Ģimenes studija

Mūsdienīga vecvecāku palīdzība mazbērnu audzināšanā

Ģimenes studija

Tēvu un dēlu kopā būšanu gan ikdienā, gan svētkos. Ciemojamies Indrēvicu ģimenē

Mūsdienu tēta lomas un pienākumi ģimenē jeb kāds ir pietiekami labs tētis

Pētnieks: Mūsdienu sabiedrībā būt par māti ir pienākums, būt par tēvu - izvēle

Svētdien Tēva diena, kad Rīgā notiks svētku gājiens, aicinot pievērst sabiedrības uzmanību tēva lomai ģimenē. Pētnieki uzsver, ka mums joprojām valda vēsturiski mantoti uzskati par tēva dalību bērnu audzināšanā, dodot viņam vairāk brīvdienu tēta un izklaidētāja lomu, izskan raidījumā “Ģimenes studija”.

Latvijas vecāku organizācijas «Mammamuntetiem.lv» vadītāja Inga Akmentiņa-Smildziņa aicina uz Tēva dienas gājienu, kas jau kļuvis par tradīciju, pulcējot aizvien vairāk dalībnieku un  akcentējot tēva lomu bērna audzināšanā. Tēvu diena ir pasākums ne tikai tēviem, bet visai ģimenei - arī mammām un vecvecākiem.

Laiks ir gājis uz priekšu, un tēta vieta ģimenē ir nostabilizējusies, pauž biedrības “Tēvi” nodarbību vadītājs, organizators un divu bērnu tētis Lauris Bokišs.

Pētnieks Andris Saulītis uzsver, ka mūsdienu sabiedrībā būt par māti ir pienākums, būt par tēvu - izvēle.

Pie mums lielākoties bērnu kopšanas atvaļinājumu izņem sievietes, un tas ir vēsturiski sabiedrībā pieņemts rīcības modelis. Piemēram, Zviedrijā ir nodalīts bērnu kopšanas atvaļinājums mātei un tēvam, ja tēvs šo atvaļinājumu neizmanto, tad zaudē.

Mūsu sabiedrībā tēvam ir izklaidētāja pienākumi. Situācija neatšķiras ģimenēs, kur dzīvo vecāki kopā un kur šķirti. Audzināšana saistīta caur mātes dimensiju, mātes loma ir ļoti stingra, skaidro pētnieks.

Ģimenē attiecībā uz tēvu pamatprasība ir pēc ģimenes apgādnieka un brīvdienu tēta. Iznāk, ka tēvs piedalās tikai pozitīvajos bērna dzīves pasākumos, bet māte ir klātesoša visur – arī slimībās, mācību grūtībās un citās grūtās situācijās, pauž Saulītis. Pilnvērtīga ikdienas audzināšana var notikt tad, ja tēvs ir klātesošs.

Ikviens tēvs vēlas pavadīt laiku kopā ar saviem bērniem, jautājums vai viņi to prot, vai ir iemācīti. Ja tēvs nav pavadījis laiku kopā ar bērnu, tad viņa bērns neprot pavadīt laiku kopā ar savu bērnu. Brīvdienu atpūtas laiks ir vieglākais, ikdienas pienākumi ir smagāki.

Sabiedrībā valda daudz stereotipu par tēva lomu ģimenē, piemēram, pastāv uzskats, ka tēvam jābūt ģimenes nodrošinātājam, tas uzliek pienākumus un lielu slodzi.  Ja māte ir darbā ilgi, tad tas sabiedrībā tiek uztverts kā kas nepieņemams, ja tēvs strādā ilgas stundas, to uztver kā normu.

Mātes un tēva lomām ģimenē vajadzētu būt ar vienādu atbildību un iesaisti, katrs dara, ko māk un var darīt labāk, kas labāk padodas, uzsver tētis Jānis Ramāns.

Izmaiņas sabiedrībā nevar notikt vienā dienā, tas ir izmaiņu process.

Bieži mātes un tēvus konfrontē, uzsver Inga Akmentiņa-Smildziņa.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt