Pērnavas pieturpunkti ģimenes vasaras ceļojumam uz Igauniju. Iesaka trīs bērnu mamma

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Lai piedzīvotu ceļojumu, ne vienmēr ir jādodas uz tālām zemēm.  Kaimiņzemes Igaunijas rietumu puse ir tuvs un ērti sasniedzams galamērķis ģimenēm ar bērniem, lai kopīgi pavadāmo laiku piepildītu gan ar izklaidējošām, gan ar izglītojošām aktivitātēm. Pirmā pieturvieta jūlija vidū ir Igaunijas vasaras "galvaspilsēta" Pērnava, kur vienuviet satiekas pilsēta ar dabu, pasakas ar īstenību un vēsturiskais ar laikmetīgo.

Uz Pērnavu pa takām caur Lotes zemi

Pussimt kilometru aiz Ainažiem, aiz Latvijas robežas, atrodas Igaunijas lielākā kūrortpilsēta Pērnava, kuras pakājē – baltu smilšu pludmalē – skalojas jūra, kura bērniem vairākus sēkļus uz priekšu būs līdz ceļiem.

"Ar bērniem uz Pērnavu!"
"Ar bērniem uz Pērnavu!"

Pirms pāris gadiem Pērnava atzīta par Baltijas jūras valstu ilgstpējīgāko galamērķi,

jo pilsētā vienuviet sadzīvo kā urbānais un vēsturiskais, tā dabiskais un bioloģiski daudzveidīgais, padarot šo vietu par piemērotu atpūtai vasarā, it īpaši kopā ar bērniem.

"Ar bērniem uz Pērnavu!"
"Ar bērniem uz Pērnavu!"

Vēl esot ceļā uz Pērnavu, ir iespēja apmeklēt Lotes zemi, kura vasaras sezonā šogad ir atvērta līdz 28. augustam. Taču jārēķinās ar to, ka šī piejūras meža ielokā uzbūvētā un atdzīvinātā suņu meitenes Lotes krāsainā pasaule ir lielākais tematiskais parks Baltijā. Tā izzināšanai var būs nepieciešama pat visa diena, īpaši, ja to papildina ar atsvaidzinošu peldi turpat līdzās esošajā pludmalē.

"Ar bērniem uz Pērnavu!"
"Ar bērniem uz Pērnavu!"

Putnu vērotājiem un dabas taku cienītājiem ir vērts maršrutā iekļaut Matsalu nacionālo parku, kas uzskatāms par putniem bagātīgāko pieturvietu Igaunijā. Tur atrodas Kasari paliene – Eiropā lielākā saglabājusies paliene –, iecienīta griežu, ormanīšu, ķikutu ligzdošanas vieta.

Daba pietuvinājumā

Lai iešana dabas takās būtu aizraujošāka, ir vērts iepazīt dabu un tās iemītniekus tuvāk. Šādu iespēju sniedz jaunatvērtā dabas māja ar planetāriju "Pernova". Trijos tās stāvos ir skatāma plaša Igaunijas vietējās floras un faunas kolekcija: tur var aci pret aci nostāties ar brūno lāci, izzināt savvaļas putnu ligzdu būvniecības prasmes un skatīt to olu daudzveidību, ieskatīties kustīgā zivju pasaulē, noglaudīt eža, roņa un pat mežacūkas kažociņu, ielūkoties bišu kārē, klausīties putnu un zvēru balsis un skaņas, mācīties atpazīt dzīvniekus pat no mežā atrasta kaula vai ekskrementu čupiņas, izskaitīt kaktusus vai atlaisties diendusai turpat koši zaļā ziemas dārzā tropiskās noskaņās (ja to neiztraucēs skaļās papagaiļu sarunas), izšķirstīt lielizmēra herbāriju sienas grāmatā un pētīt citas lietas. Vērtīgais ekspozīcijā ir tas, ka visi šeit redzamie eksponāti – no putniem līdz to olām – ir reālistiski savā atainojumā, krāsā un izmērā, ļaujot bērnam daudz izteiksmīgāk iegrāmatot tos savā prātā.

"Ar bērniem uz Pērnavu!"
"Ar bērniem uz Pērnavu!"

Visai ekspozīcijai ir pieejams arī audiogids ar uzdevumu lapu, taču, tiesa, pašreiz tas ārvalstu viesiem pieejams angļu valodā, tāpat arī nav iespējas lasīt eksponātu nosaukumus latviešu valodā, bet tikai igauniski, angliski, somiski un krieviski. Taču šo neērtību var pārvērst par izglītojošu aktivitāti, ja, piemēram, lasītprasmi jau labi apguvušajiem bērniem ir dots uzdevums pašiem arī iztulkot uzrakstīto ar kādu viedtālrunī pieejamu vārdnīcu.

"Ar bērniem uz Pērnavu!"
"Ar bērniem uz Pērnavu!"

Darbotiesgribošos mazos pirkstiņus, kuri tik ļoti labprāt grib aptaustīt spalvainos un vilnainos dzīvnieku eksponātus, bērni var likt lietā kinētisko smilšu stūrītī. Tur košu gaismu projekcijas ļauj smiltīs tvarstīt lidojošus taureņus, ķert bradājošus dinozaurus vai vērot ledus laikmeta iestāšanos. Izzināt sēņu pasauli vai dzīvnieku attīstības ciklus var katrs bērns pats, liekot tematiskas puzles ziemas dārza telpā. Savukārt lejasstāva "darbistabā" ir iespēja nodoties radošām izpausmēm, piemēram, krāsot mākslinieces Marijas Valjas radītos dzīvnieku portretus.  

"Pernova" dabas mājā
"Pernova" dabas mājā

Īpaši veidotajai ēkai, uz kuras jumta uzrāpies milzu zelta zirneklis, ir kupolveida jumts. Tas pārtop gan par planetāriju zvaigžņu pasaules izzināšanai (ar iespēju redzēt pat īstu NASA astronauta tērpu mugurā manekenam), gan par imersīvā jeb ienirstošā kino pieredzes vietu. Kino seansu ilgums ir aptuveni pusstunda, un tie norisinās katru dienu, reizi līdz divas stundā, ilustrējot astronomijas un dabas tēmas. Iepriekšvienojoties dokumentālās filmas ir skatāmas ne tikai igauniski, bet arī angliski. Tāpat dabas mājā notiek arī tematiskas darbnīcas, ieniršana virtuālā pasaulē ar īpašām brillēm un citas aktivitātes, piemēram, sezonāla zvaigžņu vērošana.

Par izpētes un atpūtas vietu kalpos arī dabas mājas "Pernova" pagalms. Tur ir gan dīķis ar zivīm, gan labrītu atskaņojošs gailis ar savu vistu harēmu, gan ievērības cienīga kukaiņu māja ar padomiem tās konstruēšanā un ar puķukastēm terašu vietā. Urbānā dārza augstās dobēs var apskatīt, kā resnumā plešas bietes vai kā stīgo cukurzirņi. Tālākajā pagalma nostūrī ir ugunskura vieta, kur mītiskiem troļlveidīgiem gariņiem ir iespēja uzpīt kādu bizi pinkainajos matos vai bārdā. Pagalmā pieejams arī lielizmēra dambretes lauks, šūpošanās vietas, bet uzkalniņā pirms došanās tālāk pilsētas iepazīšanā var atlaisties krāsainos spilvenos, baudot saldējumu vai lipinot uz pleca vasaras "zīmogu" – suvenīru bodītē iegādāto pelēkā vilka vai adatainā eža tetovējumu.

"Ar bērniem uz Pērnavu!"
"Ar bērniem uz Pērnavu!"

Dabas māja "Pernova" ir atvērta katru dienu: darbdienās no plkst. 10.00 līdz plkst. 18.00, bet brīvdienās – no plkst. 10.00 līdz plkst. 16.00.

Prieks koka zirgā vai strūklakā

 

"Ar bērniem uz Pērnavu!"
"Ar bērniem uz Pērnavu!"

Pēc dabas izziņas var doties pastaigā uz Pērnavas vecpilsētu. Tā valdzina ar kūrortpilsētai raksturīgo krāsainu koka arhitektūru. Vecpilsētas namu fasādēs par savdabīgu sporta veidu bērniem izvērsās kāpšana sāniski izvietotajās kāpnēs augšup un lejup. Industriāli noplukušās ēkas tur runā laikmetīgā un gaumīgā grafiti valodā, kurā portretēta jūras tematika un postmodernas versijas klasiskiem mākslas darbiem. Līdzpaņemta piknika vietai iespējams nolūkot kādu no daudzajiem pilsētas parkiem vai skvēriem, kurā pat soliņi ir viļņveidīgi.

Vienā no tādiem skvēriem gājēju ielas galā bērnu sajūsmu izpelnījās divi koka karuseļi, atgādinot kādu senlaicīga gadatirgus laukuma atrakciju. Lai arī žirafe, mamuts un polārlācis bija seglojami bez maksas, nācās izstāvēt savu dzīvo rindu, lai apriņķotu pāris lokus. Gājēju iela ir pilna ar maltīšu vietām dažādām gaumēm, lai arī tukša terases galdiņa atrašana atvaļinājumu sezonā var būt izaicinājums pat darbdienas pievakarē.

Tiem, kuri papildus dabas izziņai labprāt ielūkojas arī mūslaiku mākslā, ir iespēja doties uz Jaunās mākslas muzeju Pērnavas viducī. Tur pašreiz katru dienu līdz 28. augustam skatāma sirreālistu iedvesmota izstāde "Vīrietis un sieviete", kas veltīta cilvēka ķermeņa atainojumam mākslā un kurā sava siena ir atvēlēta arī bērnu vēstījumiem Ukrainas kara tematikā. Mākslas muzejs ir atvērts katru dienu no plkst. 11.00 līdz plkst. 18.00.

Turpat blakus, pie ieejas Jaunās mākslas muzeja ēkā, bērni savu prieka devu var gūt, iejūtoties tvaika lokomotīves vadītāja lomā, iekāpjot gan pašā lokomotīvē, gan vienā no tās vagoniem, lai izpētītu no iekšpuses darbības principus. Ja interesē dzelzceļa tēma, var doties arī uz daudz plašāku piedzīvojumu – uz Igaunijas Dzelzceļa muzeju, kas atrodas kādreizējā kūdras pārstrādes teritorijā Pērnavas apkaimē ārpus pilsētas. Esot pie Jaunās mākslas muzeja ēkas, bērniem par izaicinājumu var kļūt uzdevums atrast koku, zem kura atklājas plaša paslēptuve un kas aug netālu no strūklakas.

Vakara izskaņā var doties uz bērniem draudzīgo Pērnavas pilsētas pludmali veldzējošai bradāšanai vai peldei. Turpat bērni var izbaudīt nošļūcienu pa slidkalniņu, kurš slejas starp sēkļiem ūdenī, vai vakarpusē – baskāju izklaides krāsainās strūklakās. Pērnavas pludmalē izbūvēta arī 600 metrus gara gaisa pastaigu laipa, kas, neizejot no pilsētas, ļauj izstaigāt piekrastes pļavu augstāk par zemi. Jūlija beigās taka izrādījās apmeklētājiem uz laiku slēgta rekonstrukcijas darbu dēļ, bet citā laikā ērti tā ir ērti izmantojama arī ar bērnu ratiem vai ratiņkrēslā. Ziedi Pērnavā ir ne tikai herbārijā vai pļavā: pilsētas sabiedriskā transporta pieturas un autobusi ir apgleznoti ar liepziediem, kuri jūlijā vēl saldi smaržo no ielu alejām.

Plaukstas lieluma tauriņu pārvērtības

 

"Ar bērniem uz Pērnavu!"
"Ar bērniem uz Pērnavu!"

Ja ir iecere doties tālāk par Pērnavu, tad aiz pilsētas vārtiem aptuveni divdesmit kilometrus ziemeļu virzienā pa ceļam uz Hāpsalu ir iespēja nogriezties no šosejas, lai piestātu vienīgajā tauriņu mājā Igaunijā jeb "Liblikamaja".

Apmeklētājus sagaida vienas ģimenes izlolota izziņas vieta: nepilnas divdesmit sugas dažādu eksotisku tauriņu, kura attīstības ciklu var vērot no maza kāpura uz auga lapām, tālāk jau iekūņošanos kokonā un pēcāk tropiski mitrajā tauriņu zālē. Tur var uzasināt vērību, cenšoties, pirmkārt, neuzkāpt kādam no tauriņiem, kuri vērojami pat uz grīdas un mēdz piesēst arī apmeklētājiem uz pleca vai galvas, bet, otrkārt, cenšoties saskaitīt pēc iespējas vairāk tauriņu sugu. Koši, acaini, maskētiesprasmīgi, plaukstas lieluma vai sprīža platuma tauriņi apdzīvo ekspozīcijas telpu gan vasarā, gan aukstākos gadalaikos (tad arī vizīte ir iespējama, tikai tā iepriekš jāpiesaka), barojoties no sulīgiem citrusaugiem, košiem arbūziem, ziedputekšņu toverīšiem un medusūdens trauciņiem. Turpat ir arī tropu augi, piemēram, banānkoks, orhidejas, hibiski, uz kuriem tauriņi dēj savas olas.

Pārējās divās mājas telpās mīt koši papagaiļi, no kuriem ziemeļnieciski pelēkais ar laškrāsas astes spalvām mēdz arī runāt, tiesa, igauniski, pinkaina jūrascūciņa, kautrīgs sarkanausu bruņurupucis savā peldbaseinā, majestātisks balts trusis ar jūraszilām acīm, savrupa šinšilla un daži citi sīkāki grauzēji.

Tauriņu māja, kuras pagalmā ir arī bērnu rotaļu laukums un kur vasaras sezonā darbojas kafejnīca, ir atvērta visu cauru gadu, izņemot pirmdienas. Līdz septembrim tā apmeklētājus gaida no plkst. 11.00 līdz plkst. 18.00.

Zaļais padoms!

Pirms dodies ceļā, izzini pēc iespējas vairāk laika pavadīšanas iespēju konkrētajā galamērķī un pa ceļam uz to! Izvēlies pieturvietu punktus, izpēti to atrašanos kartē un saplāno dienas plānu, vēl esot mājās! Tas ietaupīs kopīgi pavadāmo laiku un ļaus mērot mazāku attālumu kilometros, atvēlot vairāk laika izziņas un atpūtas aktivitātēs vienuviet!

Noderīgas vietnes:

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti