Salputra bankas sākuma darbību raksturoja kā "ieskriešanos", bet tagad jau mazie pacienti saņem pienu. Nepieciešami aptuveni divi mēneši, līdz priekšlaikus dzimis bērniņš saņemtu ziedoto pienu. Tas saistīts gan ar donores izvērtēšanu, ziedotā piena mikrobioloģiskajām pārbaudēm, kā arī pacienta māmiņas piekrišanu.  

Salputra skaidroja, ka piena bankā ir ap 30 litriem piena, no kuriem 20 litri ir no vienas mammas un pārējie savācas no pārējām piecām. "Tā kā ar šīs mammas pienu mēs barosim daudzus, daudzus bērniņus. Tas ļoti atkarīgs no mammas kapacitātes, laktācijas un viņas iesaistes – cik rūpīgi, cik centīgi viņa to dara."

Ziedoto pienu šobrīd saņem Bērnu slimnīcas pacienti, bet nākotnē sadarbība iecerēta arī ar citām medicīnas iestādēm.

Dažas atziņas no vienas Mātes piena bankas donores: "Esmu ne tikai mamma, bet arī bērnu ārste. Ikdienā redzu šo cīņu par priekšlaikus dzimuša bērna dzīvību. Līdzpārdzīvoju, ja priekšlaikus dzimis bērniņš nevar saņemt mātes pienu, kas būtiski samazina komplikāciju un invaliditātes risku. Šī ir iespēja, kā mēs kā sabiedrība beidzot varam tiešā veidā parādīt, ka mums rūp šie bērniņi.

Pienu cenšos ziedot katru dienu, tādēļ manā ikdienā ir atvēlēta šī zelta pusstunda – lai to varētu veikt katru dienu man ērtā laikā. Iepriekš varbūt šis īsais laiks tika atvēlēts lietām, ko pat neatceros, bet tagad tas iegūst pavisam citu vērtību, ko atcerēšos visu dzīvi.  Būt par piena donori ir unikāls laiks sievietes dzīvē, jo, tāpat kā bēbītis izaug, arī šī iespēja paskrien ļoti ātri."

Salputra aicina māmiņas pieteikties par piena donorēm, "pat ja sākotnēji tiek saņemts atraidījums, kā tas ar lielāko varbūtību būs. Tas nekas, jo donores mainās un mēs noteikti uzrunāsim atkārtoti – mums visa informācija paliek, ka šis cilvēks ir gribējis palīdzēt. Bet, pirms pieteikties, jāmēģina saprast – vai man tiešām ir daudz (piena), vai ir vismaz lieki 60 ml katru dienu un vai es esmu gatava katru dienu vienu piena pudelīti atdot citiem, jo mēs ļoti, ļoti gaidīsim šo regularitāti."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti