Aktuāli

Saeimas deputāts Mārtiņš Šics par neuzticības izteikšanu Andai Čakšai

Aktuāli

"Altum" valdes locekle par atbalsta programmu mājokļa iegādei ģimenēm ar bērniem

Pēc sūdzībām par pārkāpumiem Ozolnieku bērnudārzā māti sāk vajāt atbildīgie dienesti

Pēc sūdzībām par pārkāpumiem Ozolnieku bērnudārzā māti sāk vajāt atbildīgie dienesti

Ozolnieku bērnudārzā „Bitīte” bērnu tiesību aizsardzības inspektori konstatējuši nepieļaujamas bērnu disciplinēšanas metodes un pēc pārbaudes beigām uzdevuši bērnudārza vadībai novērot kādu konkrētu audzinātāju. Par notiekošo novada bērnudārzā pirms vairākiem mēnešiem trauksmi portālā sūdzības.lv cēla kāda audzēkņa māte. Savā sūdzībā sieviete pauda bažas arī par iespējamu vardarbību pret viņas bērnu, tomēr šo gadījumu bērnu tiesību aizstāvji pagaidām komentēt atturas. Zināms, ka pēc šīm sūdzībām  māte saskārusies ar draudiem un pretdarbību no Ozolnieku atbildīgajiem dienestiem. Tas bijis iemesls, lai mainītu ne vien bērna pirmskolas izglītības iestādi, bet arī dzīvesvietu.

„Vai bērniem liek stāvēt pie staba un tualetē?” Šādu un daudzus citus līdzīgus jautājumus anonīmā sūdzībā portālā sūdzības.lv pirms vairākiem mēnešiem publicēja kāda māte, kuras bērns mācījās Ozolnieku pirmsskolā „Bitīte”. Sākot skaidrot lietas apstākļus, Ozolnieku pašvaldība brīnījās par Latvijas Radio interesi un norādīja uz sūdzības anonīmo saturu. Tomēr domes Sociālo jautājumu komitejas priekšsēde Rasma Skruļa telefoniski gan atzina – māte pašvaldībai ir zināma, ir izstrādāts rīcības plāns, un baumas nav anonīmas:

''Mums tas rīcības plāns tur ir. Tikties ar vecākiem un vēl kaut ko, un tur tā māte arī iet, tā māte… saprotiet, es nebiju klāt un neeju.''

''Bitītē'' pārkāpumi bijuši jau agrāk

Pārbaudi sāka Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija. Atbildīgā departamenta direktora pienākumu izpildītāja Baiba Skrabāne stāsta, ka vizītes laikā konstatēti būtiski trūkumi, un bērnudārzam izvirzīti vairāki uzdevumi. Tā kā līdzīgi pārkāpumi bija konstatēti jau pirms diviem gadiem, kādu laiku „Bitīte” būšot inspektoru redzeslokā. Toreiz saskatīja atšķirīgu attieksmi pret bērniem, pedagogiem vairāk uzmanības veltot kāda darbinieka atvasei. Par šīs pārbaudes rezultātiem stāsta Baiba Skrabāne:

''Sarunās, tai skaitā ar bērniem, mēs saņēmām informāciju, ka

disciplinēšanas nolūkos bērniem tiek liegta iespēja doties laukā kopā ar citiem bērniem situācijā, ja viņi ir izdarījuši kādu pārkāpumu vai neklausījuši, vai nav pabeiguši uzdevumu līdz galam.

Konkrēti šāda rīcība inspekcijas ieskatā nav pieļaujama un viennozīmīgi ir vērtējama kā bērnu interesēm neatbilstoša rīcība.''

Administratīvo lietvedību neuzsāka. Tomēr kādas audzinātājas uzvedību bērnudārza vadībai likts pastiprināti novērot. Skrabāne pagaidām atturas sniegt komentārus par to, kas īsti noticis ar sūdzības autores bērnu. Ieraksta veidošanas laikā bērna māte pati uzmeklē Radio un stāsta, ka pēc strīda ar bērnudārzu Ozolnieku atbildīgie dienesti sākuši viņu vajāt. Tā vietā, lai risinātu problēmas bērnudārzā, esot radušies jautājumi par iespējamu vardarbību ģimenē.

Konflikta dēļ jāmaina dzīvesvieta

Mātes vārdu pēc sievietes lūguma neminēšu, arī balss mainīta. Pēc viņas vārdiem, viss sācies, jo bijuši konflikti ar vienu no darbiniecēm. Aizdomas, ka audzinātāja bērnus soda, liekot viņiem stāvēt garderobē, pie staba vai tualetē.

''Sākotnēji tā kā audzinātāja to noliedza, bet tad netiešā veidā no cita bērna mammas es uzzināju, ka tā ir patiesība, jo tikko es biju bērnu aizvedusi uz dārziņu, tad audzinātāja izveda manu bērnu no grupas ārā, nostrostēja un lika viņam sēdēt garderobē. Tad, kad cita bērna mamma bija to pateikusi, tad audzinātāja tā kā atzinās, bet teica, ka es pārāk emocionāli to uztverot, ka nekas traks jau neesot noticis. Vispirms es griezos pie bērnudārza vadītājas. Teicu, ka gribu to lietu izrunāt, kas notiek bērnudārzā,'' stāsta māte, kas vērsusies arī pie pirmskolas psihologa, kurš notiekošo neesot pamanījis.

Bērns kļuvis arvien tramīgāks. Vēlāk noskaidrots, ka direktore kopā ar citiem darbiniekiem ar zēnu veicot pārrunas. Līdz vienā dienā saņemts zvans, ka puika kļuvis agresīvs:

''Viņa ļoti paceltā tonī, ar plašiem visādiem žestiem atdarināja, attēloja, ko tas mans bērns ir darījis. Vienu vārdu sakot, izmēdīja to manu piecgadīgo bērnu, kā tas viss notika.''

Vēlāk māte speciāli deklarējusies citā pašvaldībā un mainījusi pirmsskolu. Tomēr ar to viss nebūt nebeidzies. Jaunās pašvaldības, kuru māte ierakstā nosaukt nevēlas, sociālie darbinieki un bāriņtiesa arī vērsusies pie sievietes, aicinot bērnam veikt psiholoģisko izpēti un dzīvesvietas apsekošanu Ozolnieku uzdevumā. Kā norāda šīs pašvaldības domē, par māti sociālie darbinieki interesējoties tāpēc, ka Ozolniekos viņa jau bijusi dienestu redzeslokā, un tas esot pašvaldības pienākums - turpināt darbu ar ģimeni neatkarīgi no dzīvesvietas.

''Jums ir jāiet pie psihologa, jāpierāda, ka neesat vardarbīgā māte. Es viņiem teicu, kā es varu pierādīt to, kas nav noticies, jo tā nenotiek? Viņiem radušās šaubas, ka ir slikti. Sanāk tā, ka šobrīd saskaros ar to vajāšanu no sociālā dienesta un bāriņtiesas, jā,'' secina māte.

Problēma samilst un vēršas plašumā

Sieviete tagad vērsusies arī pēc juridiskās palīdzības, jo esot saņēmusi draudus par bērna iespējamu izņemšanu no ģimenes un ievietošanu krīzes centrā uz vienu mēnesi. Pagājušajā nedēļā, atklādama savu identitāti, sieviete vērsās Bērnu tiesību aizsardzības inspekcijā, kas iesniegumos minēto vēl pārbauda un tāpēc publiski nekomentē. Ozolnieku domē Latvijas Radio informē, ka iespējama vien rakstveida komunikācija un aicina jautājumus sūtīt e-pastā. Saņemam atbildes, ka intervijas tēma skar ierobežotas pieejamības informāciju. Turklāt

domes priekšsēdētājs Dainis Liepiņš interviju klātienē atsaka un pārmet, ka inspekcija neesot konstatējusi pārkāpumus, kādus savā sūdzībā norādīja konkrētā māte.

''Jūs melojat tāpēc, ka Jūs melojat. Tāpēc, ka tā visa klasificētā informācija, un Jūs šobrīd melojat. Jūs arī ļoti labi zināt, ka arī mēs šādu informāciju Jums nevaram sniegt tāpēc, ka tā ir klasificēta. Tāpēc es vēlreiz Jums saku, kamēr Jūs neatvainosieties visiem tiem… tai audzinātājai, kas aizgāja no darba dēļ Jums. Kamēr Jūs neatvainosieties bērnudārza vadītājai, kura šobrīd jau mēnesi ir atvaļinājumā dēļ tā, ka viņa nevar pārdzīvot to stresu, ko Jūs radījāt ar meliem,'' tā Liepiņš.

Vēl pārvaicā, vai inspekcija devusi Radio kādu bērnu sensitīvos datus. Ozolnieku sociālajā dienestā komentārus atkal atsaka, jo nedrīkstot runāt bez sabiedrisko attiecību speciālistu atļaujas:

''Saprotiet arī mūs, mēs arī nevaram. Tāda ir mums kārtība un… Mēs nedrīkstam, jā, sniegt nekādas intervijas.''

Līdz ar to nedz no dienesta, nedz pašvaldības atbildēm netop skaidrs, kad radušās aizdomas par vardarbību no mātes puses. Māte pieļauj, ka šeit iesaistīta bērnudārza direktore. Pēc mātes liecībām, tieši viņa ar iesniegumu par iespējamu vardarbību ģimenē vērsusies pie sociālajiem darbiniekiem. Latvijas Radio piebraucot pie bērnudārza, audzēkņi tuvāko pāris minūšu laikā tiek ievesti iekštelpās un pie logiem nemana arī nevienu darbinieku.  Atšķirībā no pagājušās reizes vārti ir aizslēgti.

Ar bērnudārza vadību neizdodas sazināties arī pa telefonu. Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija komentēt, vai mātes teiktajā un iesniegumos saskatāmi kādi pārkāpumi, sola vēlāk.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vecāki un bērni
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti