Ģimenes studija

Līga Rozentāle ierosmi grāmatām gūst, vērojot savējo darbus un nedarbus. Dodamies ciemos

Ģimenes studija

Pētām mācību grāmatas: to valodas atbilstība mūsdienu bērnu uztverei

PTAC iepazīstina ar pētījumu par vecāku maksājumiem par bērnudārzu

Pētījums: Vecāki paraksta līgumus ar bērnudārziem, neiedziļinoties un neizprotot nosacījumus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) pētījumā analizējis bērnudārzu maksājumus un līgumu noteikumus vecākiem. Iezīmējušās arī būtiskas problēmas par atsevišķiem līguma noteikumiem, piemēram, ēdināšanas izmaksas un vietas saglabāšanas izmaksas slimošanas laikā un vasaras periodā, kad bērns dārziņu neapmeklē, kā arī par maksājumiem vienpusējas līguma laušanas gadījumā, speciālisti skaidro raidījumā “Ģimenes studija”.

Šos jautājumus sāka pētīt pērn, ir bijušas sūdzības un pretenzijas no patērētājiem. Ar pirmsskolas iestāžu pakalpojumu saskaras gandrīz ikviena ģimene Latvijā, tāpēc PTAC pētīja šo tirgu. Izpētīja 15 līgumus, kas slēgti ar vecākiem, – puse bija pašvaldību, puse privāto pirmsskolas izglītības iestāžu līgumi.

Lielākā problēma ir pirmslīguma informācijas sniegšana vecākiem, vai vecāki līgumu izprot, jo ir daudzi gadījumi, kad līguma noteikumi nav saprotami, ir pārāk plaši interpretējami,

pauž Patērētāju tiesību aizsardzības centra Patērētāju atbalsta, sabiedrības informēšanas un komunikāciju daļas vadītāja Sanita Gertmane.

“Mums neradās pārliecība, ka vecāki pirms līguma parakstīšanas tiek iepazīstināti ar iekšējās kārtības noteikumiem.”

Rīgas 213. pirmsskolas izglītības iestādes vadītāja Liene Jurgenberga uzsver, ka Rīgas pašvaldības līgums ir apjomīgs, piebilstot, ka, parakstot līgumu ar dārziņu, klāt nāk dažādi noteikumi, kas attiecas uz vecākiem, bērniem, iekšējās kārtības noteikumiem utt.

Privāto pirmsskolas izglītības iestāžu asociācijas vadītāja un privātā bērnudārza “Creakids” vadītāja Daina Kājiņa akcentē,  daudzas problēmas izriet no vietu trūkuma bērnudārzos Latvijā. Piepildītie dārziņi kļūst lepni, vecāki ir spiesti pieņemt to, ko piedāvā. Vietu trūkums un samaksa ir problēma. Pašvaldības līdzfinsējuma summa neietver visas izmaksas, kas saistītas ar bērna uzturēšanos dārziņā. Telpu noma ir problēma privātam dārziņam. Telpu noma privātā dārziņā var sasniegt pat 100 eiro par bērnu mēnesī. “Ja bērns dārziņu neapmeklē, tad jājautā – kas maksās par nomu?” vaicā Kājiņa.

Sanita Gertmane akcentē, ka reti kurā mājaslapā ir atrodams līguma paraugs, bet informācijai jābūt caurspīdīgai.

Zvērināta advokāte, Pārdaugavas privātās pirmsskolas izglītības iestādes "Saulespuķe" īpašniece Līga Šime pauž, ka vecākam jāizvēlas – piekrist līgumam vai ne. PTAC pēc pētījuma deva rekomendācijas pirmslīguma slēgšanas sarunām, bet šajā gadījumā vietu trūkums bērnudārzos piespiež vecākus ne vien tik ļoti neiedziļināties līgumā, bet arī parakstīt līgumu.

Ir līgumi, kuros ir atrunāti pat bērnu atskaitīšanas nosacījumi no dārziņa. Līgumam jābūt precīzam, lai vecāki var rēķināties ar līguma nosacījuma punktiem, arī par bērnu atskaitīšanu no dārziņa, uzsver Līga Šime.

Tiesībsargs ir paudis, ka bērna atskaitīšana no dārziņa nav bērna interesēs, bet paliek jautājums, kurš maksās par bērnam sniegto pakalpojumu un dārziņa nomu. Privātie bērnudārzi paliek ķīlnieka lomā, uzsver Kājiņa.

Norvēģijas pieredze ir piemēra vērta: vecākiem nav atšķirības – bērns mācās valsts vai privātajā dārziņā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti