Ģimenes studija

Latviešu animācijas filmas uzrunā mazo skatītāju sirdis un prātus arī ārpus Latvijas

Ģimenes studija

Griķu ģimenē skolas laika vēstures uzdevums pārtapis par dzimtas pētījumu

Ciltskoku veidošana - ģimenes un arī valsts vēstures izzināšana

Piederība dzimtai un vietai ir svarīga. Pieci soļi ciltskoka veidošanā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Ģimenes leģendas turpina dzīvot tik ilgi, kamēr ģimenē kāds tās turpina stāstīt. Ciltskoku pētniekiem svarīgi apzināt radiniekus un viņu līdzgaitniekus, lai uzklausītu atmiņu stāstus, tad meklētu informāciju arhīvu materiālos. Savas dzimtas pētniecība dod piederības sajūtu ne tikai dzimtai, bet arī savai valstij.

Valsts simtgades mēnesī Latvijas Radio īpašā raidījumu ciklā "Ģimenes studijā" stāstīs par ģimenēm, kas meklē savas saknes, izzina savas ģimenes vēsturi un līdz ar to arī valsts vēsturi. Ciltskoku veidošanā iesaistās visdažādāko paaudžu pārstāvji gan šeit, Latvijā, gan citur pasaulē.

Dzimtas pētot divu veidu cilvēki – tie, kuri apzinās dzimtas stiprumu, un tie, kuri mēģina saprast, no kurienes viņi nāk. Cilvēki vēlas saprast, kas ir viņu saknes.

Egils Turss, www.ciltskoki.lv veidotājs, min, ka dzimtas pētīšana ir modē, bet ir šobrīd arī lielāka iespēja un plaša pieeja materiāliem, kas pētniecību ne tikai atvieglo, bet arī ieinteresē pētniekus. “Es zinu, kas esmu es, jo zinu, kas ir mani senči. Ja to nezina – tad esi tikai Eiropas iedzīvotājs.”

Neatņemama identitātes sastāvdaļa ir dzimtu vēstures pētīšana, bet vēsturnieks Agris Dzenis uzsver, ka arī vietu vēstures pētīšana nav mazāk svarīga. Tas ir svarīgi cilvēkiem, kuri ieguvuši kādu jaunu īpašumu. Piederība dzimtai un piederība vietai ir svarīga.

Nepieciešamas pamatzināšanas, lai saprastu, ar ko sākt izpēti. Svarīgi, izpēti sākot, atrast uzticamus avotus – dokumentus, kapakmeņus un citus, jo atmiņas ne vienmēr ir drošs avots.

Parasti pētniecībā latvieši var tikt līdz 19. gadsimta sākumam, kad notika uzvārdu došana. Dvēseļu revīzijās, kur parādās māju saimnieki, var meklēt diezgan ticamu informāciju, jo līdz dzimtbūšanas atcelšanai zemniekam pašam nebija iespējas pamest savu dzīves vietu, ja vien kungs viņu nepārdeva vai neieprecējās citur.

Pētniekiem jāzina, ka sava specifika ir katrai draudzei - metriku grāmatas nav saglabājušās vienlīdz labi un pilnīgi. Katrai būs savi trūkumi. Valodas tādā līmenī, lai varētu izlasīt grāmatu ierakstus, jāpārvalda katram pētniekam – vai vācu, vai krievu valodā, arī poļu. Vēl katram rokrakstam ir individuāla specifika.

Kopš pagājušā gada Latvijas Valsts arhīva apmeklētājiem iespējams fotografēt materiālus. Vēstures arhīvā ir iespējams meklēt pagastu materiālus, pētnieki to iesaka kā labu informācijas avotu.

Pieci soļi ciltskoka veidošanā:

  1. Ciltskoka pētīšanu iesaka sākt, apzinot dzīvos radiniekus un savu senču līdzgaitniekus, viņi var dot ļoti daudz informācijas.
  2. Tāpat – izpētīt tos materiālus, kas rokas stiepiena attālumā - vecās fotogrāfijas, sarakstes un citus mājās atrodamus materiālus.
  3. Izpētīt izziņas no dzimtsarakstu arhīva – no 1914.gada līdz mūsu dienām. Baznīcu grāmatas internetā aptver laiku līdz 1909.gadam, no 1909. līdz 1914.gadam nav visas vēl apkopotas, bet būs. Ja kādas baznīcas grāmatu neatrod internetā, vajag sazināties ar draudzi, jo iespējams, ka grāmatas vēl glabājas baznīcā.
  4. www.lvva-raduraksti.lv– digitalizētās baznīcu grāmatas. Vispirms ieteikums pārbaudīt www.ciltskoki.lv, kur ir digitalizēti uzvārdi, tā būs vieglāk strādāt ar baznīcu grāmatu digitālajiem materiāliem.
  5. www.familysearch.org. pieder mormoņu baznīcai, viņi jau no seniem laikiem apkopojuši dokumentus. Tur arī pieejamas Marburgā (Vācijā) esošās latviešu baznīcas grāmatas.
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti