Pēc šķiršanās tēvi metas cīņā par bērniem. Somijas pieredze

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Pēc šķiršanās vecākiem bieži ir sarežģīti saglabāt labas attiecības, īpaši smagi tas skar bērnu audzināšanu. Bieži tēvi spiesti tiesāties par vēlmi piedalīties bērna audzināšanā. Tādas problēmas pastāv daudzviet pasaulē. Somijā tēvu atbalsta organizācijai ir 20 gadu darba pieredze un izveidota īpaša kustība “Izdzīvo pēc šķiršanās!”.  

 

 

Šajā nedēļā Rīgā notika nodibinājuma “Tēvi” rīkotajā konference, tajā tika prezentēti pētījums par šķirtajiem tēviem, tiesas procesiem par tiesībām piedalīties bērnu audzināšanā un tiesu lēmumiem, kuri visbiežāk tikai daļēji tēvam ļauj tajā piedalīties.

Konferencē ar pieredzi dalījās viesis no Somijas Anti Alens, kurš pārstāv tēvu atbalsta organizāciju “Miessakit” Somijā.

Somijā 70% no šķiršanās procesiem uzsāk sievietes. Lai gan šķiršanās iemesli ģimenē ir bijuši pamanāmi, šķiršanās tomēr ir bijusi pārsteigums vīriešiem.

Parasti, ja vīrietim jautā par attiecībām ģimenē, viņš uzskata, ka viss ir kārtībā. Vīrieši nevēlas šķir laulību, ir izteikta vēlme saglabāt attiecības un izteiktas skumjas, nespēja tikt ārā no šīs situācijas pēc šķiršanās.

Izplatītākie veidi, kā aizmirsties par esošo situāciju – dzeršana, jaunas attiecības, fanātiska nodošanās darbam vai sportam, izteikta tendence ir bijušās sievas aizvainošana, traucēšana.

Viena no reakcijām pēc laulības šķiršanas – mesties cīņā par bērnu aprūpes tiesībām. Tas veido destruktīvu rīcību.

Tēvu atbalsta organizācija “Miessakit" atbalsta runāšanu un palīdzības meklēšanu situācijas glābšanai.

Somijā tēvi daudz iesaistās bērnu audzināšanā. Ir dažādas kampaņas, lai tēviem ir laiks būt mājās, kopā ar bērniem. Klātesošs vīrietis ir ideāls. Diemžēl šķiršanās procesā situācija mainās.

Šobrīd kopējā situācija uzlabojas. Tēvi vēlas daļu no bērnu aprūpes tiesībām. Ja no sociāliem dienestiem iet tiesāties uz tiesu, bieži tēvi no tiesas nāk ārā kā uzvarētāji, tas nozīmē, ka nav daudz iemeslu sliktām attiecībām starp bijušajiem laulātajiem un vīriešu attieksme audzināšanas jautājumos uzlabojas.

Pētījumi rāda, ka bērni, kuri puslaiku dzīvo pie mammas, puslaiku pie tēva, dzīvo tikpat labi kā ģimenēs, kuras nav šķirtas. Tas gan nenozīmē, ka tas ir automātiski labs risinājums.

Likumā tiek ierakstīts, ka 50:50 gadījumos dzīvošana bērnam pie vecākiem ir laba, bet tas Somijā netiks ieviests kā obligāts pasākums. Doma ir norādīt, ka šāda sadarbība bērnu audzināšanā var būt veiksmīga, bet tiek atstāta vieta citiem sadarbības un audzināšanas veidiem. Šādam variantam ir daudz citu blakus problēmu – piemēram, vecāki dzīvo dažādās pilsētās, rodas problēmas ar bērna skolu, bērna reģistrēto dzīves vietu un tāpēc sarežģīts ir valsts palīdzības saņemšanas process.

Somijā ir populāra kustība “Izdzīvo pēc šķiršanās!”. To dibināja 2005 gadā. Pēc trīs gadu darbības kustība saņēma valsts atbalstu finansējumam. Kustība dibināta, lai palīdzētu vīriešiem pēc šķiršanās krīzes. Viens no mērķiem ir veicināt labas attiecības starp tēvu un bērniem.

Šajā programmā notiek piecas personīgas tikšanās ar tēvu - profesionāla konsultēšana šķiršanās gadījumā.

Tad seko rīcības turpinājuma plānošana. Tēvam piedāvā izvēlēties dažādas grupas. Viens no veidiem ir ģimenes konsultēšana. Tikšanās reizēs tiek  apspriestas arī  tēva tiesības.

Organizācija sniedz palīdzību tēviem, kuri piedzīvojuši depresiju, ja nepieciešams, tiek sniegta arī palīdzība dzīvesbiedrei. Piemēram, ja mātei pēc dzemdībām ir depresija, tad arī vīriešiem un tēviem ir problēmas, jāpievērš uzmanība viņu stāvoklim.

Atbalsta organizācija šķirtajiem tēviem Somijā darbojas no 1995 gada. Somijā veiktie pētījumi liecina, ka tēvi ir tā sabiedrības grupa, kura visvairāk vardarbību ģimenē izdara un arī saņem.

Lielākā daļa vardarbības pret tēviem Somijā ir no sievu puses.

Nupat par šo tēmu Somijā tika izdarīts pētījums, kas ļāva pievērst vēl lielāku uzmanību šķirto tēvu problēmai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti