Ģimenes studija

Vardarbība ģimenē: kā uzsākt jaunu dzīvi un pieejamais atbalsts

Ģimenes studija

"Niķu nav" jeb galvenie mazo bērnu audzināšanas principi, attiecības veidojot harmoniskas

Baložu ģimene - "ar vienu kāju" Rīgā, "ar otru" – dzimtajā Vecpiebalgā

Pārziemo Rīgā, vasaru vada Vecpiebalgā. Ciemos pie sveču lējējiem Baložiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Ziemassvētku gaidās "Ģimenes studija" dodas uz Vecpiebalgu pie Baložu ģimenes. Aiva un Jānis tur dzimuši un auguši, un abi lepojas, ka ir piebaldzēni jau vairākās paaudzēs. Savus puikas Andžu un Jāni viņi audzina ar vienu kāju Rīgā, Āgenskalnā, ar otru – dzimtajā Vecpiebalgā. Tur daļēji atjaunotajā muižas kalpu mājā atrodas Aivas sveču darbnīca, kur viņa dabīgā vaska sveces lej pie simtgadīga, savas vecmāmiņas ģimenei piederējuša galda.

Aiva atzīst, ka viņai patīk tādas lietas ar auru. Par sevi stāstot, abi Baloži nespēj noslēpt, cik augstā vērtē tur senas vērtības, un ar lielu aizrautību runā par savu novadu un vidi sev apkārt.

Aiva saka, ka ir sveču lējēja. Izglītība gan ir saistīta ar pedagoģiju, bet Aiva atklāj, ka šajā jomā nav strādājusi, jo ir pietiekami daudz darba ar svecēm visu cauru gadu.

"[Esmu] Aivas labā un kreisā roka, palīdzu visos saimnieciskos jautājumos, juridiskos un grāmatvedības jautājumos. Aiva ir radošā persona, es esmu kaut kur tālu aizmugurē, kad viņai kaut ko vajag, viņa man zvana, un es skrienu, un palīdzu," savu lomu raksturo Jānis. Ikdienā viņš darbojas citā jomā, kas saistīta ar biroja tehniku.

"Mums ir divi brīnišķīgi puikas – Jānis un Andžs," lepni saka Aiva.

Stāstot par savu ģimeni, Aiva atzīst, ka viņi pārziemo Rīgā, jo tur arī bērniem skola un bērnudārzs, bet jau agrā pavasarī ierodas Vecpiebalgā un vasaru vada te.

Abi nāk no kuplām ģimenēm, bet Baložu ģimenes satikšanās stāsts ir saistīts ar Vecpiebalgas deju kolektīvu, kuram mēģinājumi notiek Rīgā.

Īpašs ir stāsts par māju, kur Vecpiebalgā iekārtota Aivas darbnīca. Tā ir bijusi Vecpiebalgas muižas kalpu māja. Pagaidām Baloži darbojas divās mājas telpās, bet šī ir unikāla māja, kurā saglabājies manteļskurstenis. Tādu savulaik varējuši atļauties tikai turīgi cilvēki. Jānis atklāj, ka viss vēl ir procesā, lai to ar laiku rādītu arī plašākai publikai.

Tāpat īpašs ir stāsts par galdu, pie kura Aiva strādā. Tā ir pati pirmā lieta, ko Aiva atnesusi uz darbnīcu. Viņa ir lepna, ka tas ir vecvecmammas un vecvectēva galds. Savulaik tā bijusi dārga mēbele, jo galdam ir atvilktne. Pie tā sēdusies visa saime – vecvecmamma un vecvectēvs ar septiņiem bērniem. Arī krēsli, kas darbnīcā, savākti pašu mājas šķūņaugšā un klētsaugšā, kā arī kaimiņu atdoti, protams, restaurēti.

Stāstot par amatniecības tradīcijām kopš seniem laikiem Piebalgas pusē un kopīgi darbojoties, top arī sveces.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti