Ģimenes studija

Mediķi ceļ trauksmi par bērnu sirds veselības problēmu pieaugumu

Ģimenes studija

Pārcelties dzīvot laukos un rast balansu starp daudzām nodarbēm. Aldersonu ģimene Rankā

Tuvojas "Zinātnieku nakts 2022": Diskutējam par zinātnes centru nozīmi izglītībā

Pedagogs: Interesi par zinātni bērns var gūt jau pirmsskolas vecumā; Latvijā trūkst zinātnes centru

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Interesi par zinātni var radīt jau no mazotnes – ieinteresējot, ļaujot izzināt, bet neko neuzspiežot, Latvijas Radio raidījumā "Ģimenes studija" skaidroja speciālisti. Latvijā ir vairāki zinātnes centri un skolas, kur darbojas bērni, bet to nav pietiekami. Piektdien, 30. septembrī, norisināsies "Zinātnieku nakts 2022" pasākums, kas ik gadu notiek visā Eiropā, lai popularizētu zinātni un zinātnes sasniegumus.

"Zinātnieku nakts 2022" pasākumā plašākai sabiedrībai tiks atvērtas augstskolas un zinātniskie institūti, lai ikviens interesents var tikties ar pētniekiem, doties ekskursijās, skatīties šovus, piedalīties eksperimentos un diskusijās.

RTU attīstības prorektors Artūrs Zeps  skaidroja, ka "Zinātnieku nakts 2022" auditorija ir ģimenes ar bērniem. Tā ir iespēja iepazīties ar dažādiem procesiem un praktiski pamēģināt izzināt procesus un norises.

Šovs uzrunā piecgadniekus un vecākus bērnus. Bieži iedvesmu ierauga jau pirmsskolas vecumā, Zinātnieku nakts ir vērtīgs rīks tam, pauda zinātnes skolas "Laboratorium" dibinātājs Mārtiņš Gulbis.

"Bērni ir dažādi, un ceļš uz interesēm ir dažāds, tikšanās pasākumos, arī tikšanās ar interesantiem cilvēkiem bērnam var būt "klikšķis" interesei par kādu tēmu."

RTU ir Bērnu un jauniešu universitāte, kur nodrošina interešu aktivitātes skolēniem, lai jaunieši saprastu zinātni. Ogrē, Ādažos, Babītē ir centri ārpus Rīgas. Visā Latvijā tagad veidojas zinātnes centri, piedāvājums ir liels, bet nepietiekams.

Efektivitāte būtu, ja sinhronizētu zinātņu centru darbību,

uzsvēra Zeps.

"Ģimenes studija"

"Ģimenes studija"

Izgaismo pieredzi un viedokļus par aktuālām ģimenes attiecību, veselības un izglītības tēmām.

Klausies podkāstā sev ērtā laikā un šādās lietotnēs - Spotify, Apple, Google . Jauna epizode katru darba dienu. Epizodes garums 50 minūtes.

"Zinātnes skolas "Laboratorium" veidošanā viens no atslēgas punktiem ir skolotājs. 2007. gadā es nolēmu, ka vēlos savu dzīvi veltīt izglītībai, tad kļuvu par skolotāju, redzēju, ka pietrūkst praktiskās jomas, nepieciešams cilvēks, kas jauniešiem parāda procesus. Izaicinājumi "Laboratorium" ir cilvēkresursi un finansējums," skaidroja Gulbis.

Zinātnes centra "Vizium" pārstāve  Dace Bergmane pauda, ka centra mērķis ir ļaut apmeklētājiem izglītoties ar eksponātiem, lai process būtu interesants.

Tartu zinātnes centra "AHHA" pārstāvis Valters Vīksna uzsvēra, ka atrast, kur ir galvenais starp izklaidi un zināšanu mācīšanos, ir grūti. Centrā ir dažādas programmas, kuras piedāvā individuāliem apmeklējumiem un skolām (Igaunijas skolām). Nepieciešams radīt bērniem interesi par zinātni, "AHHA" centrs vairāk domāts skolām. Centrā ir arī programmas pavisam mazajiem, kuri vēl iet bērnudārzā. Visas programmas centrā veido sadarbībā ar Igaunijas Izglītības ministriju.

Mācību procesā ne tikai jāatver prāts, bet arī emocijas, to var izdarīt caur spēli.

Plāno Rīgā veidot zinātkāres centru "Futurimo Rīga", kur uzsvars uz nākotnes pilsētām, tas būs papildinājums pārējiem zinātnes centriem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti